Jak naprawiłem adapter WS-03 do mierników serii MPI za mniej niż 30 złotych w 30 minut zamiast kupować nowy – w trosce o środowisko i redukcję elektrośmieci 😉

Do naprawy będzie Ci niezbędny zestaw specjalistycznych narzędzi takich jak opalarka, wkrętak torx T9, wkrętak krzyżowy PZ/S1, wkrętak płaski i długie szczypce (opcjonalnie), konkretna wtyczka – PCE 0521-SR, tapeciak (którego brak na poniższym zdjęciu) oraz multimetr (AVO 415) do ewentualnej diagnostyki przed rozkręceniem obudowy.

Warto też zapoznać się z samym schematem, choć nie jest to wymagane 😉

Jak widzisz sam adapter nie jest bardzo skomplikowany, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i pod względem działania.

Przybliżę Ci kilka informacji, które mogą być Ci pomocne w identyfikacji usterki.

Styki pomocnicze WS03 (poniżej oznaczone od 1 do 5) mają średnicę fi 1.2 / 2 mm (wew/zew). W większości multimetrów są na wyposażeniu sondy tej średnicy i wystarczającej długości aby dosięgnąć styku.

1-puste

2-3 adres adaptera, to dzięki niemu miernik wie że został podłączony adapter tego typu i wynosi w przypadku WS03 15 kOmów.

4-5 styki komunikacyjne, dla których wartość wynosi:

  • ~5 kOmow przy braku wciśniętego przycisku
  • ~2.6 kOmow dla przycisku START
  • ~1.3 kOmow dla przycisku ENTER

L, PE, N – Styki bananowe fi 4 mm są całkowicie izolowane od sterowania.

1. Najczęstszą usterką pojawiającą się w tym adapterze są pękające i odpadające blaszki od styku ochronnego znajdujące się wewnątrz otworu wtyczki schuko.

Dla porównania, znając tą usterkę od dawna używam samorobnej przejściówki do tego adaptera na wtyk kątowy.

Oszczędza ona sam adapter i ułatwia podłączenie do gniazd w zakamarkach. Jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność adaptera – wytrzymał już kilkadziesiąt tysięcy pomiarów, gdzie sam adapter wytrzymuje od kilku do kilkunastu tysięcy gniazd.

Usterka ta, jeżeli już wystąpiła, objawia się brakiem lub słabym stykiem ochronnym i wyświetlaniem przez miernik komunikatu “PE!”. Można ją w bardzo łatwy sposób naprawić. A co ważne, przy niskim nakładzie środków finansowych.

Aby rozebrać rękojeść adaptera należy podgrzać przylepiec, na którym są oznaczenia przycisków START i ENTER. Należy robić to z wyczuciem i z pewnej odległości, od czasu do czasu próbując delikatnie podważyć płaskim wkrętakiem (lub tapeciakiem). Jak już zacznie się odklejać to proponuję użyć długich szczypiec i delikatnie odklejać trzymając przylepiec szczypcami – ze względu na temperaturę nagrzanego elementu.

Tutaj drobna uwaga, jeżeli klej osiągnie odpowiednią temperaturę to nie ostygnie on w kilka sekund. Możemy więc spokojnie odłożyć opalarkę i złapać za podgrzany element. Sugeruję tu wyposażyć rękę, którą będziemy chwytać, w rękawice aby się zwyczajnie nie poparzyć (taka kuchenna w zupełności wystarczy).

Po odklejeniu przylepców ukażą się cztery otwory, w których są śruby torx T9, którymi cała konstrukcja jest skręcona. Śruby są 4, po dwie z każdej strony rękojeści.

Po odkręceniu wszystkich czterech śrub możemy zdjąć obudowę.

Po jej zdjęciu ukaże Ci się fragment uciętej zwykłej wtyczki. Naprawa polega na wymianie jej wnętrza 1:1.

A więc wejdź na popularny portal sprzedażowy i zamów niezbędną wtyczkę (PCE 0521-SR za około 10 PLN + przesyłka)

Aby wyciągnąć środek wtyczki należy odkręcić śrubkę znajdująca się na zgrubieniu wtyczki.

Ważne!

Aby zachować prawidłowe wskazania, należy przewody przykręcić w takiej samej kolejności do nowej wtyczki (L z lewej).

Składamy wszystko z powrotem i gotowe. Koszt naprawy około 10 PLN + koszt dostawy wtyczki. Czasowo: około 30 minut ciężkiej pracy w pocie czoła 😉

Usterka 2. Nie działają przyciski START i ENTER.

Najczęściej odpada jeden z przewodów ~0.2mm² przylutowane do płytki w rękojeści adaptera. Sprawdź rezystancje między stykami 4 i 5, powinna ona wynosić ~5 kOmów. Jeżeli tak nie jest to z pewnością masz do czynienia właśnie z tą usterką.

Aby rozebrać adapter należy postępować tak jak w przypadku wymiany wtyczki.

Usterka 3. Miernik nie rozpoznaje podłączenia adaptera

Sprawdź rezystancje między stykami pomocniczymi 2 i 3 – powinna ona wynosić 15 kOmów.

Prawdopodobnie puścił styk przy rezystorze adresowym znajdującym się we wtyczce do miernika między stykiem 2 i 3 i znajduje się bezpośrednio we wtyczce z wtykami bananowymi.

Tutaj naprawa już taka prosta nie jest.
Pierwszą dość trudną operacją jest rozebranie obudowy wtyczki od strony wtyków bananowych. Nie jest ona bowiem skręcana a klejona i jej rozłożenie wymaga dość długiego i równomiernego nagrzewania przy jednoczesnym i delikatnym rozdzielaniu jej elementów.

Aby wysunąć styk i dostać się do miejsca lutowania przewodu należy podgrzać z wyczuciem opalarką w miejscu styków pomocniczych, a następnie używając sond probierczych (prosto z drugiej półkuli naszego globu) wypchnąć styk w kierunku przewodu, niekiedy wspomagając się przy tym młotkiem… 

Gdy już wyjdzie tak że będzie wystawał, łapiemy szczypcami i wykonując półobroty w jedną i w drugą stronę wysuwaj powoli styk z plastikowej obudowy.

Ważne!

  • wtyczka musi być podgrzana aby tylko zwiększyć elastyczność materiału.
  • wypychać styki należy prostopadle do ich osi.
  • lutować należy dopiero po całkowitym wyciągnięciu styku z otworu, aby nie rozpuścić i nie zwiększyć średnicy jego otworu.
  • należy lutować tak aby przewód wychodził delikatnie w bok od miejsca lutowania. Tutaj jest to o tyle istotne że składając wszystko do kupy będziemy zmuszeni wcisnąć ten styk, a najprościej jest to zrobić używając tej samej sondy probierczej, której użyliśmy do jej wyciągnięcia.

Podczas składania styków z powrotem do wtyczki w początkowym etapie warto ją podgrzać ponownie i wykonując półobrotu wsunąć go na swoje miejsce. Następnie za pomocą sondy probierczej wcisnąć do środka.

Niestety, jeżeli pęknie jeden ze styków pomocniczych (zazwyczaj podczas zwykłej eksploatacji) lub uszkodzony zostanie sam przewód, co jest rzadkością, poszukiwania tych elementów pozostawiam Tobie. Mi się nie udało znaleźć dostępnych od ręki i w detalicznych ilościach.

Jeżeli jednak uważasz naprawę we własnym zakresie za nieopłacalną, koszt nowego adaptera na dzień pisania tej treści wynosi 393,60 zł brutto (sklep producenta).

Galeria – naprawa obrazkowo:

Podgrzewamy nalepkę aby ją zdjąć bez uszkadzania podważając delikatnie nożykiem lub płaskim wkrętakiem.

Po zdjęciu nalepki masz dostęp do wszystkich śrub, którymi jest skręcona obudowa adaptera.

W niektórych przypadkach pod naklejką znajdziesz “autograf” osoby montującej adapter 😉

Odkręć 4 śruby wkrętakiem Torx T9.

Delikatnie rozegnij aby oddzielić od siebie dwie części obudowy.

Po zdjęciu obudowy masz dostęp do płytki i wtyczki

Jak widzisz, stara wtyczka (u góry) i nowa wtyczka (na dole) niczym się od siebie nie różnią (oprócz braku blaszek styku ochronnego)

Jeżeli nie działają przyciski “Start” i “Stop” to pewnie odpadł jeden z tych cieniutkich przewodów, wystarczy go przylutować.

Teraz poskładaj wszystko do kupy i gotowe 🙂

Pamiętaj, to nie jest materiał szkoleniowy, a jedynie opis w jaki sposób poradziłem sobie z najczęściej występującymi usterkami. Wszelkie naprawy wykonujesz na własną odpowiedzialność!