Wizualizacja udziału państw w globalnej produkcji miedzi

Największym producentem miedzi na świecie, z udziałem 27% globalnej produkcji, jest Chile. 

Na terytorium Chile znajdują się dwie największe kopalnie miedzi na świecie: Escondida i Collahuasi. Inna chilijska kopalnia Sierra Gorda to najważniejsza inwestycja zagraniczna polskiego koncernu miedziowego KGHM.

Za Chile plasuje się kolejny kraj Ameryki Południowej – Peru, odpowiedzialne za 10 proc. światowej produkcji. Ogółem aż 15 z 20 największych kopalni miedzi znajduje się w Ameryce Południowej, Północnej i Środkowej.

Według danych z 2022 Polska znajdowała się na 13. miejscu pod względem wydobycia miedzi z 2-procentowym udziałem w światowej produkcji.

Źródło: Statista.com

Rola miedzi w transformacji energetycznej

Technologie kluczowe dla transformacji energetycznej, takie jak pojazdy elektryczne, akumulatory, panele słoneczne i turbiny wiatrowe, wymagają znacznie więcej miedzi niż ich odpowiedniki oparte na paliwach kopalnych. Na przykład zużycie miedzi w pojazdach elektrycznych jest nawet 4-krotnie większe niż w samochodach spalinowych. 

Według Copper Alliance systemy energii odnawialnej mogą wymagać nawet 12 razy więcej miedzi w porównaniu do konwencjonalnych systemów energetycznych. W związku z tym oczekuje się, że przy szybkim wdrożeniu tych technologii na dużą skalę, popyt na miedź w wyniku transformacji energetycznej wzrośnie do 2030 r. o prawie 600 proc.

W miarę przyspieszania elektryfikacji transportu i dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii będzie rosnąć też presja na uruchomienie większej liczby kopalń miedzi.

Źródło: visualcapitalist.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj