Przy montażu instalacji fotowoltaicznej trzeba podjąć wiele decyzji. Do jednej z nich należy to, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych w niej zastosować. Obecnie na rynku wyróżnić można panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, przy czym oba ich rodzaje mają swoje wady oraz zalety. Czym w związku z tym różnią się one między sobą oraz kiedy lepiej wybrać panele monokrystaliczne, a kiedy polikrystaliczne?
Czym są panele monokrystaliczne?
Panele monokrystaliczne, zaliczane są obecnie do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych. Dowodem na to jest, chociażby fakt, że jeśli chodzi o ranking paneli fotowoltaicznych, zajmują one najczęściej najwyższą pozycję. Wyróżniają się przede wszystkim wysoką efektywnością, przekładają się na wydajną produkcję energii elektrycznej, przy jednocześnie mniejszej powierzchni, jaka jest potrzebna do ich zastosowania.
Sprawność paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych utrzymuje się na poziomie około od 15% do 19% w zależności od ich producenta. Dodatkowo bardzo dobrze radzą sobie one także z wysokimi temperaturami, które nie wpływają w tak dużym stopniu na ich działanie. Do zalet paneli monokrystalicznych można zaliczyć także ich estetyczny wygląd na dachach budynków, którego zasługą jest ich głęboki czarny kolor.
Wszystkie te plusy tego rodzaju paneli fotowoltaicznych nie pozostają jednak bez wpływu na ich cenę. W przeliczeniu na 1 Wp może ona bowiem sięgać nawet około 5 złotych. W związku z tym znacznie zwiększają one koszt montażu instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika koszt ma różny i rodzaj paneli na to bardzo wpływa.
Czym są panele polikrystaliczne?
Najbardziej powszechnie stosowanymi w instalacjach fotowoltaicznych panelami są natomiast modele polikrystaliczne, które wyróżniają się charakterystyczną niebieską poświatą. Tego typu panele cechują się niższą sprawnością na poziomie od 14% do 16%. W związku z tym wykonywana z ich zastosowaniem instalacja fotowoltaiczna musi mieć większą powierzchnię, aby zapewnić taką samą moc, jak w przypadku paneli monokrystalicznych. Pomimo to ich wydajność nie jest wcale gorsza. Do zalet paneli polikrystalicznych zaliczyć można także ich niską cenę w porównaniu do modeli monokrystalicznych. Z tego względu wciąż cieszą się one więc dużą popularnością.
Wśród wad paneli polikrystalicznych oprócz ich mniejszej sprawności należy natomiast wymienić także ich mniejszą odporność na działanie wysokich temperatur, która przekłada się bezpośrednio na ich wydajność w słoneczne, upalne dni. Osoby, dla których znaczenie ma także estetyka wykonanej instalacji fotowoltaicznej, również mogą być niezadowolone z ich koloru, który wyraźnie odznacza się na dachu budynku.
Jaki rodzaj paneli wybrać i dlaczego?
Stając przed wyborem między panelami polikrystalicznymi i monokrystalicznymi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą przeważyć szalę na stronę jednego z rozwiązań. Pierwszym kluczowym z nich jest ilość dostępnego miejsca na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku kiedy nie ma go zbyt wiele może się okazać, że panele monokrystaliczne są jedyną opcją, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku w 100%.
Kolejną kwestią jest budżet. Wykonanie instalacji składającej się z paneli monokrystalicznych bez wątpienia będzie o wiele droższe niż w przypadku paneli polikrystalicznych, nawet pomimo jej mniejszej powierzchni, a co za tym idzie mniejszej liczby elementów montażowych i połączeń elektrycznych. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostaje także kwestia tego, na jak wysokie temperatury będą narażone panele w okresie ich użytkowania. W sytuacji, kiedy wiemy, że mogą one osiągać wysoki poziom w danym miejscu montażu, lepszą opcją będą więc panele monokrystaliczne, które są odporniejsze.
Podsumowując, panele monokrystaliczne to nowoczesne rozwiązanie, które jednak wymaga większych nakładów finansowych. Z kolei panele polikrystaliczne, choć tańsze wymuszają wykonanie instalacji o większej powierzchni. Dlatego też wybierając między nimi, należy rozważyć wszelkie za i przeciw, a nie tylko ich cenę.