Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach życie bez sprzętów elektrycznych w domu. Choć wraz z rozwojem techniki urządzenia podłączone do prądu mają coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia, to nadal zdarzają się przepięcia. Dowiedz się, jakie mogą być jego skutki oraz jak ubezpieczyć dom i mieszkanie od takich zdarzeń.
Przepięcie – co to?
Na początku nic nie zwiastuje problemu. Korzystanie z komputera, telewizora czy załączenie ekspresu do kawy, by napić się ulubionej małej czarnej to codzienne zajęcia przeciętnego Polaka. Jednak wystarczy skok napięcia spowodowany burzą lub jakaś nieprawidłowość w sieci, aby zdarzyło się przepięcie. Podczas niego dochodzi do przeciążenia przewodów elektrycznych, które pokaźną dawkę energii przesyłają również do sprzętów podpiętych do prądu. W zależności od skali problemów i zastosowanych zabezpieczeń, skutki tego zdarzenia mogą wyglądać następująco:
- wybicie i spalenie korków lub wkładów topikowych
W tym przypadku wystarczy wymiana tych urządzeń, która zazwyczaj nie wiąże się z dużym wydatkiem. Natomiast bardzo ważne jest zlokalizowanie problemu, tak by nie nawracał.
- zniszczenie sprzętu elektrycznego
Może to dotyczyć każdego urządzenia podłączonego do sieci podczas przepięcia. Straty mogą być ogromne, wystarczy przeliczyć wartość stale zasilanych sprzętów, takich jak: lodówka, kuchenka, telewizor czy pralka.
- spalenie instalacji elektrycznej
Ten problem dotyczy głównie starszych sieci, w których nie zastosowano zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Przepięcie może nastąpić nie tylko od uderzenia piorunem, ale również przez przeciążenie instalacji. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdyż można uszkodzić także wszystkie sprzęty podłączone do sieci. Zdarzają się także przypadki pożaru instalacji, co wiąże się już z zagrożeniem zdrowia i życia.
Bez względu na to, czy mieszkasz w nowym, czy starym budownictwie, może Cię spotkać przepięcie, którego skutki są trudne do przewidzenia. Warto ubezpieczyć się na wypadek takich sytuacji.
Jak wygląda ubezpieczenie od przepięć?
Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, zawsze trzeba dokładnie przeczytać warunki. Otóż to co, dla jednego wydaje się oczywiste, nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym. Wiele firm ubezpieczeniowych rozróżnia przepięcie powstałe na skutek uderzenia piorunem oraz te spowodowane wadliwą instalacją elektryczną. W zależności od wybranej oferty te pierwsze mogą pojawić się w podstawowym ubezpieczeniu domu. Należy więc przeanalizować warunki ubezpieczenia, aby sprawdzić, czy odszkodowanie przysługuje w danej sytuacji. Zazwyczaj przepięcie spowodowane zwarciem lub wyładowaniem elektrostatycznym jest zawarte w dodatkowych pakietach ochronnych.
Co można ubezpieczyć od przepięć?
Wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego na wypadek przepięć wiąże się z podaniem wartości sprzętu elektrycznego, który znajduje się w wyposażeniu domu. Polisa może objąć ochroną także samą instalację. Natomiast warto wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel zastosował wyłączenia umowne. Odszkodowanie w przypadku przepięć może nie być wypłacone, gdy:
- wraz z uszkodzeniem sprzętu stracono dane, pliki elektroniczne czy program komputerowy
Polisa obejmuje dane urządzenia elektryczne, ale jeśli właśnie ukończyłeś na nich powieść lub miałeś na dysku autorski program komputerowy, to niestety straty związane z utraceniem pliku nie będą uwzględnione w ubezpieczeniu.
- instalacja nie była uziemiona
Należy przejrzeć dokładne warunki ubezpieczenia, gdyż nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna może być powodem do odmowy ubezpieczenia.
Część ubezpieczycieli nie zgodzi się objąć ochroną budynki w budowie lub podczas remontu.
Jaki jest koszt ochrony od przepięć?
Trzeba mieć na uwadze, że wartość ochranianych ruchomości ma wpływ na wysokość składki. W zależności od tego, jaka będzie suma ubezpieczenia, należy się spodziewać wzrostu opłaty miesięcznej za ubezpieczenie na dom. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się, wchodząc na stronę: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania.