Zaufaj profesjonalistom i przekaż ElektroEko zużyte oświetlenie
Jako instalator oświetlenia masz obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), do którego zalicza się zużyty sprzęt oświetleniowy. Dzięki współpracy z firmą Ledvance, wiodącym producentem oświetlenia oraz bazując na jej wieloletniej współpracy z ElektroEko, przygotowaliśmy dla was zbiór najważniejszych informacji na temat prawidłowego postępowania ze zużytym oświetleniem.
Zacznijmy od Ustawy o odpadach, która podmiot świadczący usługi w zakresie m.in. budowy, rozbiórki, remontu obiektów, konserwacji i napraw definiuje jako wytwórcę odpadów. Zatem każdy elektroinstalator, który realizuje usługę wymiany oświetlenia (opraw, źródeł światła i systemów sterowania oświetleniem lub jedynie samych źródeł światła) jest wytwórcą odpadów i na nim ciąży obowiązek zgodnego z przepisami postępowania ze zużytym oświetleniem.
Jeśli, jako elektroinstalator, przytoczone wyżej usługi świadczysz regularnie, możesz być zobowiązany do rejestracji w BDO jako wytwórca odpadów i do prowadzenia ewidencji wytwarzanych przez siebie odpadów oraz do przekazywania ich wraz z Kartą Przekazania Odpadów rejestrowaną w BDO.
Rejestr BDO to Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Jest to system informatyczny utworzony na bazie przepisów zawartych w Ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. Celem systemu jest przeciwdziałanie nieprawidłowościom, które występują w sektorze gospodarowania odpadami. Aby indywidualnie ustalić, czy podlegasz obowiązkowi rejestracji w systemie BDO i do rejestrowania Kart Przekazania Odpadów, należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Kluczowa będzie masa odpadów wytwarzanych w ciągu roku, wskazywana osobno dla każdego kodu odpadu.
Jako instalator oświetlenia – niezależnie od tego, czy podlegasz, czy też nie podlegasz, obowiązkowi rejestracji w BDO i obowiązkowi rejestracji Kart Przekazania Odpadów – jesteś każdorazowo zobowiązany do zgodnego z przepisami magazynowania zużytego oświetlenia i do przekazywania go wyłącznie podmiotom posiadającym zezwolenia na jego transport i przetwarzanie. Przepisy zabraniają wyrzucania zużytego oświetlenia razem z odpadami komunalnymi oraz jego demontażu poza zakładem przetwarzania. Pamiętaj też, aby każdorazowo wyjąć ze zużytych opraw zużyte źródła światła (świetlówki liniowe i kompaktowe, lampy sodowe i rtęciowe, metalohalogeny oraz żarówki LED i świetlówki LED) i aby przekazać je oddzielnie, razem z pozostałym zużytym oświetleniem.
ElektroEko, organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, oferuje bezpłatny odbiór zużytego sprzętu oświetleniowego oraz pozostałego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii, akumulatorów i UPS-ów. Za pośrednictwem formularza internetowego w prosty sposób zamówisz bezpłatny odbiór zużytego sprzętu ze wskazanego przez Ciebie miejsca.
>> Dowiedz się więcej na www.oddajdoelektrosmieci.pl
Dystrybutorzy, czyli sklepy oraz hurtownie sprzedające oświetlenie: sprzedając nowe oświetlenie, mają oni obowiązek bezpłatnego przyjęcia zużytego oświetlenia w miejscu sprzedaży lub w miejscu jego dostawy. Należy pamiętać, że dystrybutorzy, jako nieprofesjonalni zbierający, nie potwierdzą faktu przekazania im zużytego oświetlenia na Karcie Przekazania Odpadów. W takich sytuacjach, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług ElektroEko i zarejestrowanie zlecenia bezpłatnego odbioru na stronie zuzyteoswietlenie.pl. Rejestrując zlecenie, można wskazać chęć jednoczesnego bezpłatnego przekazania także innego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów (w tym UPS-ów). Wystarczy dodać ten sprzęt do listy.
Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), w tym ze zużytym sprzętem oświetleniowym, może skutkować różnymi sankcjami, które są określone w przepisach. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz Ustawa o odpadach przewidują możliwość nałożenia administracyjnych kar pieniężnych na podmioty, które nie przestrzegają przepisów dotyczących prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Wysokość administracyjnej kary pieniężnej może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i zakresu naruszenia. Ponadto, Ustawa o odpadach, za postępowanie wbrew zawartym w niej przepisom, oprócz grzywny przewiduje w niektórych przypadkach również karę aresztu.
Aby uniknąć przytoczonych sankcji ważne jest to, aby przestrzegać przepisów dotyczących prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Ponadto, regularne śledzenie aktualnych regulacji prawnych, współpraca z ElektroEko przy przekazywaniu zużytego oświetlenia i pozostałego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz prowadzenie odpowiedniej ewidencji wytwarzanych odpadów to kluczowe kroki, które pomogą w należytym spełnieniu obowiązków ustawowych i ochronie środowiska.
Artykuł powstał we współpracy z firmą LEDVANCE oraz z ElektroEko Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Firma LEDVANCE nieustannie dąży do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko poprzez projektowanie swoich produktów w taki sposób, aby już jako zużyty sprzęt oświetleniowy były łatwe w przetwarzaniu. Dodatkowo, firma ta podejmuje różne inicjatywy i wdraża programy mające na celu ochronę środowiska. Jedną z nich jest edukacja konsumentów oraz użytkowników profesjonalnych w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym. Dzięki ścisłej współpracy z ElektroEko, największą w Polsce organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, firma LEDVANCE skutecznie realizuje swoje ustawowe obowiązki w zakresie zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu, przyczyniając się do ochrony środowiska i do promowania idei zrównoważonego rozwoju.