PODZIEL SIĘ
blank

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie w twierdzy otoczonej głęboką fosą i konieczność opuszczenia mostu zwodzonego dla jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. W tak odizolowanym społeczeństwie możliwości nawiązywania kontaktów są dość ograniczone, ponieważ wymiana jest możliwa tylko w ramach własnego systemu. Witamy w świecie sieci zastrzeżonych.

Dane mogą być wymieniane na jeden z dwóch sposobów: za pomocą systemów zastrzeżonych lub otwartych standardów. W systemach prawnie zastrzeżonych, lokalni administratorzy i użytkownicy nie rozumieją kodu źródłowego, którego używają. Oprogramowanie jest zasadniczo czarną skrzynką. Bez względu na poziom wiedzy specjalistycznej użytkownika, nie może on wprowadzać żadnych zmian w systemach zastrzeżonych, usuwać luk w zabezpieczeniach, ani dalej rozwijać używanego rozwiązania. Niezależnie od licencjodawcy, użytkownicy nie znają języka swojego oprogramowania. 

W przeciwieństwie do oprogramowania zamkniętego, rozwiązanie typu open source pozwala na dostosowanie IT do potrzeb użytkownika niezależnie od producenta. Niezależnie od licencjodawcy, użytkownicy nie znają języka swojego oprogramowania. 

Systemy otwarte mają jedną wyraźną zaletę: Pozwalają na swobodne współdzielenie wszystkich rodzajów danych z innymi bez żadnych zmian, co jest podstawową ideą Industry 4.0. “Jestem przekonany, że odejście od zastrzeżonych standardów da dodatkowy impuls w kwestii tworzenia sieci w przemyśle”, mówi Ralf Moebus, dyrektor ds. komunikacji danych przemysłowych w LAPP w zakresie zarządzania produktem.

Niezależna od producenta wymiana danych – komunikacja Industry 4.0 – nie jest jakąś abstrakcyjną koncepcją przyszłości. W rzeczywistości komunikacja Industry 4.0 już działa z otwartym standardem interfejsu “Open Platform Communications Unified Architecture” OPC UA. Protokół komunikacyjny OPC UA można wykorzystać do opisania zarówno transportu danych z maszyny do maszyny, jak i interfejsów i semantyki danych. Ogólna architektura jest zorientowana na usługi i pozwala na bardziej elastyczną pracę komponentów, maszyn i systemów. Są one nie tylko konfigurowane i programowane do konkretnego zadania produkcyjnego, ale zamiast tego oferują swoje podstawowe możliwości jako usługi – znacznie rozszerzając możliwości ich skalowalności. Co więcej: OPC UA standaryzuje łączność przemysłową i zapewnia interoperacyjność pomiędzy produktami różnych producentów. Jednolity standard oznacza, że użytkownicy nie muszą już mieć do czynienia z dużą liczbą różnych protokołów, co zmniejsza wysiłek potrzebny do nauki i utrzymania technologii. Podczas planowania i wdrażania sieci przemysłowych nie ma potrzeby tłumaczenia różnych protokołów.

Sukces Industry 4.0 będzie zależał od tego, jak dobrze połączymy ze sobą różne sieci. Jest to realne tylko w otwartych standardach. OPC Foundation, globalna organizacja non-profit, która koordynuje i rozwija otwarty protokół komunikacyjny, z powodzeniem sprawia, że, zaciera się głęboki podział między sieciami zastrzeżonymi dzięki ścisłej współpracy z użytkownikami, producentami i instytucjami badawczymi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni wpisGniazdo ukryte pod fugą
Następny wpisStyczniki w służbie automatyki – poradnik praktyka elektryka
LAPP POL
Producent przewodów elektrycznych LAPP to jeden z głównych producentów kabli i akcesoriów kablowych na świecie. W 1957 roku, założyciel firmy, Oskar Lapp wyprodukował pierwsze przewody sterownicze i kable elektryczne na świecie, na skalę przemysłową i nadał im nazwę ÖLFLEX®. Dzisiaj przewody oraz akcesoria kablowe firmy LAPP sprawdzają się w zastosowaniach inżynierii mechanicznej, przemyśle samochodowym, technologiach pomiarowych i kontrolnych, w instalacjach zasilających i wielu innych. Produkcja wyrobów jest prowadzona głównie w 17 własnych zakładach przemysłowych umiejscowionych w Europie, Ameryce i Azji. Rezultatem jest ponad 40.000 różnych standardowych produktów gotowych do odbioru z magazynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here