Korzyści ze stosowania listew zaciskowych w skrzynkach i szafach instalacji przemysłowych są ogólnie znane. Również na rozdzielnicach budynkowych mogą rozwiązać podobne problemy i ich zastosowanie ma sens. Zadaniem złączek listwowych jest przede wszystkim połączenie urządzeń obiektowych z aparaturą w szafie. Pozwalają one w sposób uporządkowany wprowadzić poszczególne przewody do rozdzielnicy. Dzięki temu całe oprzewodowanie staje się przejrzystsze, a eksploatacja urządzeń elektrycznych znacznie wygodniejsza, zwłaszcza w kwestii pomiarów i identyfikowania uszkodzeń. Ponadto umożliwiają one wygodne podzielenie prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej na dwa etapy – oprzewodowanie szafy w warsztacie i przyłączenie przewodów na obiekcie.
Z jakich złączek skorzystać?
Najodpowiedniejszymi złączkami listwowymi do rozdzielnic budynkowych są wykonania piętrowe, a najlepiej takie, do których można podłączyć wszystkie żyły przewodu jednofazowego: L, N i PE. Zapewnia to oszczędność miejsca oraz porządek w szafie – jedna złączka to jeden obwód jednofazowy. Problemu nie stanowi również tworzenie układów trójfazowych, wystarczy dołożyć jeszcze jedną złączkę, tym razem jedynie z dwoma torami przelotowymi: L, L, która kształtem dopasowana jest do rozwiązania: L, N i PE. W przypadku złączek WAGO potencjał PE doprowadzany jest do zacisku ze specjalnej
metalowej stopki, która po zamontowaniu złączki na uziemionej szynie montażowej łączy się z nią galwanicznie. Potencjały N z poszczególnych wyłączników różnicowoprądowych łączy się ze sobą mostkami do mostkowania ciągłego. Aby połączyć ze sobą tory N następujących po sobie złączek, należy zastosować mostki 2002-400. W celu przeskoku przez jedną złączkę toru N w układzie 3 fazowym mostek 2002-423
Wprowadzanie przewodów do rozdzielnicy na złączki listwowe
5 wyrobów do realizacji dowolnego układu rozdzielnicy
Wykorzystując zaledwie 5 produktów, można wyposażyć dowolną rozdzielnicę budynkową w system złączek IEK firmy WAGO. Są to złączki: 2003-7646, 2003-7642 oraz mostki do mostkowania ciągłego: 2002-400, 2002-423, a także ścianka końcowa 2003-7692. Złączki te pozwalają na podłączenie wszystkich rodzajów przewodów miedzianych do 4 mm2 włącznie. Przewody sztywne oraz linkowe zakończone tulejką wciska się bezpośrednio do zacisku bez użycia jakiegokolwiek narzędzia dzięki zastosowaniu techniki połączeń sprężynowych Push-in.
Zastosowanie złączek IEK zapewnia także wygodne wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji, szybką identyfikację doziemionego obwodu oraz możliwość prostego podłączenia kolejnych przewodów w trakcie eksploatacji instalacji. Łatwiej jest również oprzewodować rozdzielnicę na warsztacie za pomocą elastycznych przewodów, a na obiekcie, często w trudnych warunkach, przyłączyć sztywne przewody instalacyjne.
Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania systemu złączek IEK firmy WAGO:
- jednoznaczny punkt podziału odpowiedzialności prefabrykatora rozdzielnicy i instalatora,
- rozdzielenie etapu montażu wyposażenia w rozdzielnicy od jej instalacji na obiekcie,
- możliwość wyposażenia rozdzielnicy w warunkach warsztatowych z zapewnieniem wysokich standardów jakości wykonania,
- możliwość równoległego prowadzenia prefabrykacji rozdzielnicy z układaniem przewodów na budowie,
- znormalizowane zasady pozostawiania zapasów przewodów w miejscu montażu rozdzielnicy,
- wydzielenie i skrócenie etapu montażu rozdzielnicy na budowie,
- przejrzyste przyporządkowanie przewodów do poszczególnych obwodów.
- łatwość pomiarów i identyfikacji uszkodzeń
- łatwość rozbudowy rozdzielnicy podczas eksploatacji