ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG

Jednoparowy Ethernet (SPE) jest kluczową technologią na drodze do SmartFactory i Przemysłu 4.0. Umożliwia ona tworzenie bardziej spójnych i wydajnych sieci Industrial Ethernet, a do transmisji danych potrzebna jest tylko jedna para żył. Wcześniej standardem były 2- i 4-parowe kable Ethernet. Oszczędność ta umożliwia integrację z siecią nowych, inteligentnych komponentów, które wcześniej nie były połączone w sieć poprzez przemysłowy Ethernet.

Dzięki rodzinie produktów ETHERLINE® T1 firma LAPP jako pierwsza prezentuje prototypowe jednoparowe przewody Ethernet do zastosowania w maszynach i instalacjach przemysłowych. Pierwszy jednoparowy przewód Ethernet jest już dostępny w sprzedaży. W ramach wiosennej premiery, LAPP wprowadza na rynek nowy przewód ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG.

ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG jest dwużyłowym przewodem do szybkiej wymiany danych, z certyfikatem UL, który zachowuje wysoką prędkość przesyłu danych przy jednoczesnej znacznej redukcji potrzebnych ustawień systemu. Dzięki małemu promieniowi gięcia i małej średnicy zewnętrznej jest on wyjątkowo lekki i łatwy w instalacji oraz niezbędny do połączeń na poziomie czujników.

Nowy przewód, kompatybilny z Power-Over-Data-Line jest zgodny z IEEE 802.3bu i został specjalnie zaprojektowany do przesyłania sygnałów cyfrowych w zakresie częstotliwości do 600 MHz na odległość do 40 m. Umożliwia jednoczesne zasilanie i przesyłanie danych do terminali SPE przy niskim zużyciu energii (do 50 W). Konstrukcja przewodu SPE gwarantuje idealną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dzięki ekranowaniu folią aluminiową i oplotem miedzianym o wysokim stopniu pokrycia (SF/UTP) jest on podwójnie ekranowany. Dodatkowo, płaszcz zewnętrzny z PVC jest odporny na kwasy i zasady oraz częściowo olejoodporny. Certyfikat UL/CSA pozwala na stosowanie tego produktu w Ameryce Północnej. Jako przewód PLTC (Power Limited Tray Cable) wpisany na listę UL, nowy jednoparowy przewód Ethernetowy może być również układany w otwartych korytkach kablowych.

ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG otwiera w ten sposób wiele możliwości zastosowań w przyszłości, w technice automatyzacji. Światowy lider na rynku zintegrowanych rozwiązań w zakresie techniki przyłączeniowej zdefiniował szeroki zakres zastosowań:

  • Elastyczne zastosowanie w pomieszczeniach suchych i wilgotnych, jak również przy średnich obciążeniach mechanicznych,
  • Do okablowania strukturalnego zgodnie z normami DIN EN 50173 i ISO/IEC 11801, 
  • Do zastosowań w jednoparowym Ethernecie – 1000Base-T1 zgodnie z IEEE 802.3bp i 100Base-T1 zgodnie z IEEE 802.3bw.

Wyjaśnienie:
Standard IEEE 802.3bp opisuje warstwę fizyczną, która pozwala na przesyłanie 1 Gbit/s przez jednoparowe skręcone przewody miedziane na odległość 40 m w przypadku przewodów ekranowanych lub 15 m w przypadku nieekranowanych. Możliwe zastosowania w automatyce przemysłowej obejmują podłączenie gigabitowych urządzeń komunikacyjnych w szafie sterowniczej lub czujników o dużej prędkości transmisji danych, takich jak systemy obrazowania o wysokiej rozdzielczości. Ponieważ standard IEEE 802.3bw dopuszcza takie same długości przewodów dla przepustowości 100 Mbit/s, to zwłaszcza ze względu na zmniejszoną odległość, technologia ta może być również interesująca do łączenia urządzeń w szafie sterowniczej.

„Jednoparowy Ethernet jest ważną technologią przyszłości. Jednak aby osiągnąć szeroką eksploatację na rynku, potrzebujemy znormalizowanych i jednolitych złączy” – mówi Christian Illenseer, Product Manager Industrial Communication w firmie LAPP. Dodaje: „Potrzebny jest jeden standard, aby zapewnić kompatybilność komponentów. Zdecydowaliśmy się na SPE Industrial Partner Network, ponieważ wierzymy, że to rozwiązanie ma najlepsze perspektywy na sukces.”

Wkrótce dostępne będą dwa kolejne przewody: ETHERLINE® T1 FD P, ekranowany przewód 26AWG do Gigabit Ethernet i stosowania w prowadnicach łańcuchowych oraz ETHERLINE® T1 P FLEX 18AWG do 10 Mbit/s i odległości 1000m.

Firma LAPP zaprezentuje również dwie kolejne innowacje w dziedzinie komunikacji przemysłowej: 

  1. Wysoce elastyczne przewody krosowe ETHERLINE® FD Cat.6 do zastosowań w prowadnicach łańcuchowych w ruchu ciągłym. Wyposażone są one w złącza M12X i umożliwiają szybką wymianę danych z prędkością do 10Gbit/s na odcinku 60 m dzięki Ethernetowi Cat.6. Laminowana folia aluminiowa i oplot miedziany zapewniają optymalną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Do ochrony par żył użyto separatora krzyżowego, co pozwala na maksymalne obciążenie mechaniczne. Wtyk posiada zintegrowaną ochronę przed wibracjami. Zapobiega to niezamierzonemu przerwaniu połączenia. Stopień ochrony IP67 oznacza, że nowe przewody krosowe nadają się do podłączania urządzeń poza szafą sterowniczą.
  2. ETHERLINE® CABINET CAT.6A do szaf sterowniczych w sieciach PROFINET®. Dzięki małym promieniom gięcia patch kable Cat.6A są szczególnie przydatne w ograniczonych przestrzeniach. Umożliwiają one szybką wymianę informacji z prędkością do 10 Gbit/s na odległość 60 m. Przewody posiadają złącza zamontowane po obu stronach, co oszczędza czas i eliminuje możliwość popełnienia błędu podczas montażu na miejscu. Złącze RJ45 jest wyjątkowo wąskie, co sprawia, że przewody krosowe idealnie nadają się do urządzeń o bardzo dużej gęstości portów. Dzięki certyfikacji UL/CSA są one dopuszczone również na rynek północnoamerykański.

Więcej informacji: https://cutt.ly/YnescuY