Spełniając wymagania norm i dla świętego spokoju uzupełniamy swoje instalacje o ograniczniki przepięć. Jak zachowa się instalacja z ochroną i bez, można obejrzeć na filmie z przeprowadzanych testów.

Kiedy ogranicznik jest zamontowany chroni on instalację, która podczas testu reprezentowana jest przez wyłącznik nadprądowy. Jak można zauważyć, kiedy ogranicznik został wyciągnięty i instalacja jest niechroniona konsekwencje dla sprzętu elektronicznego są poważne:

Dajemy się jednak zwieść pozornej korzyści wynikającej z kupna taniego wyrobu.

Tak jak na zdjęciu może wyglądać ogranicznik niewiadomego pochodzenia kupiony najtaniej „po kosztach”…

Należy pamiętać, że przy statystycznie najczęstszych wyładowaniach, które jak dotąd zmierzono, które miały wartość około 20kA 10/350µs, nie są w stanie nas chronić skutecznie.

Czy więc nadal będziemy spać w złudnym przekonaniu, że jest dobrze? Dlaczego stosując najtańsze ograniczniki przepięć zagraża się swojej instalacji? Ponieważ nikt ich nie sprawdza, a deklaracje nie są poparte potwierdzeniami z akredytowanego laboratorium. 

Kto wybiera ogranicznik przepięć, który nie posiada – zgodnie z PN-HD 60364-5-534:2016 – minimalnych wartości: dla SPD typu 1 Iimp nie mniej niż 12,5kA 10/350µs na jedno pole  oraz dla SPD typu 2 In nie mniej niż 5kA 8/20µs na jedno pole, ten naraża się na eksplozję/pożar wewnątrz szafy lub skrzynki zasilania. Szczególnie jednak ważnym jest by na stronie producenta był certyfikat ze wspomnianego laboratorium np. DEKRA/KEMA dla interesującego nas wyrobu, jeśli takiego nie ma wówczas bardzo możliwe, że podane parametry są jedynie deklarowane przez producenta, a rzeczywiste parametry są nawet kilkukrotnie słabsze. Może też istnieć ważny powód techniczny uniemożliwiający otrzymanie takiego świadectwa.

Szczególnie niska cena ogranicznika może być takim pierwszym ważnym ostrzeżeniem.

By być bezpiecznym stosuj ograniczniki przepięć, które posiadają potwierdzone parametry certyfikatem, dla przykładu popularne rozwiązania do ochrony małych obiektów T1/T2 od Phoenix Contact:

Osoby, które stosują lub są zainteresowane wysokiej jakości ogranicznikami przepięć Phoenix Contact zapraszamy do konkursuhttp://bit.ly/PxC-31