Około 5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczyło w ćwiczeniu OGNISTA BURZA-26, jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych WOT w tym roku. Terytorialsi realizowali zadania związane m.in. z ochroną infrastruktury krytycznej, współpracą ze służbami oraz reagowaniem na sytuacje kryzysowe.

W dniach 16-19 czerwca odbyły się jedne z największych ćwiczeń taktycznych Wojsk Obrony Terytorialnej, OGNISTA BURZA-26, będące częścią federacji ćwiczeń BURSZTYNOWY OBROŃCA-26. W przedsięwzięciu uczestniczy około 5 tys. żołnierzy, a główne działania prowadzą żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie i potwierdzenie zdolności WOT do realizacji działań militarnych oraz wsparcia administracji publicznej i służb w sytuacjach kryzysowych. Każda z brygad wykonuje zadania na terenie swojego województwa. W ciągu czterech dni żołnierze zrealizowali szereg epizodów szkoleniowych we współpracy z przedstawicielami sektora energetycznego, policją, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej.

Jednym z pierwszych, kluczowych epizodów taktycznych było wsparcie Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. W wyniku symulowanych działań dywersyjnych placówka medyczna została całkowicie odcięta od stałych dostaw energii elektrycznej. W tej sytuacji kluczowe stało się natychmiastowe przywrócenie zasilania aby zapewnić ciągłość pracy personelu medycznego oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wydzielili i dostarczyli w rejon obiektu Kontenerową Elektrownię Polową. To źródło zasilania awaryjnego zabezpiecza funkcjonowanie strategicznej infrastruktury. Dodatkowo skierowali na miejsce cysternę, która odpowiada za doraźne tankowanie elektrowni i zapewnia ciągłość jej pracy.

Przed wymagającym zadaniem stanęli także żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ramach ćwiczenia wspierali służby podczas ewakuacji szpitala, udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym oraz współdziałali z przedstawicielami sektora energetycznego przy przywracaniu zasilania w miejscowości Kowala-Stępocina.

W ramach scenariusza reagowania na zagrożenia dywersyjne, żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierali służby w zabezpieczeniu rejonu działań, ochronie infrastruktury portowej oraz wykrywaniu i zatrzymywaniu osób powiązanych z grupami dywersyjno-rozpoznawczymi.

Podobne zadania realizowali żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy odpowiadali za ochronę Elektrowni Wodnej Dębe. W ramach działań wystawiono posterunki obserwacyjne, prowadzono patrole piesze i kołowe oraz obserwację z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.

Kolejne epizody szkoleniowe realizowali żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z nich była ochrona zapory wodnej we Włocławku – jedynego tego typu obiektu na Wiśle, mającego istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Działania prowadzono zarówno z lądu, jak i z wody oraz powietrza. Żołnierze patrolowali akwen z wykorzystaniem kutrów KH-200 i łodzi saperskiej ŁS-76, a sytuację monitorowano również za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.

W programie ćwiczenia nie zabrakło także szkolenia ogniowego. Warunki pogodowe nie przeszkodziły terytorialsom 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w zrealizowaniu w Giżycku strzelania z karabinków MSBS GROT, granatników przeciwpancernych RPG oraz uniwersalnych karabinów maszynowych.

Źródło: WOT