Rozwój przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjnego polega przede wszystkim na wdrożeniu nowoczesnych systemów czujników i urządzeń pomiarowych na liniach produkcyjnych. W ten sposób można łatwo kontrolować, zarządzać i optymalizować pracę całego zakładu. To przekłada się na mniejsze koszty produkcji, a także zwiększenie efektywności pracy z mniejszym udziałem czynnika ludzkiego. Sprawdź, jakie czujniki warto wykorzystać w firmie przemysłowej.
Rodzaje czujników stosowanych w przemyśle
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa i kontroli maszyn wykorzystywanych w firmach produkcyjno-przemysłowych mogą sprawnie działać tylko wtedy, kiedy zostaną wzbogacone o precyzyjne sensory elektroniczne.
Najpopularniejsze urządzenia stosowane masowo w zakładach przemysłowych to czujniki:
- Indukcyjne – znajdują zastosowanie w przypadku konieczności wykonania pomiarów w ramach bezdotykowej detekcji metalowych przedmiotów. Takie sensory znajdują zastosowanie w branży spożywczej i automotive.
- Optyczne – służą do bezdotykowego pomiaru wszelkiego rodzaju materiałów sypkich i nieprzezroczystych cieczy. Sprawdzają się w branży produkcji opakowań np. do rozpoznawania koloru produktów.
- Pojemnościowe – umożliwiają łatwy pomiar poziomu cieczy, wykrywają obiekty sypkie i pozwalają na pełną automatyzację przemysłu. Dodatkowo czujniki są odporne na wibracje i działanie pól magnetycznych.
- Magnetyczne – wykrywają zmiany w polu magnetycznym i wspierają efektywność pracy zakładów przemysłowych. Znajdują zastosowanie w spawalnictwie, a także są przystosowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.
Uzupełnieniem systemów nadzorujących pracę maszyn przemysłowych są takie, elementy jak czujniki ciśnienia, ultradźwiękowe, zaworowe, radarowe, podciśnienia, a także precyzyjne przepływomierze.
Czujniki ciśnienia w firmach produkcyjno-przemysłowych – kiedy warto je stosować?
Nowoczesne czujniki ciśnienia ze zintegrowaną jednostką oceniającą sprawdzają się w przemyśle. Można je wykorzystać do monitorowania i kontrolowania ciśnienia. Dzięki temu bezpieczeństwo pracy w zakładach przemysłowo-produkcyjnych jest utrzymywane na najwyższym poziomie.
Czujniki ciśnienia są powszechnie wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych np. do kontroli gotowych wyrobów żywnościowych.
Ten typ urządzeń pomiarowych jest odporny na duże przeciążenia i uderzenia ciśnienia. Dzięki temu można je swobodnie stosować np. przy szybko zamykających się zaworach wodnych pracujących pod dużym ciśnieniem np. do 600 barów.
Praktyczne zastosowanie czujników ciśnienia w firmach przemysłowych obejmuje wykrywanie ciśnienia systemowego w maszynach, pomiar poziomu ciśnienia np. w zbiornikach, a także kontrolę procesów homogenizacji produktów w zakładach mleczarskich.
Jak wykorzystać precyzyjny czujnik temperatury na produkcji?
Proces kontrolowania sprawności urządzeń wchodzących w skład linii produkcyjnej wymaga bieżącej weryfikacji wielu parametrów poszczególnych urządzeń i podzespołów, np. ciśnienia, stabilności, mocy wstrząsów, a także temperatury pracy maszyny.
Odpowiednio dobrany czujnik temperatury opiera się na zasadzie samokontroli. To oznacza, że sensor połączony z maszyną i sterownikiem jest w stanie praktycznie natychmiastowo wykryć uszkodzenie jednego ze swoich elementów pomiarowych i tym samym zapewnić bezpieczeństwo urządzeń lub podzespołów linii produkcyjnej oraz pewność utrzymania właściwych parametrów procesu.
Wdrożenie czujnika temperatury do mobilnych maszyn roboczych i wolnostojącego sprzętu wykorzystywanego w przemyśle pozwala na:
- utrzymanie maksymalnego bezpieczeństwa pracy,
- zachowanie odpowiednich parametrów technicznych produkcji np. wyrobów farmaceutycznych,
- ochronę urządzeń przed przegrzaniem podczas intensywnej pracy.
W praktyce czujniki temperatury pracy urządzeń, czujniki ciśnienia i inne sensory kontrolujące pracę linii produkcyjnej w zakładzie przemysłowym ułatwiają wdrożenie w przedsiębiorstwie zagadnień związanych z Przemysłem 4.0, czyli automatyzacją procesów w przemyśle.