Współcześnie urządzenia z zakresu automatyki domowej służą w równym stopniu wygodzie użytkowników, co prowadzi do oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Polska marka F&F dostarcza rozwiązania, które pozwalają zrealizować systemy osiągające obydwa z tych celów.

W poniższym artykule przedstawiono szerokie portfolio produktów marki F&F. Są to moduły i elementy instalacji elektrycznych zaprojektowane do pracy w domach jedno i wielorodzinnych, biurach oraz innych budynkach, gdzie automatyzacja i zdalne sterowanie przysłużą się wygodzie mieszkańców czy użytkowników. Produkty dostawcy są skonstruowane tak, by zapewnić ich wzajemną kompatybilność, ale też z powodzeniem mogą zostać połączone z rozwiązaniami innych producentów, jak również posłużyć do modernizowania tradycyjnych instalacji.

W tym artykule poruszamy takie tematy jak:

  • Wygodna automatyka w domach jednorodzinnych i mieszkaniach
  • Oszczędność energii z użyciem przekaźników czasowych
  • Samoczynne sterowanie oświetleniem na schodach i w korytarzach
  • Szybkie czujniki ruchu, stosujące wiązki laserowe
  • Kontrola zużycia energii elektrycznej

System FOX

Automatyka budynkowa może być różnie rozumiana. Obejmuje ona takie instalacje jak windy, HVAC czy samoczynne drzwi, ale też rozwiązania służące zdalnemu sterowaniu zasilaniem różnych obwodów (zazwyczaj oświetlenia). System FOX został zaprojektowany przede wszystkim do sterowania urządzeniami spotykanymi w nowoczesnych apartamentach i domach jednorodzinnych. Bardziej szczegółowy opis tych rozwiązań można znaleźć w artykule, gdzie przedstawialiśmy nową ofertę producenta.

Sterowniki oświetlenia LED
Przełączniki bezprzewodowe
Liczniki energii
Sterowniki bram i rolet

System FOX wykorzystuje lokalną sieć bezprzewodową WLAN (czyli WiFi), aby umożliwić użytkownikowi zdalne sterowanie siłownikami bram i rolet, oświetleniem LED i innymi odbiornikami korzystającymi z zasilania sieciowego. Produkty należące do rodziny FOX zostały zamknięte w uniwersalnych obudowach dopuszkowych czy montowanych na szynie DIN, wobec czego ich instalacja odbywa się niemal identycznie z tradycyjnymi modułami. Bez przeszkód będą funkcjonować jako pojedyncze elementy włączone do istniejącego, klasycznego systemu. Sterowanie zostało zrealizowane z użyciem autorskiej aplikacji dostawcy (dostępnej na telefony z systemem Android lub Apple), ale może być dokonywane przez fizyczne przełączniki – tyle że zamiast zamykania obwodów przez ręcznie dociskane styki, są one obsługiwane przez sterowane półprzewodnikowo przekaźniki.

Przekaźniki czasowe cyfrowe

Cyfrowe przekaźniki czasowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach automatyki budynków, jednak ich wykorzystanie obejmuje wszelkie dziedziny, w których wymagana jest kontrola procesów cyklicznych. Ponieważ parametry elektryczne wejścia (przekaźnikowego) pozwala na sterowanie obciążeniami wymagającymi prądów do 16A przy 250V AC (konfiguracje styków DPDT lub SPDT).

Przekaźnik może być obsługiwany z użyciem przycisków lub smartfona.

Przekaźniki posiadają komórki pamięci pozwalające zapamiętać (zależnie od modelu) nawet 250 instrukcji (on/off). Zegar astronomiczny zawarty w obwodzie produktów wykorzystuje dane nt. geograficznego położenia oraz daty, aby sterować wyjściem w precyzyjnie określonej fazie dnia lub nocy, np. na podstawie czasu wschodów i zachodów słońca, zamiast „sztywno” wyznaczonego cyklu dobowego (chociaż taka funkcjonalność również jest dostępna). Pozwala to nie tylko przystosować załączanie obwodów elektrycznych do realnych potrzeb użytkowników, ale też zaoszczędzić energię elektryczną. Przykładowo: oświetlenie zewnętrzne może być włączane po zachodzie słońca, następnie wyłączane w czasie snu (późna noc), a następne załączane wczesnym rankiem – ale tylko w okresie zimowym, gdy jest to konieczne. Oczywiście, wejścia sterujące urządzeń pozwalają kontrolować pracę przekaźnika za pomocą elementów zewnętrznych: przełącznika obsługiwanego ręcznie czy czujnika zmierzchowego reagującego na gęste zachmurzenie.

Istotnym atutem rozwiązań F&F jest możliwość programowania przekaźników przez autorską aplikację dostawcy, z użyciem smartfona i technologii zbliżeniowej NFC. Intuicyjny interfejs oraz przejrzyste instrukcje pozwalają wykorzystać pełną funkcjonalność produktów nawet osobom i instalatorom, którzy nie specjalizują się w systemach automatyki budynkowej.

Automaty schodowe

Automat kaskadowy służy do realizacji miękkiego, stopniowego załączania LED.

