fot. Eaton

Seria KLV firmy Eaton została w tym roku rozszerzona o nowe wersje rozdzielnic instalacyjnych. Najważniejszymi elementami odświeżonej oferty obudów są 5-rzędowe oraz nowe 3- i 2-rzędowe rozdzielnice multimedialne z drzwiami WiFi.

Dzięki nowym funkcjom pięciorzędowa rozdzielnica oferuje przede wszystkim więcej miejsca na urządzenia zabezpieczające i okablowanie z boku lub za szynami, a także wyżej umieszczone listwy zaciskowe – bez rezygnowania ze sprawdzonego, ponadczasowego designu. Ponadto seria została wzbogacona o 5-rzędowe rozdzielnice hybrydowe.

Elektrycy i projektanci mogą nadal polegać na bogatej ofercie i jakości kompaktowych rozdzielnic Eaton, które są oparte na dziesięcioleciach doświadczenia w projektowaniu, produkcji i sprzedaży komponentów do dystrybucji energii. Użytkownicy czerpią korzyści z jednolitego wyglądu rozdzielnic od jednego do pięciu rzędów, a także z portfolio dostosowanego technologicznie, które obejmuje kompaktowe obudowy, urządzenia zabezpieczające i know-how z jednego źródła” – wyjaśnia kierownik produktu Jan Kręt.

Jako obudowy zabezpieczające, rozdzielnice KLV chronią ludzi przed potencjalnymi wypadkami elektrycznymi. Rozdzielnice podtynkowe i naścienne są obecnie dostępne w wersjach od 1 do 5 rzędów z 14 modułami na każdy rząd. Nowo opracowane pięciorzędowe rozdzielnice są standardowo wyposażone w modułowe zaciski wtykowe KSK i mają o 30% większą przestrzeń na okablowanie boczne. Obie te cechy przyczyniają się do jeszcze szybszej oraz łatwiejszej instalacji. Wzmocniona osłona na aparaturę nie tylko chroni użytkownika, ale jest również wyposażona w ponumerowane pola do oznaczania obwodów.

Kompensacja tynku 3D w ramie stanowi ważny element konstrukcyjny serii KLV. Umożliwia korekcję w osi pionowej i poziomej oraz dodatkową kompensację głębokości całej obudowy nawet o 18 mm. Dzięki temu różnice na powierzchni ścian można wyrównać bez dodatkowych elementów. 5-rzędowa kompaktowa rozdzielnica – podobnie jak obudowy od jednego do czterech rzędów – jest dostępna w dwóch wariantach konstrukcyjnych: z ramą płaską (9 mm) oraz ramą superpłaską (3 mm). Wersja superpłaska sprawia, że ​​podtynkowa kompaktowa rozdzielnica jest prawie niewidoczna. Ponadto zintegrowana poziomica znacznie przyśpiesza precyzyjne umieszczenie obudowy w ścianie.

Specyfikacja techniczna rozdzielnicy kompaktowej KLV:

 • stopień IP30,
 • od 1 do 5 rzędów, 12 modułów i 2 zapasowe moduły w rzędzie,
 • wersje do ścian K-G i podtynkowe,
 • płaska i superpłaska konstrukcja drzwi,
 • kompensacja nierówności tynku 3D,
 • zintegrowana poziomica,
 • zaciski przewodu N i PE,
 • przepusty kablowe ze wszystkich stron,
 • rama drzwiowa – blacha stalowa, RAL 9016,
 • 5-rzędowa kompaktowa rozdzielnica KLV z 30% większą boczną przestrzenią na przewody,
 • zgodna z IEC / EN 62208 i IEC / EN 60670-24,
 • możliwość montażu natynkowego za pomocą ramy do montażu naściennego.

Po raz pierwszy firma Eaton oferuje również rozdzielnice KLV w wersji hybrydowej: obudowa hybrydowa, posiadająca cechy rozdzielnic rzędowych i multimedialnych, łączy obie funkcje w jednym produkcie w pragmatyczny sposób. Jest dostępna w wersjach 24 lub 36 modułowych do urządzeń przełączających i zabezpieczających. Ponadto każda obudowa hybrydowa zawiera mikroperforowaną płytę montażową do urządzeń telekomunikacyjnych.

Oprócz nowych pięciorzędowych rozdzielnic multimedialnych, w portfolio pojawiły się również drzwi WiFi. Aby zapewnić lepszą transmisję sygnałów radiowych i WiFi, a także ułatwić optymalną wymianę ciepła w obudowie, metalowe drzwi zostały wyposażone w specjalną wkładkę z tworzywa oraz zintegrowany system wentylacji. Podstawowa konfiguracja obejmuje szynę na 12 modułów, płytę montażową z mikroperforacją, uchwyty i gniazda zasilające.

Rozdzielnica podtynkowa to teraz także rozdzielnica natynkowa

Nowością w ofercie są również ramy do montażu natynkowego z wytrzymałej, malowanej proszkowo blachy stalowej, które umożliwiają elektrykom szybkie przekształcenie rozdzielnic podtynkowych w wersje natynkowe.

Zapotrzebowanie na większą swobodę projektowania i instalacji w przypadku rozdzielnic podtynkowych stale rośnie. Dlatego opracowaliśmy nowe ramy do montażu natynkowego w ścisłej współpracy z naszymi klientami. Oprócz dodatkowej elastyczności na placu budowy, daje to również wyraźne korzyści w zakresie zaopatrzenia i przechowywania: rozwiązania do montażu natynkowego można teraz zrealizować w mgnieniu oka przy użyciu zaledwie kilku akcesoriów” – wyjaśnia kierownik produktu Jan Kręt.

Kompaktowe rozdzielnice KLV spełniają wymagania norm IEC / EN 62208, IEC / EN 60670-24 IEC / EN 61439-3, w związku z czym obszary zastosowania obejmują budownictwo mieszkaniowe, sklepy i małe przedsiębiorstwa, budynki użyteczności publicznej i hotele.

Autor: Jan Kręt – Product Manager, Eaton

>> Przejdź do produktów Eaton