Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek, na który nie każdego stać. Rozwiązaniem jest kredyt, ale nie każdy ma zdolność kredytową, pozostaje więc wynajem. Wynajmując mieszkanie, masz dużą swobodę. Możesz wypowiedzieć umowę, zmienić dzielnicę, miasto lub wyjechać za granicę. Z wynajmem wiążą się jednak pewne zobowiązania, zarówno dla strony wynajmującej, jak i najemcy, o których trzeba pamiętać. Warto też zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Co warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?
W zachodnich krajach wynajem mieszkań i domów jest na porządku dziennym. W Polsce ten trend jest również zauważalny. Wiele osób decyduje się na wynajem, bo jest to opłacalna, a jednocześnie zapewniająca swobodę opcja. Oczywiście trzeba się liczyć z comiesięcznymi opłatami, ale nie ma się zobowiązania w banku w postaci kredytu. Można w każdej chwili umowę wypowiedzieć i się wyprowadzić. Przed zdecydowaniem się na wynajem warto jednak pamiętać o paru kwestiach, a zwłaszcza o podpisaniu umowy. Umowa zabezpiecza obie strony, dzięki czemu każdy czuje się bezpiecznie. Dla większego poczucia bezpieczeństwa i spokoju warto również wykupić ubezpieczenie mieszkania, by w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymać wsparcie. Umowa najmu musi być sporządzona pisemnie i powinny znaleźć się w niej wszystkie ustalenia między wynajmującym a najemcą. Dzięki temu unikniesz potem niepotrzebnych nieporozumień.
Jak się zabezpieczyć, wynajmując komuś mieszkanie?
Wynajęcie mieszkania jest z pozoru prostą czynnością, ale przed podjęciem tego kroku należy dokładnie wszystko ustalić z najemcą. Osoba, która ma mieszkanie do wynajęcia, powinna się zabezpieczyć, w razie gdyby najemca nie chciał opuścić lokalu. Z tego względu niezwykle ważne jest, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami prawa. Konieczne jest ustalenie miesięcznych opłat, które muszą obejmować również opłaty za prąd, wodę czy Internet. Wynajmujący powinien pobrać kaucję, która będzie zabezpieczeniem w razie zniszczeń. W przypadku wynajmu istotne jest, by ubezpieczyć mieszkanie, ale uwzględniając fakt, że w mieszkaniu są rzeczy ruchome należące do najemcy. Różnica w opłatach nie będzie duża, ale pozwoli obu stronom spokojnie spać. Kalkulator ubezpieczenia mieszkania pomoże w ustaleniu średnich kosztów, jakie należy ponieść za wykupienie polisy. Na pewno nie warto oszczędzać, bo nieszczęśliwe zdarzenia mogą się zdarzyć zawsze.
Czy wynajem jest dobrą opcją i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
Wynajem jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy nie mają środków na zakup własnej nieruchomości. Z drugiej strony, osoba posiadająca mieszkanie i wynajmująca je, otrzymuje comiesięczne przychody, które są dodatkowym zarobkiem. Jedna i druga strona mogą na takiej transakcji skorzystać – wystarczy ustalić dogodne warunki dla każdego. Najczęściej koszty wynajmu i warunki są ustalane na podstawie warunków obowiązujących w konkretnym mieście i lokalizacji. Oczywiście najdrożej jest zawsze blisko centrum lub na luksusowych osiedlach, a na obrzeżach czy w starym budownictwie koszt wynajmu będzie znacznie niższy. Z opcji wynajmu najczęściej korzystają studenci, osoby młode i pary, które zaczynają wspólne życie. Lepiej wynająć na początek mieszkanie niż wziąć kredyt. Dodatkowo dzięki wynajmowi można poznać okolice i sprawdzić, czy lokalizacja jest dogodna. Znacznie szybciej można wypowiedzieć umowę najmu niż sprzedać własne mieszkanie, które często jest kupione na kredyt.
Czy wynajmowane mieszkanie można ubezpieczyć?
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania jest możliwe, choć oczywiście nieobowiązkowe. Zarówno właściciel wynajmowanego mieszkania, jak i najemca mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC, dzięki któremu obie strony mogą czuć się bezpiecznie. Żadna ze stron nie zakłada, że coś się może wydarzyć, ale nieszczęścia się zdarzają i często są niezależne od działań człowieka. Dzięki polisie można zabezpieczyć elementy stałe mieszkania, a także ruchomości.
Wynajem mieszkania w Polsce staje się coraz popularniejszy i dotyczy nie tylko studentów, ale też starszych osób i rodzin z dziećmi. Jest to opłacalna opcja dla obu stron, ale ważne jest, by umowa najmu była sporządzona w formie pisemnej. W umowie powinny znaleźć się wszystkie ustalenia, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Ważnym aspektem jest też ubezpieczenie zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy. Dzięki polisie obie strony są bezpieczne i mają pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymają wsparcie finansowe.