Automaty schodowe to popularne urządzenia pozwalające realizować wygodne, a przede wszystkim oszczędne obwody sterowania oświetleniem korytarzy, pionów i innych ciągów komunikacyjnych. Są produkowane od dziesiątków lat, jednak nowocześniejsze modele posiadają bardziej złożone funkcje i, co istotne, przystosowuje się je do pracy z żarówkami czy taśmami LED, przez co zużycie energii zostaje ograniczone do minimum. Dodatkowy atut takich kontrolerów to możliwość wykonywania efektownych aranżacji. Tutaj dobrym przykładem jest automat kaskadowy z oferty F&F, model AS-225D. Posiada on 12 niezależnych wyjść, z których każde może „miękko” sterować odbiornikiem pobierającym do 4A przy napięciu z przedziału 9…30V DC. Moduł płynnie rozjaśnia LED-y na kolejnych wyjściach w kierunku zależnym od otrzymanego sygnału (np. z parteru na piętro lub z powrotem). Producent przewidział też możliwość eliminacji opóźnienia oraz szeregowego łączenia sterowników (co pozwala realizować systemy w imponującej skali). Oczywiście, do wejścia sterownika można dołączyć zarówno zwykły przełącznik, jak i czujnik ruchu (takie produkty opisano w dalszej części tekstu).

Na szynę DIN
Do montażu natynkowego
W obudowie dopuszkowej

F&F dostarcza także szereg innych, prostszych rozwiązań. Wiele z nich może służyć do modernizowania zastanych instalacji, w których wymiana okablowania byłaby zbyt kosztowna (np. w blokach mieszkalnych, domach wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej). Co istotne, produkty te dostępne są w kilku wersjach montażowych – natynkowych, dopuszkowych oraz do instalacji w skrzynce z szyną DIN (TH35). Takie niedrogie, niewielkie i regulowane moduły z powodzeniem można wykorzystać w typowych systemach oświetlenia, zastępując czasowe przekaźniki, a nawet obwody oparte na przełącznikach bistabilnych.

Laserowe czujniki ruchu

Jak już wspomniano, automatyka budynkowa coraz częściej zakłada zastosowanie czujników. Użytkownicy oczekują, że wiele zadań będzie realizowanych samoczynnie, co jest zrozumiałe: podejście do schodów w ciemnym pomieszczeniu powinno być wystarczającym „sygnałem”, aby spowodować podświetlenie stopni. W takich aplikacjach powszechnie stosuje się czujniki PIR (od ang. Passive Infrared), czyli wykrywające zmiany natężenia promieniowania w spektrum podczerwieni. Odznaczają się one jednak pewnym opóźnieniem i nie zawsze oferują optymalną precyzję. Dlatego F&F dostarcza czujniki laserowe. Ich uruchomienie jest momentalne, a zastosowany obwód pozwala dokonać nastawy kluczowych parametrów (czułość/dystans, czas przytrzymania). Tego typu produkty są dostarczane w formacie estetycznych paneli instalowanych dopuszkowo. Ich czoła zostały wykonane z tworzywa w jednorodnych barwach (np. białej lub srebrnej) lub pokryte wzorem imitującym drewno, pozwalając dobrać deseń, który nie zakłóci estetyki wnętrza.

Moduł czujnika laserowego do montażu w typowej puszce instalacyjnej.

Liczniki energii elektrycznej

Zmiany w cenach (często niekorzystne) oraz nacisk na stosowanie źródeł odnawialnych sprawiły, że w rosnącej liczbie użytkowników wzbudziła się świadomość zużywania energii elektrycznej i potrzeba jego kontrolowania lub przynajmniej monitorowania. Liczniki F&F pozwalają wykorzystać możliwości nowoczesnej elektroniki do takich właśnie celów. Są dostępne w wersjach 1-fazowych oraz 3-fazowych, w obudowach do montażu na szynie DIN we wnętrzu budynków, ale też w zabudowach terenowych (punkty przyłączy). Te drugie wyróżniają się podwyższoną klasą ochronności (IP51), tj. większą odpornością na pyły, kurz oraz wilgoć (przede wszystkim spowodowaną kondensacją).

Liczniki 1-fazowe (IP20)
Liczniki 3-fazowe (IP20)
Liczniki 1-fazowe (IP51)
Liczniki 3-fazowe (IP51)

Liczniki F&F mogą dokonywać pomiaru bezpośrednio (być podłączone szeregowo w obwodzie) lub – w przypadku wybranych modeli – pośrednio, tj. za pomocą przekładników. Ta druga opcja pozwala na monitorowanie prądów o większym natężeniu. Urządzenia posiadają też wyprowadzenia impulsowe, które służą do łączenia ich z zewnętrznymi układami cyfrowymi, pozwalając na zdalne logowanie i analizę zużycia energii. Co więcej, za pomocą specjalnego modułu integratora licznik można zintegrować z systemem FOX. W zależności od modelu prezentowane produkty mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności, jak pomiar napięcia AC lub DC, współczynnika mocy, częstotliwości, mocy czynnej, biernej i pozornej. Wszystkie rozwiązania F&F zostały w TME szczegółowo sparametryzowane, a zatem doboru właściwego artykułu z łatwością można dokonać przy użyciu filtrów naszego katalogu.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.