Lodówka jest najciężej pracującym w kuchni sprzętem; włączona bez przerwy, pracuje na świeżość naszego jedzenia przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego właśnie warto jest wybierać do swojej kuchni lodówkę, która skutecznie przedłuży życie produktów spożywczych, zużywając jednocześnie optymalną ilość energii i nie narażając nas na szczególnie wysokie rachunki.
Zużycie energii lodówki – co warto wiedzieć?
Tym, co wpływa na ilość energii zużywanej przez lodówkę, jest przede wszystkim jej klasa energetyczna, a także jej wiek i poziom sprawności oraz gabaryty. Klasa energetyczna jest parametrem określającym, ile prądu dane urządzenie – nie tylko chłodziarka – zużywa przez rok swojej pracy. Sprzęty działające na prąd oznaczane są poszczególnymi klasami informującymi o poziomie ich energooszczędności. Najwyższa półka to sprzęty o klasie energetycznej od B do D, nieco więcej energii zużywają urządzenia o klasie E i F, najwięcej z kolei te oznaczone literą G.
Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie dbanie o kondycję lodówki, a także ilość przechowywanych w niej produktów spożywczych. Przeładowany czy uszkodzony sprzęt potrzebuje bowiem większej ilości energii do odpowiedniej pracy, co wiąże się także z jego wyższą eksploatacją oraz podwyższonymi kosztami.
Nowoczesne lodówki coraz częściej wyposażone są w praktyczne funkcje, które pozwalają na dodatkowe zaoszczędzenie prądu. Jeśli zależy nam więc na jak najniższym zużyciu energii, warto – wybierając lodówkę – zwrócić uwagę, czy posiada ona tego rodzaju nowoczesne udogodnienia. Przykładem funkcji, która pozwala uniknąć dodatkowych, niespodziewanych kosztów, związanych z pracą lodówki, jest alarm dźwiękowy, informujący o jej niedomkniętych drzwiach. Doskonale sprawdza się on szczególnie w domach z małymi dziećmi. Alarm skutecznie informuje domowników o tym, że drzwi chłodziarki nie zostały odpowiednio zamknięte, co prowadzić może do podwyższenia się temperatury wewnątrz urządzenia. To z kolei skutkować będzie koniecznością intensywniejszej pracy, a w rezultacie zwiększonym poborem energii przez lodówkę, która będzie miała za zadanie ponowne ochłodzenie przechowywanych produktów.
Ile prądu zużywa chłodziarka?
Przestrzegając podstawowych zasad prawidłowego korzystania ze sprzętu, jak również mając na uwadze jego klasę energetyczną, możemy spodziewać się optymalnego zużycia energii przez lodówkę, a co za tym idzie także rachunków za prąd na satysfakcjonującym poziomie. Co to dokładnie oznacza? Jak przedstawia się to w liczbach?
Do obliczenia dokładnego zużycia prądu potrzebować będziemy wartości rocznego zużycia energii w kilowatogodzinach. Informacja ta najczęściej podawana jest przez cenionych i zaufanych producentów zarówno chłodziarek, jak i innych sprzętów AGD. Alternatywą jest samodzielne sprawdzenie dziennego zużycia kilowatogodzin i pomnożenie otrzymanego wyniku przez 365.
Kiedy wiemy już, ile kilowatogodzin w ciągu roku zużywa nasza chłodziarka do zabudowy czy też wolnostojąca, wystarczy pomnożyć ilość kWh przez średnią cenę prądu. W ten sposób uzyskamy dokładną kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za rok pracy naszej lodówki. Przykładowo, jeśli producent deklaruje, że jego sprzęt zużywa w ciągu roku 114 kWh, musimy kwotę tę pomnożyć przez cenę jednej kilowatogodziny. Obecnie jest to około 78 groszy. 114 kWh mnożymy więc przez 0,78 i otrzymujemy roczną opłatę za prąd zużywany przez naszą lodówkę, czyli niecałe 90 złotych.
W tak prosty sposób możemy obliczyć, ile kosztować nas będzie dzienne, miesięczne czy roczne utrzymanie poszczególnych sprzętów kuchennych. Jeżeli nie posiadamy informacji na temat rocznego zużycia prądu przez dany sprzęt, możemy skontaktować się z producentem, prosząc o potrzebne dane, jak również samodzielnie obliczyć ilość zużywanych kWh, monitorując licznik prądu przez określony czas, a następnie mnożąc otrzymany wynik.