PODZIEL SIĘ

Rozdzielnice do aplikacji krytycznych wymagają szczególnej dbałości o dobór odpowiednich komponentów. W końcu to od nich zależy stabilne zasilanie, a co za tym idzie działanie, całych zakładów lub instalacji budynków. Tym razem sprawdziliśmy, jak wygląda praca nad takim rozwiązaniem i jakie technologie zastosowano, aby zapewnić wymaganą niezawodność.

Pełny monitoring, kontrola i brak przerw w pracy instalacji – to wyzwania, z jakimi do firmy EL-FUTURE, zajmującej się prefabrykacją rozdzielnic, zgłosił się klient z branży petrochemicznej, który potrzebował nowego urządzenia do zasilania gwarantowanego.

Praca nad rozdzielnicą zaczyna się w biurze projektowym, a następnie, na podstawie stworzonego schematu, tworzony jest prototyp, który trafia na stół prefabrykatora. Aby odpowiedzieć na potrzeby tego projektu eksperci EL-FUTURE zdecydowali się na wykorzystanie technologii ABB.

Całość aparatury została zamknięta w szafie TwinLine firmy ABB, a gotowe moduły do zabudowy wewnętrznej – CombiLine-N pozwoliły specjalistom EL-FUTURE skrócić czas montażu.

Dzięki systemowi zabezpieczania obwodów ABB SMISSLINE, opartemu na rozwiązaniu wtykowych aparatów w przygotowane szyny, klient będzie mógł modernizować rozdzielnicę i dokładać kolejne aparaty bez konieczności wyłączania urządzeń z eksploatacji.

Za opomiarowanie niemal 90 obwodów, które znalazły się w szafie, odpowiada system InSite, a zainstalowany wewnątrz analizator ABB M4M z intuicyjnym wyświetlaczem umożliwia przejrzysty podgląd wartości elektrycznych i danych historycznych. Zastosowane rozwiązania pomogą operatorowi szybko ocenić sytuację i sprawnie podjąć działanie.

Aby zagwarantować niezawodne zasilanie instalacji w rozdzielnicy wykorzystano również wyłącznik kompaktowy Tmax XT o wysokiej wytrzymałości zwarciowej, który mierzy parametry elektryczne z dokładnością do 0,5%, kontroluje niezawodność aparatu i ostrzega klienta o możliwej utracie pewności zasilania.

Zanim rozdzielnica zostanie uruchomiona wszystkie jej elementy zostają poddane testom – dzięki temu można się upewnić, że urządzenie będzie służyć klientowi przez lata i nie zawiedzie w kluczowym momencie. W końcu w tak ważnych aplikacjach jak ta, nie ma miejsca na błędy – każda przerwa w zasilaniu może bowiem generować dla przedsiębiorstwa poważne straty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here