PODZIEL SIĘ
Programator czasowy WiFi ZAMEL ZCM-42

Firma ZAMEL to dobrze znany POLSKI producent automatyki budynkowej. Automatyka budynkowa ZAMEL powstaje dzięki współpracy z instalatorami zgłaszającymi swoje uwagi do działów wsparcia technicznego firmy. Dzięki rozbudowanemu wsparciu technicznemu nawet najbardziej zaawansowane produkty stają się proste w uruchomieniu i działają niezawodnie. Wysoka jakość produktów znalazła odzwierciedlenie w innowacyjnej konstrukcji programatora czasowego będącego połączeniem zegarów czasowych oraz zegarów astronomicznych. Jako jedyny na świecie zegar ten ustawiany jest poprzez WiFi.

Nowy programator czasowy ZCM-42 firmy ZAMEL to innowacyjne urządzenie pozwalające na ustalenie harmonogramów pracy urządzeń za pomocą przeglądarki internetowej. Zegar łączy się z telefonem, komputerem lub tabletem bezprzewodowo, za pośrednictwem łączności Wi-Fi. Po połączeniu możliwe jest ręczne sterowanie lub dokonanie ustawień pracy zegara czasowego tygodniowego, rocznego lub astronomicznego.

Czym wyróżnia się programator czasowy ZCM-42?

ZCM-42 samoczynnie uruchamia i wyłącza różne obwody elektryczne. Pracuje jako zegar astronomiczny i równocześnie w trybie harmonogramów.

Zwykle urządzenia tego typu mogą działać albo w trybie zegara astronomicznego (wschód i zachód słońca) albo w trybie harmonogramu (określone dni i godziny tygodnia) – nie potrafią połączyć tych dwóch funkcji razem.

  • Programujemy poprzez dowolną przeglądarkę www na dowolnej platformie sprzętowej. Nie trzeba fizycznego dostępu do modułu – można go konfigurować zdalnie poprzez wbudowane Wi-Fi.
  • Urządzeniem można sterować zdalnie poprzez przeglądarkę www (zasięg wbudowanego WiFi w terenie otwartym to ok. 150 m).
  • Ustawienia można zapisać do pliku i wczytywać je do innych programatorów.

ZCM-42 wyposażony jest w dwa przekaźniki przełączne (NO/NC) o nominalnym prądzie pracy 16A każdy. Zastosowana technologia inrush zapewnia stabilną pracę z odbiornikami o bardzo dużym prądzie rozruchowym (111A/20ms), np. oświetleniem LED.

Czym jest programator czasowy WiFi?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zamel_ZCM-42.jpg
ZCM-42 może jednocześnie pełnić funkcję zegara tygodniowego, programatora astronomicznego oraz zegara rocznego.

Mechanizm zamknięty jest w obudowie o szerokości 2 modułów przystosowanej do montażu w rozdzielnicach na szynie TH 35. Charakteryzuje się stopniem ochrony na poziomie IP20. Dzięki specjalnym zaczepom umieszczonym od spodu obudowy zainstalowanie programatora czasowego na szynę nie przysparza żadnych trudności. W ZCM-42 zastosowano dwa niezależne kanały, dlatego pojedyncze urządzenie może indywidualnie zarządzać różnymi obwodami.

Programator czasowy ZCM-42 jest produktem energooszczędnym, w czasie czuwania pobiera jedynie niecały 1 W energii.

Montowane w budynkach mieszkalnych układy automatyki i sterowania pozwalają na wygodne zarządzanie między innymi ogrzewaniem, lampami, bramą wjazdową, alarmami, roletami zewnętrznymi. Założenia „inteligentnego systemu” pozwala realizować właśnie programator czasowy. ZCM-42 jest umożliwia automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, napędami lub dowolnymi odbiornikami energii.

Programator/zegar czasowy WiFi – przykładowe zastosowania

Zegar czasowy ZCM-42 znajduje zastosowanie nie tylko w domach prywatnych. Zaawansowana, funkcjonalna automatyka budynkowa często montowana jest w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej, na przykład hotelach, lokalach gastronomicznych, biurowcach czy szpitalach.

Sam decydujesz, kiedy i w jakim trybie będą pracowały poszczególne urządzenia. Zegar czasowy ZCM-42 uruchomi kontrolowany obwód dokładnie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Sygnałem do rozpoczęcia pracy oświetlenia ogrodowego może stać się zachód słońca, a do włączenia LED-ów przy schodach – konkretna godzina. Aby zwiększyć elastyczność urządzenia, programator czasowy został wzbogacony o możliwość wprowadzenia wyjątków od standardowego trybu, takich jak konkretne dni w roku (na przykład święta państwowe, wakacje, a nawet dni urodzin domowników). W ciągu wybranych przez użytkownika okresów sprzęt będzie pracował zgodnie z inną, samodzielnie określoną konfiguracją. W programatorze czasowym ZCM-42 można ustawić aż 80 programów tygodniowych, 80 astronomicznych oraz 80 wyjątków i zdarzeń jednorazowych.

Sterowanie oświetleniem ogrodu

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sterowanie-oswietleniem-ogrodu-1024x646.jpg

Potrzeba: klient chce by oświetlenie w ogrodzie załączyło się i wyłączyło
automatycznie o określonej godzinie w wybranym dniu tygodnia lub też zawsze o zachodzie słońca. Klient chce także sterować oświetleniem podczas imprez, wygodnie, za pomocą telefonu oraz za pomocą klawisza.

Rozwiązanie: programator umożliwia funkcję automatycznego sterowania.
Dodatkowo, łącząc się z urządzeniem ,można sterować także z poziomu
przeglądarki internetowej. Można także skorzystać z funkcji sterowania poprzez przycisk lub łącznik zamontowany w dowolnej lokalizacji.

