fot. UM Szprotawa

21 października nad rzeką Szprotawa postawiona została kładka dla pieszych i rowerzystów, która ułatwia komunikację pomiędzy wschodnią i północną częścią miasta. To pierwszy upcyclingowy projekt w Polsce, który daje drugie życie zużytej turbinie wiatrowej.

– Koncepcja i założenia projektowe kładki, wykonanej z wykorzystaniem łopaty turbiny wiatrowej, powstały przy współpracy Politechniki Rzeszowskiej. Pomysłodawcą projektu jest Pan Andrzej Adamcio właściciel firmy Anmet, zajmującej się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych, które do tej pory trudno było poddać recyklingowi – powiedział Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.

Docelowo kładka ma zostać wyposażona w instalację oświetleniową LED zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Całkowita wartość przedsięwzięcia, obejmującego dodatkowo budowę ciągu rowerowo-pieszego oraz mini bulwaru, to kwota 250 tys. zł, z czego 80 tys. zł to dofinansowanie w ramach Programu Inwestycyjnego „Lubuska Baza Turystyczna”.

Standardowy okres eksploatacji turbiny wiatrowej to około 20-25 lat. Pionierska konstrukcja w Szprotawie jest ciekawym sposobem na wykorzystanie lekkich i trwałych łopat turbin, których przetworzenie może być trudne lub nieopłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj