W sezonie zimowym, gdy ciepło słońca staje się coraz mniejsze, gdy przez długi czas panują mroki, a my sami walczymy za pomocą swetrów i koców o optymalną dla siebie temperaturę, w każdym domu przydaje się grzejnik elektryczny. Nie każdy z nas ma centralny system grzewczy i wówczas energooszczędny grzejnik elektryczny staje się wybawieniem. Czasem grzejniki elektryczne są przez nas używane do dogrzania lub ogrzania niewielkiej przestrzeni altanki, działki czy domowej łazienki. Grzejnik elektryczny energooszczędny to urządzenie wykorzystujące energię prądu i wewnętrznych systemów, aby zapewnić nam dodatkowe ciepło. Jakie są rodzaje grzejników? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jakie mają zalety i jaki jest pobór energii, czyli koszt?
Rodzaje grzejników elektrycznych
Zgodnie z definicją grzejnik elektryczny to urządzenie, generujące ciepło poza instalacją centralnego ogrzewania. Grzejniki możemy używać w różnych pomieszczeniach jako dodatkowe źródło np. żeby dogrzać zbyt duże pomieszczenie, możemy umieścić go jako jedyne źródło ciepła w małej łazience lub wstawić do altanki na działce, gdy nie ma tam centralnego ogrzewania. Grzejnik przyda się również wtedy, gdy nie zaczął się jeszcze oficjalnie sezon grzewczy, a temperatura za oknem nas nie rozpieszcza.
Dokonując wyboru grzejnika, możemy wskazać na kilka jego rodzajów, ze względu na pomieszczenie, gdzie się znajduje. Są zatem grzejniki łazienkowe, grzejniki ścienne, grzejniki pokojowe i grzejniki panelowe.
Rodzaj urządzenia można też dobrać pod kątem działania i wówczas wyróżniamy grzejnik konwektorowy, grzejnik olejowy, grzejnik ceramiczny, termowentylator, promienniki podczerwieni, grzejnik radiacyjny. Jaki grzejnik wybrać do dogrzewania pomieszczeń, a jaki jako główne źródło? Przyjrzyjmy się poszczególnym grzejnikom.
Grzejnik konwektorowy wykorzystuje konwekcję, czyli pobiera zimne powietrze, nagrzewa je i oddaje ciepłe powietrze, ulatujące ku górze. Gdy wyłączymy urządzenie, ciepłe powietrze nie utrzyma się w pomieszczeniu.
Grzejnik olejowy działa poprzez radiację. Nagrzany olej w środku kumuluje ciepło i stopniowo oddaje je do pomieszczenia. To rozwiązanie dobre dla alergików.
Termowentylatory, czyli popularne farelki, mają w środku grzałkę, na która powietrze nakierowuje wiatrak, by następnie wydmuchać je na zewnątrz. Są to urządzenie zazwyczaj kompaktowe, które łatwo przeniesiesz w miejsca na miejsce, jednak nie utrzymują ciepła po wyłączeniu.
Promienniki wykorzystujące promieniowanie podczerwone, działają podobnie jak promienie słoneczne. Ciepło grzejnika wnika w otoczenie, które następnie oddaje je do otoczenia.
Grzejni radiacyjny to urządzenie, które nagrzewa pomieszczenie równomiernie i działaniem zbliżone jest do centralnego ogrzewania.
Grzejnik to nie wszystko – co jest istotne w wyborze
Regulacja temperatury w otoczeniu to niezwykle ważny aspekt dla nas. Grzejniki przyzwyczajają nas do wysokiej temperatury, którą szybko możemy uzyskać. Wydaje się jednak, że ważniejsze jest zadbanie o odpowiednia temperaturę w domu. Aczkolwiek temperatura to nie wszystko. Na co warto zwrócić uwagę, kupują grzejnik?
Pierwszy aspekt to wybranie urządzenia o optymalnej mocy. Jeśli potrzebny ci grzejnik jedynie do łazienki, wybór produktu o dużej mocy będzie generował jedynie duże koszty, co nie jest potrzebne, jeśli dogrzewasz małe pomieszczenie. Wydaje się również, że istotnym aspektem jest waga grzejnika – może ona oscylować między zazwyczaj 1-2kg, ale są też modele ważące 10kg.
Dobre zabezpieczenie zdaje się podstawą. Grzejniki wyposażone w termostat czy regulację mocy i temperatury optymalizują energię elektryczną i zmniejszają koszty ogrzewania. Wybieraj model z niskim poborem energii lub takie z termostatem, który wyłączy grzejnik, gdy osiągnie docelową temperaturę.
Jeśli kupujesz farelkę zwróć uwagę na jej wymiary, na to czy obudowa się nagrzewa i jaki ma rodzaj grzałki. Spirala grzewcza nagrzewa się szybko, wysuszając powietrze, a grzałka ceramiczna nagrzewa się szybciej i efektywniej. Termowentylator może mieć też dodatkowe funkcje tj. filtr przeciwpyłowy, czujnik przechyłu.
Piecyki elektryczne i ich zalety
Grzejniki elektryczne to z pewnością urządzenia, wykorzystujące prąd, wymagające dodatkowego miejsca. Jednak mają one wiele zalet. Grzejnik jest energooszczędny, przenośny, łatwy w obsłudze, nie wydziela dymu i gazu, jest więc bezpieczny. Zwłaszcza jeśli posiada termostat, chroniący go przed przegrzaniem. Dzięki grzejnikowi elektrycznemu nie ma konieczności instalacji drogiej instalacji centralnego ogrzewania, zwłaszcza, gdy nie jest nam one niezbędne np. na działce. Możemy używać grzejnika poza sezonem i w chwili, gdy nastąpi awaria dostawcy ogrzewania. Daje nam to zatem niezależność. Ponadto grzejnik daje szybki efekt ogrzania i możemy go używać wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba.
Do jakiego pomieszczenia się nadaje? Praktycznie do każdego. Zastanawiając się, jaki model grzejnika kupić, musimy określić gdzie będzie używany i jak często. Jeśli mowa o małym pomieszczeniu łazienki lub wykorzystaniu okazjonalnym np. na działce, sprawdzi się farelka. Jeśli jednak potrzebujesz konkretnego ogrzewania w dużych przestrzeniach, zastanów się nad opcją olejową, konwektorową, radiacyjną lub kup promiennik podczerwieni.
Koszt użytkowania
Dodatkowe źródło ciepła to dodatkowy koszt – tak zapewne pomyślisz. O ile cena zakupu konkretnego grzejnika zależy od jego rodzaju i waha się od 200 do 600 zł, o tyle mówiąc o kosztach eksploatacji nie da się określić jednoznacznie, czy używanie grzejnika jest tańsze czy droższe od centralnego ogrzewania. Tak naprawdę wszystko warunkuje kupiony model oraz to, ile wykorzystujemy taki grzejnik.
Można jednak założyć, że ogrzewanie za pomocą prądu to koszt ok 0,45 zł/ kWh, co daje 4500zł rocznie. Jeśli grzejnik służy do dogrzewania pomieszczenia, koszt ten będzie na pewno niższy.
Grzejnik elektryczny energooszczędny to dziś optymalne rozwiązanie do zapewnienia sobie ciepła w domu. Na rynku znajdziesz też wiele modeli (oczywiście droższych), których wygląd jest nieco bardziej „podkręcony”, dzięki czemu dopasujesz je do każdego wnętrza.
Jeśli chcesz poczytać więcej na temat grzejników lub zakupić korzystne cenowo urządzenie zapraszamy na stronę https://www.castorama.pl