Przyłącze pozwala użytkownikom pobierać energię elektryczną z sieci energetycznej. Jest to bardzo ważny element, bez którego nie mielibyśmy prądu w naszych domach i firmach. Co warto wiedzieć o jego montażu? Ile to kosztuje? Przyłącze energetyczne to element, który łączy sieć energetyczną z odbiorcą. Pozwala na pobieranie energii elektrycznej i wykorzystywanie jej w domu czy na placu budowy. Warto wiedzieć, że wyróżniamy jego dwa rodzaje.

Rodzaj przyłącza elektrycznego: przyłącze napowietrzne i przyłącze kablowe

O rodzaju montowanego przyłącza elektrycznego decyduje Operator Systemu Dystrybucyjnego, w zależności od regionu może to być np. Tauron, Enea, Energa, PGE czy E.ON. Jest to firma, która posiada infrastrukturę pozwalającą na przesył prądu do odbiorców.

Szczegółowe informacje o przyłączu elektrycznym znajdziesz w artykule: https://www.rachuneo.pl/artykuly/nowe-przylacze-elektryczne 

Przyłącze kablowe

Wyróżnia się tym, że kable są zakopane pod ziemią. Złącze kablowe znajduje się na granicy działki. Jego wykonanie jest droższe niż w przypadku przyłącza napowietrznego. Wynika to między innymi z potrzeby wykonania dokładniejszego projektu. Rozwiązanie ma jednak kilka plusów. Po pierwsze wykonanie przyłącza w ten sposób gwarantuje większą odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak złe warunki pogodowe. Dodatkowo kable są schowane i niewidoczne, a instalacja jest bardziej estetyczna. Co ważne to przyłącze można podłączyć do linii energetycznej napowietrznej i podziemnej.

Przyłącze napowietrzne

Dostawcy prądu coraz rzadziej decydują się na montaż przyłącza napowietrznego. Szczególnie przy nowych budynkach preferowane są przyłącza kablowe. Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, które znajduje się nad ziemią jest mniej estetyczne i bezpieczne. Oprócz tego wykonać je można jedynie, gdy cała sieć jest również napowietrzna.

Ile kosztuje przyłączenie do sieci elektroenergetycznej?

Warto wiedzieć, że każdy dostawca prądu ma swój własny cennik, w którym określone jest, ile kosztuje przyłącze elektryczne. Ostateczny koszt może się jednak różnić w zależności od kilku rzeczy:

  • rodzaj przyłącza elektrycznego (kablowe czy napowietrzne),
  • moc przyłączeniowa,
  • długość kabli,
  • cen prac montażowych.

Całość może nas wynieść 1000 zł lub nawet 7000 zł! Przed zaplanowaniem inwestycji, warto sprawdzić cenniki na stronie dostawcy.

To odbiorca prądu płaci za przyłącze elektryczne, natomiast dostawca energii pokrywa koszty związane z ewentualną naprawą instalacji.

Jak złożyć wniosek o montaż przyłącza energetycznego?

Odpowiedni wniosek znajdziesz na stronie swojego dostawcy prądu. W zależności od regionu, w którym mieszkasz może to być Enea, Energa, Tauron, PGE lub E.ON. Do wypełnionego wniosku trzeba dołączyć kilka dodatkowych dokumentów. Mogą być one różne w zależności od konkretnego dostawcy. Są to zazwyczaj:

  • dokument potwierdzający własność działki, np. akt własności,
  • plan zabudowy działki,
  • odpis nadania NIP, REGON wpis do CEIDG, KRS, jeżeli w danej lokalizacji jest prowadzona działalność gospodarcza.

Wniosek można złożyć w fizycznych punktach obsługi klienta, wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Możliwości złożenia dokumentów warto sprawdzić na stronie dostawcy. Odpowiedź i warunki przyłączenia otrzymamy po 30 dniach.

Czy wiesz, że można zostać odłączonym od sieci elektroenergetycznej? Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj kolejny artykuł! https://www.rachuneo.pl/artykuly/ponowne-podlaczenie-pradu

Warunki przyłączenia do sieci i podpisanie umowy

W sytuacji, gdy przyłączenie do sieci jest możliwe, otrzymamy listę warunków technicznych, które należy spełnić, harmonogram plac, wstępną wycenę i umowę do podpisania. W tym momencie jest już ustalony rodzaj przyłącza elektrycznego, moc przyłączeniowa, lokalizacja licznika.

Po otrzymaniu umowy mamy 30 dni na jej podpisanie.

Podpisanie umowy ze sprzedawcą

Po zamontowaniu przyłącza energetycznego musimy podpisać umowę, która pozwoli nam kupować energię elektryczną. Na rynku dostępne są dwa rodzaje umów. Jako konsumenci możemy skorzystać z umowy kompleksowej, która określa warunki dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, albo dwóch osobnych dokumentów. Dwie umowy są czasem niezbędne, gdy dwie obsługują nas dwie różne firmy (jedna dostarcza energię do naszego domu, a druga ją sprzedaje).

Dostępne na rynku oferty sprzedaży prądu dla firm i gospodarstw domowych można sprawdzić w porównywarce Rachuneo. W serwisie można wybrać najlepszą cenę, warunki umowy, a także podpisać umowę przez internet.

Poprzedni artykułDyble izolowane do montażu lampy sufitowej
Następny artykułZestaw do wiercenia otworów pod kątem prostym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj