Zapraszamy do wzięcia udziału w urodzinowym konkursie easyE4, czyli ostatniej generacji przekaźnika programowalnego firmy EATON, który według mnie powinien być określany raczej mianem sterownika 🙂

KONKURS: odpowiedz na 3 pytania i wygraj urodzinowy zestaw startowy z easyE4 od Eaton

Znany i lubiany na rynku sterownik easy kończy 25 lat! Easy zawsze był intuicyjny i prosty w obsłudze, jednak z czasem zyskał całą gamę ulepszeń, które z przekaźnika programowalnego zmieniły go w solidny sterownik. Obecnie easy to mi.in.: wbudowany Web serwer, rozbudowa do 11 modułów, wyświetlacz z możliwością nastaw, 4 języki programowania.

Do 7 października odpowiedz na 3 pytania pod postem konkursowym na Facebooku i wygraj jeden z 10 urodzinowych zestawów startowych z easyE4:

Regulamin konkursu: 25 urodziny easyE4

Ten kultowy produkt został po raz pierwszy zaprezentowany na targach w Hanowerze w 1998 roku, a następnie wprowadzony na rynek w roku 1999. Easy zawsze był intuicyjny w obsłudze, jednak z czasem zyskał całą gamę ulepszeń, które z przekaźnika programowalnego zmieniły go w solidny sterownik. Obecnie to m.in.: wbudowany Web serwer, rozbudowa do 11 modułów, wyświetlacz z możliwością nastaw, 4 języki programowania. A w tym roku wprowadzamy nową funkcjonalność – komunikację z chmurą AWS (Amazon Web Services), pozwalającą na gromadzenie, przetwarzanie i zarządzanie danymi przez internet. 

W zależności od wybranego typu jednostki podstawowej możemy wykorzystać różne napięcia zasilania:

  • UC 12,24 VDC lub 24 VAC,
  • AC 100-240 VDC/VAC,
  • DC 24 VDC.

Urządzenia w systemie easyE4 mogą być wyposażone w klasyczne zaciski śrubowe lub przyśpieszające prace zaciski w technologii push-in.

Jednostkę podstawową easyE4 można łatwo rozbudować o jeden moduł komunikacyjny i maksymalnie 11 modułów wejść/wyjść, które są łączone za pomocą specjalnego złączą wtykowego.

Sterownik jest wyposażony jest także w slot na karty micro SD, przy pomocy której możemy wgrać oprogramowanie do nowego sterownika – znacznie przyśpiesza to uruchomienie produkcji seryjnej; archiwizować dane, czy umieścić na ekranie startowym własną grafikę lub logo.

Wbudowany podświetlany ekran LCD pozwala na szybkie monitorowanie stanów pracy jednostki podstawowej, jak i modułów rozszerzeń, czy połączenia sieciowego. Mamy również możliwość zmiany stałych wykorzystywanych w programie bez konieczności zatrzymywania samego programu, który również możemy podejrzeć, jeżeli został napisany w języku EDP. Menu sterownika jest w języku polskim.

Najnowsza wersja oprogramowania easySoft przeznaczonego do programowania urządzeń z rodziny easy jest oznaczona numerem 7 i oferuje wybór czterech różnych języków programowania:

  • EDP (Easy Device Programming), przy pomocy którego można tworzyć i modyfikować programy dokładnie tak, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich urządzeń serii easy.
  • Schemat drabinkowy (LD) gdzie można tworzyć programy w oparciu o logikę schematu obwodu.
  • Schemat bloków funkcyjnych (FBD) który zapewnia szybki przegląd funkcji ułożonych w formie czytelnych graficznie bloków.
  • Tekst strukturalny (ST) jest dostępny dla specjalistów dziedziny automatyki.

Użytecznym elementem oprogramowaniu easySoft jest wbudowana funkcja oscyloskopu, która służy do graficznego wyświetlania wybranych wartości. Funkcja ta może być używana w trybie offline w trybie symulacji lub podczas pracy. Umożliwia to bezpośrednie rozpoznawanie i korygowanie błędów w programie.
Warto tu wspomnieć o kompatybilności wstecznej EasySoft 7, dzięki której możemy otworzyć istniejące programy stworzone dla wcześniejszych serii easy 500/700/800.

Sterownik oferuje również kilka opcji komunikacyjnych. Funkcjonalność Modbus TCP jest zapewniona przez zintegrowany interfejs Ethernet bezpośrednio w jednostce podstawowej, co eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznego modułu. Integracja modułów Modbus TCP odbywa się z wykorzystaniem otwartego standardu komunikacyjnego. Sam easyE4 może działać jako klient lub przekazywać dane do systemów wyższego poziomu jako serwer.

W przypadku Modbus RTU wymagana jest rozbudowa o moduł komunikacji Modbus RTU pozwala na podłączenie komponentów na różnych poziomach, przy czym easy e4 może pełnić rolę klienta lub serwera (master lub slave)

Dostępny jest także moduł komunikacyjny dedykowany do autorskiego systemu okablowania oferowanego przez firmę EATON SmartWire-DT.

EasyE4 posiada zintegrowany Web Server, który umożliwia wyświetlanie danych np. na tablecie lub smartfonie. Dostęp do wyświetlanych wartości można ograniczyć za pomocą indywidualnie dostosowywanej listy użytkowników. Ponadto dzięki obsłudze e-mail, system może automatycznie wysyłać wiadomości elektroniczne na przykład w przypadku awarii.

Sterownik easyE4 można również wykorzystywać jako zintegrowany interfejs JSON API do komunikacji z systemami takimi jak Node-Red lub systemami automatyki (domowej), na przykład Alexa lub Siri. Daje to dostęp do odczytu i zapisu określonych danych i parametrów w easyE4 oraz umożliwia tworzenie wizualizacji.