KNIPEX zaprezentował nowości 2024. Dziś uchylimy tylko rąbka tajemnicy, zerkając na kilka nowości, udogodnień najciekawszych dla elektryków.

Skracają kable i czas pracy – KNIPEX StepCut® XL – nożyce do kabli

Do rodziny STEP CUT dołączył nowy model o długości 225 mm, który aż o 60% ułatwia cięcie kabli wielożyłowych. A to za sprawą złącza o wysokim przełożeniu, długich ramion i zoptymalizowanych krawędzi tnących. Podczas pracy działają dwie strefy cięcia. Stopniowana główna krawędź tnąca zawsze przytrzymuje mniejsze i większe kable jak najbliżej złącza, a przednia krawędź tnąca służy do stopniowego cięcia (nacinania) kabli o bardzo dużych przekrojach. Krawędzie tnące są dodatkowo hartowane laserowo, a ich twardość to ok. 56 HRC.

Nożyce do kabli KNIPEX StepCut® XL

Aby wygodnie trzymać szczypce, nawet jedną ręką, zmniejszono szerokość ramion. Smukła główka zapewnia lepszy dostęp do kabli kryjących się w zakamarkach. Nożyce StepCut® XL mogą się pochwalić imponującą wydajnością. Tną kable jednożyłowe miedziane lub aluminiowe do przekroju 35 mm², kable wielożyłowe do przekroju 70 mm² i kable drobnożyłowe o maksymalnym przekroju 120 mm². Ale nie są przeznaczone do kabli wzmocnionych stalą, takich jak ACSR.

StepCut® XL w wersji dla elektryków, z izolowanymi rękojeściami VDE ma numer katalogowy 95 18 225.

Nóż z grzechotką – nowość nad nowościami

Nóż elektrykowi zawsze się przyda, zwłaszcza do ściągania izolacji. Ma być bezpieczny, a praca lekka. Na podstawie takich założeń powstał nowy nóż do ściągania izolacji z grzechotką i trzema obszarami tnącymi. Funkcja grzechotki sprawdza się podczas cięcia bardzo wytrzymałych płaszczy kabli. Ostrze z trzema obszarami tnącymi doskonale radzi sobie podczas cięcia obwodowego oraz wzdłużnego. Przecina nawet bardzo twarde lub wytrzymałe płaszcze z tworzywa sztucznego o grubości ścianki do 7 mm.

Stopka prowadząca ma za zadanie wejść pomiędzy oponę a żyły kabla i prowadzić równe cięcie. To minimalizuje ryzyko niewłaściwego przecięcia izolacji i naruszenia żył wewnętrznych. Ostrze można zablokować w czterech pozycjach: złożone, wysunięte, ustawione pod kątem i ruchome. Ostatnia pozycja służy do cięcia wzdłużnego i współpracuje z grzechotką. Ten nóż z wymiennym ostrzem ma też otwór mocujący do systemu zabezpieczającego narzędzia przed upadkiem z wysokości.

Nr art. 16 50 145 SB

Najmniejszy obcinak do rur TubiX®S

Tak małe narzędzia powstają z myślą o pracy w wąskich przestrzeniach. Dosłownie każdy szczegół obcinaka TubiX® S został zoptymalizowany pod kątem pracy w szczelinach.

TubiX®S sprawdza się podczas cięcia rur o średnicy 3 – 30 mm (1/8 – 1 1/8″) i grubości ścianki do 2 mm, nawet podczas cięcia stali nierdzewnej.

Zastosowanie mocowania sprężynowego QuickLock oznacza, że wystarczy obcinak dosunąć do rury – lub wstępnie wyregulować obwód za pomocą skali na obudowie – i zacisnąć, aby sprężynowy krążek tnący mocno przytrzymał rurę.

Zoptymalizowane pokrętło z uformowanym wgłębieniem na kciuk zapewnia o 20% lepsze przenoszenie siły i zapobiega ześlizgiwaniu się, także w przypadku mokrych dłoni.

Krążek tnący wykonano z wysokiej jakości stali do produkcji łożysk kulkowych. W pokrętle uchwytu schowano krążek zapasowy.

Nr art. 90 31 01

Szczypce dla elektroników – nowe, udoskonalone, tnące oraz chwytające

Tu też zaszły zmiany. Nowe szczypce są polerowane, a nie chromowane, by uniknąć zakłóceń w obwodzie, spowodowanych łuszczeniem się powierzchni. Również jeszcze staranniej zaokrąglono krawędzie, aby wyeliminować jakiekolwiek ostre brzegi, które mogłyby uszkodzić materiał. Szczypce dostępne są również w wersji ESD = rozpraszające ładunki elektrostatyczne. W nowych modelach tych szczypiec pozostała solidna, zoptymalizowana pod kątem przenoszenia obciążeń konstrukcja z pozbawionym luzów złączem wsuwkowym. W nowych wersjach zastosowano „bioniczną” konstrukcję (modele zaczerpnięte z natury), co oznacza optymalizowany przebieg krzywej naprężenia, a dzięki temu wydłużenie okresu eksploatacji.

Podwójna sprężyna, o niskim współczynniku tarcia, ułatwia płynne i równomierne otwieranie.

Szczypce chwytające świetnie sprawdzają się także podczas chwytania w sposób podobny do pęsety.

W szczypcach tnących poprawiono np. główkę. Jest smuklejsza aż o 2 mm, co oznacza taki sam zakres pracy ale lepszą dostępność. Powstały dwie wersje szczypiec tnących bocznych: ostrze z małym ścięciem oraz ostrze bez ścięcia. Zakres pracy dla średnic 0,3 – 2,00 mm dla drutów miękkich; 1,5 mm dla średnic, 0,6 do 0,8 dla twardych. Krawędzie tnące dodatkowo są hartowane laserowo do twardości ok. 62 HRC.

Nowy COMFORT od KNIPEX

Od 2024 roku KNIPEX zaczyna stopniowo dostarczać narzędzia z nowymi rękojeściami Comfort składające się z trzech komponentów:

Obok czerwieni i granatu zobaczymy na nich trzeci kolor = szary, czyli antypoślizgowy element rękojeści. To miękkie fragmenty ze specjalną teksturą powierzchni, dzięki której narzędzie lepiej przylega do dłoni i zapewnia większą kontrolę podczas pracy. UWAGA: Rękojeści w narzędziach izolowanych pozostają bez zmian.

Atutem nowych rękojeści są również dwa bezpieczne połączenia KNIPEXtend dedykowane do montażu wyposażenia dodatkowego.

KNIPEX ColorCode Clips – można wykorzystać do oznaczania narzędzi klipsami. Są one dostępne w 10 kolorach i dzięki temu umożliwiają np. przypisanie narzędzi do konkretnych pracowników. Co więcej, użytkownicy druku 3D mogą je sami wydrukować, korzystając z danych dostępnych na stronie www.knipex.com.

KNIPEX TetheredTool Clip służy do zamontowania linki zabezpieczającej narzędzia przed upadkiem z wysokości.

Zapraszamy po więcej nowości na stronę: https://www.knipex.com/pl-pl/produkty/nowe-produkty

Polecamy również najnowszy katalog:

Link do katalogu: https://agentools.pl/wp-content/uploads/2017/01/KNIPEX_Prospect_NewProducts_2024_A4_PL-EUR_S.pdf