Sterowanie światłem reklamy przed sklepem

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sterowanie-oswietleniem-witryny-sklepowej-1024x651.jpg

Potrzeba: przed zachodem słońca ma się ona załączyć, wyłączyć w środku
nocy i ponownie załączyć przed wschodem słońca. Po wschodzie słońca ma się wyłączyć znowu. Dodatkowo klient ma oświetlenie sklepu uruchamiane tylko w dni robocze w godzinach w których sklep działa. W dni świąteczne sklep jest nieczynny i oświetlenie ma być wyłączone.

Rozwiązanie: ZCM-42 umożliwi pracę astronomiczną z przerwami nocnymi dla pierwszego kanału sterującego światłem reklamy, jednocześnie drugi kanał będzie obsługiwał oświetlenie sklepowe. Uruchomi się przy otwarciu sklepu i zgasi po zamknięciu sklepu.
Dodatkowo klienci mogą sterować ręcznie oświetleniem poprzez podłączone do programatora włączniki. Mogą także sterować światłem poprzez WiFi.

Sterowanie napędem bramy wjazdowej do firmy/na osiedlu zamkniętym/dla posesji prywatnej

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sterowanie-napedem-bramy-wjazdowej-1024x649.jpg

Potrzeba firmy: brama ma się otwierać automatycznie w określonych godzinach, sama ma się też zamykać. W weekendy i święta ruchome brama ma pozostawać zamknięta. Obsługa ma mieć możliwość ręcznego sterowania bramą poprzez WiFi oraz klawisz.

Potrzeba osiedla zamkniętego: użytkownik znający hasło powinien móc
otwierać bramę wjazdową na osiedle poprzez WiFi będąc w odległości kilkunastu metrów. Nie potrzeba pilota do bramy.

Potrzeba osoby prywatnej: osoba prywatna w obrębie zasięgu wifi
programatora może otwierać bramę ręcznie poprzez smartfon lub komputer.

Sterowanie oświetleniem ulicznym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sterowanie-oswietleniem-ulicznym-1024x650.jpg

Potrzeba: klient chce automatycznie nocą włączać oświetlenie uliczne. W razie potrzeby klient chce mieć możliwość konfigurowania oświetlenia za pomocą zdalnego dostępu.

Rozwiązanie: podłączenie programatora do obwodów latarni. Urządzenie automatycznie załączy i wyłączy oświetlenie. Może także pozostawać pod kontrolą urządzeń mobilnych zalogowanych do modułu.

Programator czasowy WiFi – jak ustawić urządzenie?

Aby wygodnie, bezprzewodowo sterować systemem w swoim domu, wystarczy przeglądarka. O tym, czy moduł WiFi w programatorze jest aktywny, informuje lampka kontrolna świecąca na zielono. Do nawiązania połączenia komputer/tablet/smartfon – programator niezbędny będzie identyfikator SSDI. Znajdziesz go na zewnętrznej obudowie ZCM-42. Aby zyskać dostęp do prostej w użyciu, intuicyjnej strony programatora, po połączeniu z siecią WiFi wystarczy już tylko wpisać do przeglądarki adres konkretnego urządzenia. Co ciekawe, po pomyślnym skonfigurowaniu urządzenia możesz zapisać wszystkie dane w pliku i przenieść do kolejnego programatora, co znacząco ułatwi pracę z większymi instalacjami. Mając łączność z siecią WiFi, możesz zaktualizować oprogramowania urządzenia (firmware).

instrukcja zamel programator czasowy ZCM-42
Konfiguracja ZCM-2 w trzech krokach

Zegar sterujący ZCM-42 posiada dwa niezależne, programowalne wejścia sterujące kontrolujące pracę przekaźników wyjściowych urządzenia. Dzięki możliwości zaprogramowania reakcji na sygnał pojawiający się na wejściach zegara ZCM-42, instalator może zastosować je do podłączenia przycisku sterowania ręcznego lub dodatkowej automatyki (np. wyłącznika zmierzchowego).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie konfiguracja_zcm-42-1.jpg
Programator czasowy ZCM-42 schemat zamel
Schemat podłączenia ZCM-42

Awaria prądu: i co dalej?

zamel programator czasowy ZCM-42 exta

Programator czasowy na szynę firmy ZAMEL został skonstruowany w taki sposób, że niespodziewane braki w dostawie prądu albo awaria elektryczności nie wpływają negatywnie na jego pracę i nie powodują konieczności jego ponownej konfiguracji. Warunki do stabilnej, niezachwialnej pracy zapewnia urządzeniu tak zwany superkondensator, który gwarantuje bateryjne podtrzymanie ustawień. Superkondensator zdefiniować możemy w uproszczeniu jako awaryjne zasilanie zegara czasowego na czas zaniku zasilania. Co ważne, w przeciwieństwie do standardowych baterii, nie musisz regularnie go wymieniać, a ujemne temperatury nie powodują jego degradacji (dlatego ZCM-42 z powodzeniem może być zamontowany w skrzynce zewnętrznej). Podtrzymanie odliczania czasu przez zegar gwarantowane jest przez 24 godziny od czasu zaniku napięcia zasilania.

Programator czasowy ZCM-42 zamel exta opis urządzenia
Budowa ZCM-42

Mamy dla Was 3 programatory czasowe ZCM-42!

Napisz w komentarzu pod tym artykułem gdzie Ty wykorzystałbyś programator czasowy ZCM-42? Autorzy 3 wybranych komentarzy otrzymają najnowszy programator firmy ZAMEL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here