Prototyp hełmu opracowany w 1925 roku przez Hugo Gernsbacka. Urządzenie zwane „izolatorem” blokowało nawet 90 proc. dźwięków otoczenia – miało to pomóc jego użytkownikom w koncentracji podczas pracy. 

Izolator do walki z prokrastynacją

Hełm urządzenia był wykonany z drewna, wewnątrz i na zewnątrz wyłożony korkiem oraz pokryty miękkim filcem. W miejsce oczu włożono kawałki szkła, a przed ustami znajdowała się przegroda, która umożliwia oddychanie. Taka konstrukcja blokowała podobno około 90 procent dźwięków.

Urządzenie jednak nie sprawdzało się przy dłuższym użytkowaniu. Spędzenie kilkunastu minut w dźwiękoszczelnym hełmie na głowę powodowało senność. Dlatego do zestawu zdecydowano się dołączyć butlę z tlenem, by ułatwić oddychanie.

Aby „Izolator” miał jakikolwiek sens, butla z tlenem musiałaby być wymieniana co pół godziny. Ten dość rozpraszający i kosztowny system skupiania uwagi sprawił, że wynalazek się nie przyjął. Nikt nie chciał pracować w takim hełmie, a sam pomysł redukcji hałasu w celu poprawy koncentracji w pracy został porzucony na kolejne dziesięciolecia.

Źródło: manifold.umn.edu, wikipedia.org