Czwarta rewolucja przemysłowa to kolejny etap zwiększania nasycenia obszaru przemysłowego urządzeniami elektronicznymi. Pojawia się w związku z tym coraz więcej źródeł zakłóceń z jednej strony, a odbiorników tych zakłóceń z drugiej, co powoduje często niezamierzone oddziaływania między nimi.

Takie zakłócenia elektromagnetyczne mogą nie tylko utrudniać produkcję, ale również być niebezpieczne. Wpływają one bowiem na pracę systemów sterowania zarządzających pracą maszyn i innych urządzeń. Możemy mieć wówczas do czynienia nie tylko z błędnymi odczytami znaczących wartości zmiennych procesowych (ciśnienie, temperatura itd.), ale również z zawieszeniem tych odczytów oraz nawet nieoczekiwanym załączaniem i wyłączaniem urządzeń z załączaniem – co jest naprawdę groźne. Co prawda sygnały cyfrowej transmisji danych są odporne na większość zakłóceń, to jednak i tu pojawiają się problemy w postaci powtórzonych transmisji i wynikających z nich opóźnień.

Problemy pojawiają się szczególnie w miejscach, gdzie zastosowane są długie przewody zasilające lub do transmisji danych pomiędzy urządzeniami. Aby temu zapobiec stosuje się zabezpieczenie w formie ekranowanych przewodów. Ekranowanie ogranicza oczywiście zakłócenia elektromagnetyczne emitowane i odbierane, a w konsekwencji również przesłuchy pomiędzy obwodami prowadzonymi równolegle na przykład w kanałach kablowych. By dodatkowo uniknąć zakłóceń, kable do transmisji danych są sparowane, skręcane i indywidualnie ekranowane. W niektórych zastosowaniach szczególnie wymagających, stosuje się podwójne lub potrójne ekranowanie (dookoła poszczególnych przewodów, dookoła skręconych par i dookoła całego kabla).

Przewody zasilające są oczywiście również projektowane/produkowane jako kompatybilne elektromagnetycznie.

W bogatej ofercie przewodów spełniających wymagania kompatybilności elektromagnetycznej i bezpieczeństwa elektromagnetycznego (EMC CE) pojawił się przewód TOPFLEX®-06-EMV-UV-2XSLCHK-J – bezhalogenowy przewód do zasilania silników z przemiennikami częstotliwości wg IEC60502-1. W porównaniu do znanego od lat i stosowanego z dobrym skutkiem przewodu TOPFLEX®-EMV-UV-2YSLCYK-J, wyróżniają go następujące atuty:

Klasa CPR Dca – s2, d1, a1 (przewód bezhalogenowy, uniepalniony, do stosowania w większości rodzajów budynków, jedynie nie w obszarach dróg ewakuacyjnych)
Do bezpośredniego zakopania w ziemi
  • Średnio o 20% zwiększona obciążalność prądowa
  • Temperatura pracy na żyle zwiększona z 70 do 90°C
  • Największy przekrój wynosi aż 240 mm2, co pozwala na obciążenie prądem nawet ponad 500 A pojedynczego przewodu.

Przewód TOPFLEX®-06-EMV-UV-2XSLCHK-J jest metrowany, może być ułożony w budynku jak i bezpośrednio w ziemi, a także wystawiony na działanie promieni UV. Te wszystkie cechy świadczą o ogromnej uniwersalności tego przewodu. W jednym obiekcie możemy zastosować jeden typ przewodu falownikowego.

Ofertę przewodów kompatybilnie elektromagnetycznych uzupełniają dławiki kablowe, które dostępne są też w wersji do stref zagrożonych wybuchem. Często pojawia się pytanie jakich konkretnie komponentów dodatkowego wyposażenia należy użyć, aby zredukować źródło zakłóceń. Tutaj najlepiej korzystać z norm, dobrych praktyk oraz materiałów producentów, produkujących dodatkowe komponenty. Przykładem może tu być silnik, który powinien mieć skrzynkę zaciskową metalową, którą można wykorzystać jako przestrzeń ekranową. Wkręcamy do niej dławicę kablową przystosowaną do przewodu siłowego ekranowanego.

Dławiki HELUTOP®MS-EP4

Dławiki 4-tej generacji HELUTOP®MS-EP4 znacznie ułatwiają montaż, zapewniając lepszy styk na pełnym obwodzie, nie odcinając przy tym części drutów ekranu przy zaciskaniu.

Do przewodów ekranowanych o dużej średnicy możemy zastosować dławiki KVA-XXL-MS.

Dławiki KVA-XXL-MS

Na końcu pojawia się pytanie: Jak połączyć te wszystkie punkty uziemienia?

Na pewno nie należy tego robić zwykłymi odcinkami żył ochronnych. Ponieważ mamy do czynienia z wyższymi częstotliwościami, a połączenia o przekroju kołowym (jak zwykła żyła) mają niezbyt dużą impedancję, to w praktyce nie będą spełniać powierzonej roli – zapewniać wystarczające przejście wyrównawcze. Powinniśmy zastosować taśmę plecioną uziemiającą, ale taką o określonym kształcie i dobrym styku powierzchniowym – płaską bez szwów i nagnieceń.

Taśma pleciona uziemiająca

Więcej informacji na temat znaczenia kabli i osprzętu dla wymagań kompatybilności elektromagnetycznej znajdą Państwo na naszym BLOGU.

Poprzedni artykułWalizka na kota
Następny artykułTransformator na szynę DIN
HELUKABEL Polska Sp. z o. o., największy oddział niemieckiego koncernu, zajmuje się produkcją, dystrybucją kabli, przewodów i osprzętu kablowego do wszystkich branż i zastosowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj