Korzystając z noża do zdejmowania zewnętrznej izolacji kabla, pamiętaj o kontroli nad ostrzem, odpowiedniej technice cięcia oraz prawidłowym doborze samego narzędzia — o jednym z nich dowiesz się z niniejszego artykułu!

Poniższy artykuł opisuje działanie nożyka zapadkowego Knipex 16 50 145 SB.

Znajdziesz go na fastons.pl — przejdź

Zapytaj o niego: info@fastons.pl | (+48) 734 120 777

Nóż zapadkowy Knipex 16 50 145 SB — co to za narzędzie?

Nóż do zdejmowania izolacji marki Knipex ma kilka przydatnych cech, które wpisują się w zasady dobrego narzędzia dla elektryka i nie tylko. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze punkty specyfikacji:

  • stopka prowadząca;
  • wymienne ostrze hakowe;
  • blokada ostrza w 4 pozycjach;
  • funkcja grzechotki;
  • trzystopniowa blokada ostrza;
  • otwór mocujący.

Jakie korzyści wynikają z pracy tym narzędziem?

Nóż dla elektryka Knipex 16 50 145 SB — czy warto?

Dzięki temu narzędziu ryzyko uszkodzenia wewnętrznych żył jest znacząco ograniczone. Dołączona stopka prowadząca skutecznie zapobiega zbyt głębokiemu osadzeniu się noża podczas cięcia. Co za tym idzie, zyskujesz pewność, że wewnętrzne przewody pozostaną nienaruszone. O wiele łatwiej w tym przypadku kontrolować cały proces!

Innym ułatwieniem jakościowej pracy jest funkcja grzechotki. Zazwyczaj kojarzymy ją z narzędziami typu klucze płasko-oczkowe, jednak bardzo dobrze sprawdza się również w nożu zapadkowym Knipex. Przede wszystkim to dzięki tej opcji możesz ciąć grubą i twardą izolację. Jesteś w stanie wykonywać krótkie, powtarzalne ruchy, czyli zwiększać siłę, jeśli jest taka potrzeba. Jak podaje producent Knipex nóż do cięcia kabli radzi sobie z wytrzymałymi płaszczami z tworzywa sztucznego o grubości ścianki do 7 mm.

Grzechotka to połączenie koła zębatego i zapadki. Gdy koło obraca w jedną stronę, zapadka blokuje drugą.

Nożyk Knipex dodatkowo ustawisz w 4 różnych pozycjach, co ułatwia pracę i sprzyja bezpieczeństwu samego użytkownika. Oto one:

  • Ostrze złożone – oznacza ostrze schowane w rękojeści bez ryzyka samoistnego otworzenia w transporcie. Dzięki temu sięgając do skrzynki narzędziowej, nie zrobisz sobie krzywdy. Poza tym samo ostrze jest w ten sposób zabezpieczone przed uszkodzeniem, co wydłuża jego żywotność.
  • Ostrze wysunięte – ostrze jest całkowicie wysunięte i gotowe do pracy.
  • Ostrze ustawione pod kątem – ostrze może być zablokowane w pozycji pod kątem, co ułatwi Ci pracę w trudnodostępnych miejscach.
  • Ostrze ruchome – to ustawienie umożliwi Ci płynne manewrowanie narzędziem. Przykładowo, jeśli chcesz ciąć izolację wzdłużnie, możesz położyć kabel na blacie, a następnie ruchami „gąsienicy” stopniowo przecinać materiał bez odrywania dłoni.

Cięcie nożem do kabli Knipex jest nieograniczone również ze względu na sposób obsługi. Możesz ciąć kable na różne sposoby:

  • wzdłużnie — od siebie
  • wzdłużnie — do siebie
  • krawędziowo — w dwóch obszarach cięcia.

Inne szczegóły nożyka do kabli Knipex

Następnym atutem narzędzia Knipex jest zawarty w nim uchwyt mocujący. Przypnij do niego linkę-smycz, a następnie umocuj całość do klamry spodni. Dzięki temu, pracując na wysokości, nożyk będzie zabezpieczony przed przypadkowym upuszczeniem.

Ważnym elementem jest zawarte ostrze hakowe. Choć solidne i żywotne, raz na jakiś czas wymaga wymiany. Na szczęście nie musisz w tym celu inwestować w nowe narzędzie — wystarczy, że doposażysz się w samo ostrze Knipex.

Pamiętaj! Korzystaj z noża zapadkowego wyłącznie w rękawicach przeciwprzecięciowych — zapytaj o nie w sklepie Fastions!