„Zabraliśmy piłkę do cięcia pcv-ki? Na 2 mm nie dam rady! Skaleczyłem się o zęby piły… mamy plaster?” Knipex ma rozwiązanie tych i kilku innych problemów. To obcinak KNIPEX BiX!

Fot. Pierwsza od lewej rurka to cięcie BiX, środkowa szlifierką, a trzecia brzeszczotem.

Każdy, kto próbował ciąć rurki pcv szlifierką lub brzeszczotem wie ile pozostawią wiórów plastikowych, pyłu i jak nierówne krawędzie się uzyskuje. W dodatku często trzeba taki postrzępiony koniec rury szlifować. Po przycięciu obcinakiem Knipex BiX 902210 BK rury wyglądają elegancko, nie trzeba sprzątać pyłu, a urządzenie ważące zaledwie 108 g można zamknąć i schować do kieszeni. Wzmocniony plastik i konstrukcja jak struktura plastra miodu czyni to narzędzie bardzo lekkim, ale wytrzymałym, zwłaszcza na ściskanie, skręcanie.

Kompaktowy Obcinak

Na pierwszy rzut oka obcinak przypomina szeroką czerwoną bransoletę z zawiasem i metalowym elementem wewnątrz. Ze względu na swoje gabaryty może pracować w wąskich przestrzeniach – nie ma rękojeści obijającej się o przedmioty wokół. Narzędzie jest odlane z wytrzymałego tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym.

Knipex BiX znajdzie zastosowanie wśród elektryków i hydraulików podczas montaży rożnego rodzaju. Stworzony został do cięcia rurek z tworzyw sztucznych bez uzbrojenia, o średnicy od 20 do 50 mm. Jest tak kompaktowy i ergonomiczny, że mieści się w jednej dłoni.

Wszechstronny obcinak

Zwraca uwagę fakt, że Knipex BiX tnie rurki do średnicy 50 mm. To dużo, w porównaniu do możliwości innych obcinaków dla elektryków. Oczywiście są i takie, ale ich kształt, a zwłaszcza wystająca rękojeść utrudniają prace w ciasnych lokalizacjach.

Blok noża ostrza można obracać o 180°. I tak oto ostrze tego praktycznego narzędzia może być używane w dwóch pozycjach:

  • ustawione w środku – do cięcia rur o różnych średnicach,
  • z ostrzem ustawionym zewnętrznie – umożliwia odcięcie tulei uszczelniających i skraplających przy ścianach w odległość zaledwie 2 do 3 mm.

Nóż od razu tnie na pełną głębokość, do grubości ścianki rury 2,4 mm. Wystarczą 3, 4 obroty. Sprawne i szybkie cięcie. Rurki o minimalnie grubszych ściankach da się, po potraktowaniu obcinakiem, odłamać – ale nie będzie to już tak gładkie cięcie jak przy zalecanym rozmiarze.

Po przecięciu oba kawałki rury pozostają w narzędziu i każdy można delikatnie odłożyć. Jest to istotne np. podczas pracy na wysokościach. Poza tym rurka nie ucieka, można obcięty fragment niezwłocznie wyrzucić.

Na obudowie obcinaka zaznaczone jest (na każdej z krawędzi ) sugerowana pozycja cięcia. Aby wykonać cięcie dokładnie w miejscu, na którym nam zależy, można oznaczyć ten punkt na rurce i spasować go z oznaczeniem na korpusie. W takiej pozycji zacisnąć obcinak Knipex BiX i używając niewielkiej siły kręcić. Strzałki wskazują kierunek obrotu.

Najłatwiej jest trzymać obcinak i obracać rurę – o ile nie jest zbyt długa. Oczywiście można też obracać obcinak- trzymając sztywno rurkę. Odpowiednio wyprofilowana obudowa pasuje do układu palców i ułatwia zaciskanie, bez poślizgów

Obcinanie blisko ściany

Odkręcenie śrubki na obudowie uwalnia metalowy blok ostrza, który można obrócić w płaszczyźnie o 180 stopni. Takie ustawianie służy do obcinania rurek blisko ściany, jest przydatne do skracania tulejek uszczelniających.

Po odwróceniu ostrza i solidnym zamocowaniu, przykłada się obcinak do ściany, obejmuje nim tulejkę i ruchem obrotowym przycina. Ustawienie ostrza sprawia, że tulejka po obcięciu wystaje ze ściany na jedyne 2 lub 3 mm, zgodnie z normami, np. DIN 18534. Dzięki takiemu rozwiązaniu wilgoć jest niezawodnie odprowadzana, to chroni ściany przed długotrwałymi uszkodzeniami i wyciekami.

Nóż z nierdzewnej stali chirurgicznej

W tajnym schowku – wewnątrz czerwonej rękojeści ukryte są dwa ostrza wymienne. Wyjmuje się je po odkręceniu śruby mocującej metalowy blok noża, w tym samym ruchu, podczas którego przestawia się blok noża. Ostrza obcinaka wykonane są ze specjalnej chirurgicznej stali nierdzewnej Made in Solingen, a przytrzymuje je blok z odlewu cynkowego. Metalowy blok mocujący ostrze również jest wyposażony w śrubkę, która po odkręceniu uwalnia zużyty element i robi miejsce na kolejne. Ostrze = nóż zamienny Knipex 902210 E 01 można dokupić osobno, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Nóż jest ostry, więc podczas przekładania trzeba uważać na palce. Producent pomyślał też o bezpieczeństwie – na zawiasie obcinaka znajduje się niebieski element blokujący, zabezpieczający urządzenie przed niepowołanym otwarciem. Nie trzeba już martwić się, że ostrze jest odsłonięte i potnie coś przypadkowo w torbie czy kieszeni.

Pomimo wszechstronności Knipex BiX elektryków może zainteresować również obcinak do rur falistych (peszli) KNIPEX TwistCut® 902202 SB lub KNIPEX PlastiCut® 9020185 do węży i rur ochronnych.

Poprzedni artykułPrzedłużacz podtynkowy
Następny artykułMontaż powierzchniowy na płytkach…
Od ponad 130 lat Knipex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych szczypiec. Wąska specjalizacja oraz konsekwentna polityka rozwijania produktów zapewniła firmie pozycję światowego lidera oraz największego producenta profesjonalnych narzędzi szczypcowych. W aktualnej ofercie firmy znajduje się ponad 1200 modeli narzędzi dla różnych zastosowań a roczna produkcja firmy to prawie 15 mln sztuk szczypiec. Są to narzędzia dla elektryków, szczypce precyzyjne do zastosowań w elektronice i telekomunikacji. Szeroką oraz dynamicznie rozwijającą się grupę produktów stanowią także narzędzia do obróbki kabli oraz montażu instalacji fotowoltaicznych (tzw. solarnych). Knipex posiada nowoczesną fabrykę o powierzchni ponad 45.000 m2 w miejscowości Wuppertal. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od odkuwania (włącznie z wykonaniem matryc) do pakowania odbywają się w jednym zakładzie. Pozwala to w najwyższym stopniu kontrolować jakość i koordynować cały proces produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj