Podczas niektórych prac obróbkowych z metalem potrzebujemy uzyskać odpowiednią długość odwiertu. Wówczas możemy przebierać wśród ofert producentów wierteł, którzy są nam w stanie zaproponować odpowiednie narzędzia do takiej pracy. Czasem jednak liczy się również konkretna średnica – najczęściej z uwagi na konkretne gwinty lub śruby, które muszą wpasować się w otwór. Wtedy do gry wchodzą, dość osobliwe jeśli chodzi o swój wygląd, wiertła stożkowe do metalu.

Stożkowe wiertła do metalu – idealne, gdy potrzebujemy określonej średnicy

Jeśli chodzi o wiertła do metalu stożkowe modele najczęściej nie są naszym pierwszym wyborem. Potrzebujemy najczęściej wierteł, które szybko i sprawnie sprostają sobie z twardym stopem i ułatwią nam sporo pracy, dodatkowo pozwalając na odwiert na odpowiednią odległość. Rozmiary odwiertu w kwestiach jego szerokości często jednak znajdują się na drugim miejscu. Co jednak, jeżeli potrzebujemy otworu o średnicy zgodnej co do milimetra bądź jesteśmy zmuszeni poszerzyć istniejący otwór? Cóż, wtedy na scenę wkraczają właśnie wiertła stożkowe.

Stożkowe wiertła do metalu posiadają naprawdę osobliwą budowę – gdy większość rodzajów wierteł zachowuje tę samą szerokość na całej długości trzonu, modele stożkowe przypominają kształtem choinkę – bardzo szerokie u podstawy i zwężające się ku górze. Nie da się ukryć, że jest to dość rzadko spotykane rozwiązanie, lecz oczywiście jest to naprawdę przemyślana konstrukcja. Dzięki takiemu ukształtowaniu ostrza, możemy bez problemu określić, jakiej średnicy ma być nasz otwór. Daje nam to naprawdę ogromną elastyczność podczas wykonywania odwiertu i możliwość doglądania postępów na bieżąco.

Rodzaje wierteł stożkowych do metalu

Wiertła stożkowe same w sobie wyróżniają się na tle innych rodzajów wierteł swoim wykonaniem, jednak możemy tę kategorię podzielić na dwie osobne działy, które pomagają nam w innych aspektach i mają swoje wady oraz zalety.

Pierwszym rodzajem są wiertła stożkowe stopniowe. Wyposażone są one w charakterystyczne stopnie, które pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają podejrzeć, jakiej średnicy otwór aktualnie tworzymy, a co za tym idzie, otrzymujemy możliwość prostego dostosowania średnicy naszego odwiertu. Jest to bardzo przydatna właściwość w momencie, gdy potrzebujemy absolutnie perfekcyjnego odwiertu. Jeżeli nie ma miejsca na pomyłkę, należy wybrać stopniowy wariant wiertła stożkowego.

Inaczej działa wiertło bezstopniowe. Na czubku jest solidnie zaostrzony, a ego powierzchnia – mocno zaostrzona. W porównaniu do wiertła stożkowego stopniowego, opcja bezstopniowa o wiele łatwiej przebija się przez metal i pozwala na szybszą pracę. Minusem tego rozwiązania jest jednak brak możliwości podejrzenia aktualnej średnicy, jaką musimy wywiercić. Jeżeli używamy już wiertła stożkowego bezstopniowego, musimy upewnić się, że średnica dolnej części narzędzia będzie dla nas wystarczająca i nie będziemy musieli już nanosić większych poprawek.

Czy wiertła stożkowe są efektywne?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy wiertła stożkowe są w ogóle opłacalne w użytku. Przecież czasem sprawę da się załatwić normalnym, długim wiertłem bez większych kombinacji. Tak prosto jednak nie jest – wiertła stożkowe nadają się idealnie, jeżeli nasz odwiert musi zwężać się ku środkowi bądź jeżeli potrzebujemy wycentrować istniejący już otwór. W takich przypadkach jak te powyższe, wiertła stożkowe są wręcz niezastąpione. Oczywiście to nie jedyne opcje na ich użycie, lecz właśnie w takich zajęciach ten rodzaj wierteł będzie czuć się niczym ryba w wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj