Polityka nie odpowiada na “szyciowe” problemy, ale nie martw się, bo jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule dowiesz się jak obrabiać przewody w rozdzielniach SZYBKO, a przede wszystkim jakościowo. Chcesz ułatwić sobie szycie? W takim razie przeczytaj ten tekst do końca!

Narzędzia ręczne zawsze pod ręką

Nim przejdziesz do etapu samego szycia, powinieneś powziąć pewne kroki przygotowawcze. To teraz jest moment na to, byś zadbał np. o płytę montażową oraz zaznajomił się dokładnie ze schematem elektrycznym. To także czas na to byś przygotował sobie przewody, tulejki do zarabiania i narzędzia ręczne. W przypadku ostatnich z wymienionych miej w zasięgu wzroku:

  • Nożyce do cięcia przewodów
  • Ściągacz izolacji — dobierz go pod przewód, który będziesz obrabiać
  • Zaciskarkę ręczną — pamiętaj, żeby była dopasowana do tulejek

Wcześniejsze przygotowanie ułatwi Ci życie, znaczy się — szycie. Dzięki temu prefabrykacja szaf sterowniczych pójdzie Ci jak z płatka. Na ten sam efekt przy zachowaniu jakości możesz liczyć, wspierając się nie byle jakimi narzędziami. Dlatego poniżej opisujemy przykładowe, acz sprawdzone narzędzia do obróbki przewodów w rozdzielniach elektrycznych.

Nożyczki dla elektryków SC5X marki Cembre

Smerfowy kolor wspomnianego narzędzia zdradza, że z jego pomocą cięcie przewodów to bajka. Nożyczki dla elektryka SC5X marki Cembre tną gładko i bez miażdżenia wewnętrznej struktury żył, co też przekłada się na szybkość pracy. Mało tego, wybierając je, otrzymujesz narzędzie, które wykorzystasz nie tylko przy podłączaniu szaf sterowniczych. Wiedz, że możesz śmiało ciąć nimi większe przekroje kabli (do 50 mm2), bo ich ostrza o twardości 58 HRC z pewnością temu podołają! Jeśli przy większych przekrojach napotkasz opór, radzimy złapać nożyczki do przewodów Cembre inaczej niż zwykle — chwyć je od zewnątrz z obu stron, żeby zwiększyć siłę przełożenia. 

Na etapie cięcia przewód może wyślizgnąć się z nożyc, więc utniesz go krzywo. Tak może się stać, zwłaszcza kiedy się spieszysz. Natomiast niebieskie nożyczki dla elektryka Cembre pomogą Ci uniknąć tego błędu. Zawierają one ząbkowaną, antypoślizgową krawędź na ostrzach, dzięki czemu cięcie jest czyste i równe, a także bezpieczne dla żył przewodu.

Nożyczki do cięcia przewodów mają w zestawie praktyczne etui. Możesz zaczepić je sobie na pasek spodni, by zawsze towarzyszyły Ci w pracy. To bardzo wygodne rozwiązanie!

Ściągacz izolacji marki Wiha

Czas przezbrajania narzędzi to kolejny aspekt, który wpływa na szybkość prefabrykacji szaf sterowniczych. Dlatego podczas obróbki przewodówwesprzyj się rozwiązaniami nie wymagającymi każdorazowego ustawiania. Dobrym wyborem jest tutaj ściągacz Z57000106SB marki Wiha do obróbki przewodów o przekrojach0,03-16 mm2. W kontekście sprawnej pracy ma on jeszcze jeden atut: ostrze w nim wymienisz w ekspresowym tempie. Ponadto ciekawostką jest fakt, że to narzędzie Wiha zawiera dodatkowo amortyzator z myślą o cięciu kabli o dużych przekrojach. Ma on za zadanie amortyzować siłę odrzutu — to zdrowsze dla Twoich dłoni!

Zaciskarka boczna Twistor 16 marki Rennsteig

Kropką nad i będzie zaprasowanie tulejek na przewodach. Zrobisz to sprawnie z pomocą praski ręcznej Twistor 16 marki Rennsteig (610 190 6), która działa w zakresach roboczych od 0,14 do 0,16 mm² o długościach tulejek do 16 mm. Z pomocą tego narzędzia ręcznego otrzymasz efekt zgodny z normą DIN 46 2280. Co więcej, zadanie wykonasz sprawniej, dzięki wbudowanej obrotowej głowicy — wybierając zaciskarkę Twistor 16 marki Rennsteig zyskujesz szczypce boczne i frontowe. Odtąd dostanie się do trudno dostępnych miejsc w rozdzielni, już nie będzie stanowiło dla Ciebie kłopotu!

Uwaga! Marka Rennsteig należy do grupy Knipex Werk. Co więcej, na oddzielnej linii produkcyjnej Rennsteig wytwarzane są narzędzia zarówno w zielonej, jak i czerwonej rękojeści. To znaczy, że Rennsteig produkuje dla Knipexa narzędzia do obróbki przewodów i kabli — nie na odwrót.

Produkcja szaf sterowniczych — czy automatyczna obróbka szaf sterowniczych jest możliwa?

Szyjesz pełną parą? Dla potrzeb produkcyjnych polecamy zautomatyzowanie procesu obróbki przewodów w szafach sterowniczych. Tak, jest to możliwe dzięki rozwiązaniom takim jak WPC marki Zoller+Fröhlich. Jest to mobilny stół, na którym znajdują się urządzenia potrzebne do bezbłędnego przejścia przez wszystkie etapy szycia. Znajdują się na nim półautomaty do cięcia i odizolowywania przewodów oraz zaciskania tulejek, a także drukarka do znakowania. Obejrzyj je z bliska na tegorocznych targach ENEX w Kielcach!

Zobacz film prezentujący Centrum Obróbki Przewodów WPC marki Zoller+Fröhlich⤵️

Nie bierz w ciemno! Przyjdź na targi ENEX w Kielcach i przetestuj te i inne narzędzia ręczne, a także półautomaty do obróbki przewodów i kabli.

Przyjdź na stoisko Fastons i Wire Solutions, które znajdziesz pod numerem D-61!

Odbierz darmową wejściówkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj