Już po raz czwarty sieć hurtowni elektrotechnicznych Alfa Elektro razem z grupą kilku dostawców zachęcali do dbałości o środowisko naturalne oraz uświadamiali konieczność redukcji śladu węglowego.

Alfa Elektro do jesiennej edycji akcji zaprosiła grupę siedmiu dostawców, którzy w swojej działalności troszczą się o środowisko naturalne: Eaton, Kontakt-Simon, Lapp, NKT, Philips, Schneider Electric oraz Weidmüller.

„Zielony październik” skupiał się na czterech celach: redukcji śladu węglowego, ograniczania ilości odpadów, edukacji oraz promocji produktów i usług korzystnych dla klimatu.

„Zielone” produkty w ofercie czołowych dostawców

Coraz więcej firm posiada w swojej ofercie produkty, które powstały w duchu zrównoważonego rozwoju.

Marka Philips od lat produkuje energooszczędne źródła światła. Zachęca również do wymiany tradycyjnego oświetlenia na LEDowe, ponieważ jest to stosunkowo najszybszy i najtańszy sposób, aby obniżyć zużycie prądu. Oszczędność może wynieść nawet 50-60 procent, co potwierdziła wymiana ponad 1100 źródeł światła we wszystkich lokalizacjach Alfy Elektro. Philips wspiera również klientów w wymianie świetlówek starego typu na nowe, ekologiczne źródła światła.

Firma LAPP – dostawca kabli i przewodów – zaczęła stosować tworzywa sztuczne wytwarzane… z kukurydzy. W przypadku popularnego przewodu ethernetowego tworzywo z surowców kopalnych, zastąpiono materiałem pochodzenia biologicznego. LAPP produkuje także mosiężne dławnice kablowe, które nie zawierają szkodliwego ołowiu.

Z kolei firma Weidmüller oferuje między innymi ładowarki serii AC Smart do pojazdów elektrycznych. Funkcja SMARTcharge pozwala automatycznie rozdzielać dostępną energię między stacjami ładowania (z uwzględnieniem wszystkich odbiorników w budynku) i zapewnia ładowanie samochodów elektrycznych w krótkim czasie.

Firma Eaton projektuje wszystkie produkty z myślą o ich długiej żywotności, wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu i nadające się do ponownego przerobu. Produkty tej firmy pomagają także zwiększyć ilość ekologicznej energii w sieci oraz wydajność jej przepływu i wykorzystania.

Z kolei Schneider Electric do 2025 roku chce osiągać 80% przychodu ze sprzedaży produktów wspierających zrównoważony rozwój i zmniejszyć o 800 mln ton emisję CO2. Firma do końca 2025 roku przeszkoli również 1 mln osób w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania energii.

„Miód malina”, czyli redukujemy ilość odpadów

Drugi raz w tym roku Alfa Elektro zachęcała swoich klientów do wielokrotnego wykorzystywania opakowań z tektury. Przy okazji akcji „Zielony październik” wystarczyło zwrócić 5 kartonów do hurtowni, żeby otrzymać w zamian słoik pysznego miodu z malinami. Zainteresowanie klientów pozytywnie zaskoczyło organizatorów.

Dobry przykład w zakresie redukcji ilości odpadów daje także firma Kontakt-Simon, która od ponad 5 lat prowadzi akcję „Graj w Zielone.” Zachęca w niej klientów do zbierania foliowych opakowań po swoich produktach, które zamiast trafić do kosza są wykorzystane jako surowiec do produkcji ekologicznych kratek do trawników.

Z kolei firma Schneider Electric wycofała bielone opakowania na rzecz kartonów pochodzących w co najmniej 70 proc. z recyklingu. Ich produkcja generuje dużo niższy ślad węglowy.

Firma NKT (producent kabli i przewodów) od ponad 5 lat używa bębnów kablowych wielokrotnego użytku Qaddy, a także zachęca klientów do zakupu opakowań zbiorczych (np. całych krążków), aby ograniczyć ilość odpadów. Poza tym firma NKT w fabryce w Warszowicach na Śląsku 100% odpadów produkcyjnych poddaje recyklingowi (wykorzystuje je ponownie lub odzyskuje energetycznie).

Czy fotowoltaika na potrzeby firm się opłaca?

Posłużmy się konkretnym przykładem. W ciągu roku od uruchomienia instalacji fotowoltaicznej na dachu centrali Alfy Elektro w Katowicach łącznie wyprodukowała ona niemal 45 000 kWh prądu przy mocy zainstalowanej prawie 50 kWp. Autokonsumpcja wyniosła przez ten czas aż 67%, a niewykorzystana energia trafiła do sieci elektroenergetycznej.

Dla firm produkcja energii ze słońca jest bardzo korzystna, ponieważ profil produkcji pokrywa się z profilem zużycia, tzn. w godzinach pracy firmy panele produkują najwięcej prądu, który od razu jest zużywany.

Dzięki fotowoltaice w Alfie Elektro o prawie 60% udało się obniżyć pobór energii elektrycznej z sieci w porównaniu do poprzedniego roku i o tyle samo zmniejszyła się emisja CO2 do atmosfery.

Kolejną edycję „zielonej” akcji firma zaplanowała na wiosnę 2024 roku.

Alfa Elektro jest wiodącym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych dla profesjonalistów. Spółka dysponuje siecią 58 hurtowni na terenie całej Polski oraz Centrum Dystrybucji w Chorzowie. Alfa Elektro wchodzi w skład międzynarodowej Grupy Sonepar, która jest niekwestionowanym numerem 1 w Europie i na świecie w branży dystrybucji wyposażenia elektrycznego.