Rozglądając się w ofercie narzędzi marki Knipex uważny obserwator zauważył zapewne nowy kolor na rękojeściach.

Nie pojawił się on z powodu braków materiałowych półproduktów dopływający z Dalekiego Wschodu. Po prostu i jak zwykle konstruktorzy, tej najwyższej klasy marki narzędzi ręcznych, znowu coś pozmieniali. Tym razem rozmyślali jak poprawić chwyt rękojeści i ergonomię użytkowania. Oczywiście przy użyciu najnowszych technologii. I z tego myślenia zrodził się szary dodatek na osłonach rękojeści. To antypoślizgowy element dla pewnego chwytu.

Do tej pory widzieliśmy 2 kolory na rękojeściach. Czerwony fragment okładziny jest dość twardy – aby zwiększyć wytrzymałość i maksymalnie wydłużyć trwałość okładziny. Fragmenty w kolorze granatowym są miększe. Dają pewny chwyt i przyjaźnie leżą w dłoni, nie uszkadzają naskórka. 

Nowe, szare fragmenty są miękkie i mają specjalną teksturą powierzchni, dzięki której narzędzie lepiej przylega do dłoni i zapewnia większą kontrolę podczas pracy. Tekstura przypomina bieżnik opony i tak jak one, ma sprzyjać bezpieczeństwu, wygodzie i stabilności. A ponieważ ma być komfortowo dla dłoni, nowe okładziny  nazwano  COMFORT. Przy okazji tej modernizacji dodano też miejsce na osobiste oznakowanie i przygotowano je  „z głową”. Jest na wewnętrznej stronie rękojeści, lekko zagłębione, dzięki czemu dobrze zabezpieczone przed ścieraniem i nie uwiera podczas mocniejszego chwytu.

Rękojeści Comfort będą stopniowo wypierały poprzednie pokolenie uchwytów. Uwaga: na tę chwilę nie planuje się dodatku szarego komponentu do rękojeści narzędzi VDE, sprawdzonych i przetestowanych dla elektryków. Te pozostaną na razie żółto-czerwone. 

Niech nie spada za daleko

Każdemu zdarza się upuścić narzędzie. Aby nie oddaliło się za daleko, aby nie spowodowało nieoczekiwanych szkód, w rękojeściach KNIPEX zastosowano system TetheredTool. Przypomina elementy zestawu wspinaczkowego: linka, zaczep, karabińczyki, pasek mocujący. Paski mocujące można łączyć bezpośrednio z narzędziami, z linką lub z torbą roboczą. Cienkie arkana pomocnicze, tworzące pętle, wykonano z linek paracord. Są to linki plecione z włókien syntetycznych, początkowo używanych w spadochronach.

Do tej pory w rękojeści był przelotowy otwór, w który wplatało się rozciągliwą smycz. Jej czerwony kolor jest łatwo zauważalny i zarazem ostrzegawczy. W nowych modelach narzędzi dodano przepust do którego wsuwa się Tethered Tool Clip (TTC) – klips o wytrzymałości 600 g na długości 1,5 metra.  To rozwiązanie spełnia wymogi normy ANSI/ISEA 121-2018 (ANSI = American National Standards Institute / ISEA = International Safety Equipment Association).

Moje – podpisane w 3D

Ciekawym rozwiązaniem jest personalizowanie swoich prywatnych narzędzi. Korzystając ze strony. https://insights.knipex.com/3d-printing-data-knipextend można złożyć zamówienie na klips z osobistym wizerunkiem, imieniem, znakiem itp. Wzór trafi do drukarki 3D i tak powstanie określona ilość naszych osobistych rękojeści. Ale można też personalizować narzędzia bez nadruku. KNIPEX proponuje wykorzystanie kolorowych klipsów Color Code Clips (CCC), a przygotowano ich aż 10 wariantów kolorystycznych. Tak można łatwo oznaczyć własne narzędzia lub ich konkretne rodzaje. Klipsy są dostępne w jednej barwie lub w zestawach kolorystycznych.

Poprzedni artykułDomowa oprawa OUSe-150W
Następny artykułZielona stacja transformatorowa na osiedlu w Trójmieście
Knipex
Od ponad 130 lat Knipex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych szczypiec. Wąska specjalizacja oraz konsekwentna polityka rozwijania produktów zapewniła firmie pozycję światowego lidera oraz największego producenta profesjonalnych narzędzi szczypcowych. W aktualnej ofercie firmy znajduje się ponad 1200 modeli narzędzi dla różnych zastosowań a roczna produkcja firmy to prawie 15 mln sztuk szczypiec. Są to narzędzia dla elektryków, szczypce precyzyjne do zastosowań w elektronice i telekomunikacji. Szeroką oraz dynamicznie rozwijającą się grupę produktów stanowią także narzędzia do obróbki kabli oraz montażu instalacji fotowoltaicznych (tzw. solarnych). Knipex posiada nowoczesną fabrykę o powierzchni ponad 45.000 m2 w miejscowości Wuppertal. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od odkuwania (włącznie z wykonaniem matryc) do pakowania odbywają się w jednym zakładzie. Pozwala to w najwyższym stopniu kontrolować jakość i koordynować cały proces produkcji.