Jak zaciskać tulejki kablowe za pomocą narzędzi ręcznych?

Jak zaciskać tulejki kablowe szybko, szybciej i najszybciej? Istnieją różne sposoby na tworzenie idealnych połączeń zaciskanych. Jednym z nich są praski do zaciskania kabli, które niewątpliwie docenisz, jeśli jesteś instalatorem. Z kolei w przypadku firm produkcyjnych, szybszym rozwiązaniem są półautomaty obróbcze do zaciskania końcówek w taśmie oraz tych dostarczanych luzem. Jeśli natomiast interesuje cię przejście przez cały proces cięcia, odizolowywania i zaciskania w ekspresowym tempie, wówczas zainteresuje Cię mobilna minilinia produkcyjna. Które rozwiązania z każdych z wymienionych kategorii są szczególnie warte uwagi? Poznaj konkretne przykłady!

Jak zaciskać tulejki kablowe za pomocą narzędzi ręcznych?

Bezpieczne i trwałe połączenia elektryczne osiągniesz między innymi za pomocą sprawdzonych prasek do zaciskania kabli. Ich odpowiedni wybór stanowi kluczowy etap, który decyduje o sukcesie wykonanej instalacji. Ważne jest, aby narzędzie było dopasowane do rozmiaru kabla i tulejki cienkościennej. Zwróć też uwagę na jakość wykonania – wybierając praski do zaciskania kabli renomowanych marek, zapewniasz sobie łatwość pracy, wysoką jakość efektu oraz często także wszechstronność zastosowania. Poniżej przedstawiamy dwie zaciskarki tulejek cienkościennych marki Rennteig, które zasługują na Twoją szczególną uwagę:

  • Praska do zaciskania kabli RENNSTEIG 610 186 3 – jest to narzędzie wyposażone w matryce do zaciskania sześciokątnego. Wspomniany profil zacisku sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy będziesz musiał umieścić gotowe połączenie w wąskich przestrzeniach montażowych np. do złączy profilowanych lub zatrzaskowych. Sześciokątny kształt łatwiej wówczas wsunąć do środka, gdyż nie zahacza o krawędzie. Praska do zaciskania kabli Rennsteig obsługuje przekroje od 0,08 do 10,0 mm² i pozwala na regulację wielkości zacisku, co czyni ją wyjątkowo uniwersalnym narzędziem. 
  • Praska do zaciskania kabli Twistor 16 RENNSTEIG 610 190 6 to kolejna propozycja świetnego narzędzia ręcznego. Jej cechą charakterystyczną jest głowica obracająca się o 360 stopni, która dzięki lekkiemu oporowi nie zmienia pozycji samoistnie. Możliwość zmieniania pozycji głowicy przyda Ci się na przykład podczas zarabiania końcówek w rozdzielni, między rzędami. Ponadto praska do zaciskania kabli Twistor 16 posiada także możliwość regulacji siły przełożenia, co jest korzystne, gdy narzędzie jest używane przez dłuższy czas. Możliwość kalibracji ułatwia pracę, czyniąc ją łatwiejszą i bardziej efektywną. Narzędzie to oferuje formę zacisku czworokątną i jest przystosowane do pracy z przekrojami od 0,14 do 16 mm². 

Automat do zaciskania końcówek kablowych

Jak zaciskać tulejki kablowe masowo? Jeśli jesteś przedstawicielem branży produkcyjnej i zaciskasz naprawdę dużo tulejek, praca praską do zaciskania kabli staje się nieefektywna. Po pierwsze dlatego, że łatwiej o błąd ludzki, a jak wiemy, produkcja lubi powtarzalność. Po drugie dlatego, że sposób ten nie sprzyja wydajności, przynajmniej nie tak, jak zaciskanie tulejek kablowych urządzeniami półautomatycznymi. Przykładowo wg badań, w całościowej pracy związanej z produkcją szaf sterowniczych ok. 70% czasu zajmuje obróbka ręczna. Żeby wyeliminować ten problem, Zoller+Frohlich zaprojektowało Centrum Obróbki przewodów WPC. Z jego pomocą możesz częściowo zautomatyzować proces obróbki przewodów w szafie. Zachodzi zatem pytanie, jak zaciskać tulejki kablowe oraz przejść przez inne etapy procesu z pomocą tego rozwiązania? Oto poszczególne kroki:

  • Wgraj do WPC dane w postaci pliku EPLAN lub CAE albo wpisz parametry z pozycji wbudowanego ekranu dotykowego. Na koniec naciśnij na ekranie przycisk START.  
  • Najpierw urządzenie Z+F EVOCUT z dodatkiem selektora EVOFEED rozpocznie po kolei proces identyfikacji danych z pliku i przycinania wg wskazanych w nim parametrów.  
  • Następnie skorzystaj z półautomatu do zaciskania UNIC GV, który odizoluje przewód i zagniecie na nim końcówkę w jednym cyklu. 
  • W międzyczasie połączona z systemem drukarka termotransferowa przygotuje dla Ciebie oznacznik.

Zobacz film, który pokazuje między innymi to, jak zaciskać tulejki kablowe szybciej z wyposażeniem mobilnego stołu roboczego WPC. 

Jak zaciskać tulejki kablowe dostarczane luzem w sposób automatyczny?

Zamiast prasek do zaciskania kabli, firmy produkcyjne wolą używać półautomatycznych rozwiązań. Mogą w tym celu wykorzystać wspomniane wyżej urządzenie UNIC-GV, które zaciska tulejki w taśmie. Co w sytuacji, gdy dysponują tulejkami pakowanymi luzem? Jak zaciskać tulejki kablowe w takim przypadku? Ponownie z rozwiązaniem przybywa producent Z+F, który zapewnia również półautomaty nasypowe do obróbki przewodów dla końcówek izolowanych, jak i nieizolowanych! Oto przykłady:

  • AM 04.1 Zoller+Fröhlich — jest to elektropneumatyczne urządzenie, które odizolowuje i zagniatania tulejki NIEIZOLOWANE dostarczane luzem. To jedno z niewielu takich rozwiązań! Urządzenie obsługuje zakresy od 4 mm² do 10 mm² przy długościach zaciskania od 9 mm do 18 mm. Wystarczy, że wsypiesz tulejki do misy, a następie wybierzesz na minipanelu dotykowym rozmiar, jaki Cię interesuje. Następnie po włożeniu do otworu przewodu i naciśnięciu START, urządzenie rozpocznie proces odizolowania i zaciskania. Profil zacisku to trapez, jednak możesz go zmienić dzięki dołączonym narzędziom Quardrocrimp-tool na profil czworokątny. 
  • AM 04 DUOMATIC Zoller+Fröhlich — półautomat odizolowuje przewody i zaciska tulejki izolowane dostarczane luzem w jednym cyklu. Zakres roboczy dla tulejek wynosi od 4 mm² do 10 mm² i długościach zaciskania od 8 mm do 18 mm. Więcej o tym, jak zaciskać tulejki kablowe z jego pomocą dowiesz się z poniższego wideo. 

Praska do zaciskania kabli czy rozwiązania półautomatyczne? Jak zaciskać tulejki kablowe to tylko sprawdzonymi rozwiązaniami! A jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze narzędzi nie tylko do zagniatania, ale również do cięcia i odizolowywania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami Fastons. Zapraszamy do zadawania niewygodnych pytań! 😁

☎️ 734 120 777

✉️ info@fastons.pl