PODZIEL SIĘ
fot. HELUKABEL

Rozwój techniki lotniczej i kosmonautyki w końcu lat 50-tych ubiegłego wieku spowodował wzrost wymagań związanych z zastosowaniem odpowiednich komponentów. Inżynierowie szukali rozwiązań, które wpłynęłyby na wydajność i niezawodność produktów oraz proces ich produkcji. Właśnie wtedy, okazało się, że zastosowanie na większą skalę przewodów płaskich może przynieść wymierne korzyści. Doskonale sprawdzają się one jako przewody zasilające, a także do przesyłu danych. Obecnie przewody płaskie z dużym powodzeniem stosowane są na rynku urządzeń dźwigowych, między innymi suwnic. Przewody płaskie zaprojektowane z użyciem PVC i neoprenu stosowane są jako przewody ciągnące w instalacjach dźwigowych i instalacjach obsługi regałów.

Firma HELUKABEL Polska przygotowała specjalną promocję dla klientów na wybrane przewody płaskie – H05VVH6-F PVC oraz PVC-PŁASKI.

Przewód H05VVH6-F PVC jest bardzo elastyczny, charakteryzuje się ekstremalnie małym promieniem gięcia. Dodatkową zaletą są żyły w białej izolacji z czarnym nadrukiem, które zapewniają lepszą widoczność/ czytelność w ciemnym otoczeniu szybu windy, w szafach sterowniczych, tablicach rozdzielczych.

Artykuły biorące udział w promocji:

  • art. 18048332 12 G 0,75 – 350 zł netto/100 m
  • art. 18048343 12 G 1,0 – 450 zł netto/100 m
  • art. 18048344 16 G 1,0 – 450 zł netto/100 m

Przewód PVC-PŁASKI znajduje zastosowanie w systemach przenośników taśmowych, windach, dźwigach, a także w przemyśle maszynowym. Jest wyjątkowo odporny na oleje i chemikalia.

Artykuły biorące udział w promocji:

  • art. 27016 4 G 6 – 990 zł netto/100 m
  • art. 27004 8 G 1,5 – 625 zł netto/100 m
  • art. 27020 4 G 16 – 2647 zł netto/100 m

Zalety przewodów płaskich:

Elastyczność

Biorąc pod uwagę zastosowania, które wiążą się z ruchem, np. dźwigi, wszelkiego rodzaju urządzenia dźwigowo – transportowe inaczej nazywane przeładunkowymi, kluczowym parametrem doboru kabla pracującego w takich warunkach jest elastyczność. Ponieważ żyły w kablu płaskim ułożone są równolegle w jednej płaszczyźnie, promień gięcia takiego przewodu stanowi znikomą część  przewodów okrągłych. Przewód płaski może wytrzymać do 15 mln cykli zginania. Przewody płaskie mogą okazać się lepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy zainstalowany przewód ma charakteryzować się małym promieniem gięcia oraz dużą liczbą cykli.

Przestrzeń

Ze względu na swoją konstrukcję, kabel płaski zajmuje w przybliżeniu około połowę przestrzeni (ze względu na możliwość pakietowania tego typu przewodów) zajmowanej przez porównywalny przewód okrągły.

Masa

Kompozytowa konstrukcja przewodu płaskiego nie tylko nie zawiera zbędnej izolacji, wypełnień i taśm, ale również jest na tyle wytrzymała mechanicznie, że nie ma potrzeby wbudowywania w przewód grubych żył. Pozwala to zredukować przekrój żył miedzianych do wielkości niezbędnej do przenoszenia obciążenia prądowego lub spełnienia wymogów związanych ze spadkiem napięcia.

Większa obciążalność prądowa

Przewody płaskie ze względu na swoją konstrukcję (większy stosunek powierzchni do objętości) lepiej odprowadzają ciepło.

Parametry elektryczne

Zakłócenia elektromagnetyczne pochodzą ze źródeł wewnętrznych oraz zewnętrznych. Stosowanych jest wiele różnych zabezpieczeń wewnętrznych chroniących przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Rodzaj zabezpieczeń zależy w dużej mierze od konstrukcji przewodu. Poprowadzenie w przewodzie płaskim indywidualne ekranowanych par przewodów zapewni ochronę przed przesłuchem i sprzężeniem pomiędzy parami (Przesłuch jest to niekontrolowane sprzężenie sygnałów pomiędzy dwoma obwodami). 

Redukcja efektu przesunięcia

Dzięki identycznym długościom fizycznym oraz parametrom elektrycznym żył i stałym, niezmiennym właściwościom dielektrycznym, opóźnienia pomiędzy sygnałami przesyłanymi przez dany przewód płaski są minimalne.

Organizacja

Przewody płaskie pozwalają na redukcję liczby oddzielnych kabli, jakie należy doprowadzić do odbiornika. Pozwala to ułatwić proces projektowania, montażu i późniejszej konserwacji przewodu. W pojedynczym przewodzie płaskim mogą znajdować się różnego rodzaju żyły np. parowane skrętki sygnałowe, przewody koncentryczne, przewody ekranowane i nieekranowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here