Debiutujący w 2024 roku nóż marki Knipex tnie izolacje o grubości nawet 7 mm. Sierpowate ostrze ze stopką prowadzącą delikatnie obchodzi się z kablami wielożyłowymi.

Kto używa noża do zdejmowania izolacji? Bardzo duża grupa elektryków. Chyba każdy ma jakiś nóż w swoim zestawie narzędziowym. Nowy nóż z grzechotką marki KNIPEX będzie się Wam podobał! Zaprojektowano go by ściąganie izolacji było łatwe, bezpieczne i nie wymagające nadmiernego wysiłku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu grzechotki i umieszczenia na ostrzu trzech obszarów tnących.

Z tym nożem ma być łatwiej zwłaszcza podczas cięcia kabli bardzo twardych o wytrzymałych płaszczach z tworzywa sztucznego i grubości ścianki do 7 mm. Właśnie do tego zadania przeznaczona jest grzechotka. Ostrze ustawia się w określonej pozycji, umieszczone na zewnętrznej stronie rękojeści dwa czarne rzędy ząbków pomagają wykonywać ruch przesuwny, a krawędź tnąca wchodzi w otulinę „jak w masło”. Ustawienie rękojeści pod kątem w stosunku do ostrza zapewnia pewny, silny i stabilny chwyt.

Oczywiście ten nóż sprawdza się też podczas cięć typowych, czy to obwodowego czy wzdłużnego.

W zależności od zakresu pracy ostrze ustawia się i blokuje w jednej z trzech pozycji. Ustawiają najpierw należy odchylić niebieską klapkę blokady (na zewnętrznej ściance rękojeści), przesunąć dźwignię sprężyny do góry, jednocześnie wciskać przycisk sworznia zabezpieczającego. Brzmi nieco skomplikowanie, ale naprawdę już po kilku użyciach wykonuje się tę manewry odruchowo. Te zabezpieczenia i blokady powstały dla tzw. BHP ciała i materiałów.

Odchylenie ostrza do pozycji pierwszej (wysunięte) wybieramy gdy planujemy cięcie obwodowe. W tym ustawieniu możemy nacinać izolacje przewodów okrągłych, jedno- i wielożyłowych.

Dalsze odchylenie ostrza, czyli pozycja druga (pod kątem), umożliwia cięcie obwodowe i cięcie wzdłużne izolacji. Powyżej stopki prowadzącej krawędź też jest ostra, dlatego w tym ruchu mogą pracować przednia i tylna część ostrza. Czyli można ciąć prowadząc nóż do siebie lub pchając „od siebie”. Dzięki temu możemy wygodnie zdejmować izolacje z przewodów umieszczonych w ograniczonych obszarach, np. w puszce podtynkowej.

UWAGA! To narzędzie nie jest izolowane do prac pod napięciem! Przypominamy o tym, choć każdy profesjonalny elektryk zorientuje się po kolorze rękojeści.

Widoczne na ostrzu białe paski naniesiono, by można było kontrolować głębokość cięcia. Paski są wyznacznikiem zagłębienia noża na 1, 2 lub 3 mm.

Trzecia pozycja (ostrze ruchome) to wspomniana wcześniej praca z grzechotką, cięcie wzdłużne z większa siłą roboczą w przewodach o grubej izolacji nawet do 7 mm. Czerwona podpórka pod kciuk, przeznaczona do wywierania pewnego nacisku, jest pomocna zwłaszcza podczas tego cięcia wzdłużnego. Umieszczona na końcu ostrza obła stopka prowadząca ma za zadanie wejść pomiędzy oponę a żyły kabla i prowadzić równe cięcie. To minimalizuje ryzyko niewłaściwego przecięcia izolacji i naruszenia żył wewnętrznych.

Jest jeszcze czwarta pozycja ostrza = transportowa (ostrze schowane). A wszystko po to by nóż nie otworzył się przypadkowo i nie spowodował nieoczekiwanych szkód w kieszeni czy skrzynce narzędziowej. Tak – w kieszeni, bo nóż waży zaledwie 120 g i ma wymiary 146 x 30 x 42 mm.

Ostrze można wymieniać – do tego zadania wystarczy zwykły wkrętak płaski. Nowe, ostre moduły są dostępne i kryją się pod kodem KNIPEX 16 50 145 E01.

Na końcu rękojeści utworzono otwór umożliwiający przypięci linki systemu zabezpieczającemu narzędzia przed upadkiem z wysokości, lub jakiejkolwiek innej „smyczy”.

Poprzedni artykułUziemienie żurawia budowlanego
Następny artykułOporowe złącze licznikowe
Knipex
Od ponad 130 lat Knipex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych szczypiec. Wąska specjalizacja oraz konsekwentna polityka rozwijania produktów zapewniła firmie pozycję światowego lidera oraz największego producenta profesjonalnych narzędzi szczypcowych. W aktualnej ofercie firmy znajduje się ponad 1200 modeli narzędzi dla różnych zastosowań a roczna produkcja firmy to prawie 15 mln sztuk szczypiec. Są to narzędzia dla elektryków, szczypce precyzyjne do zastosowań w elektronice i telekomunikacji. Szeroką oraz dynamicznie rozwijającą się grupę produktów stanowią także narzędzia do obróbki kabli oraz montażu instalacji fotowoltaicznych (tzw. solarnych). Knipex posiada nowoczesną fabrykę o powierzchni ponad 45.000 m2 w miejscowości Wuppertal. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od odkuwania (włącznie z wykonaniem matryc) do pakowania odbywają się w jednym zakładzie. Pozwala to w najwyższym stopniu kontrolować jakość i koordynować cały proces produkcji.