W jakich nastrojach instalatorzy witają nowy rok? Jak oceniają sytuację gospodarczą? O ile procent podnieśli ceny swoich usług? Jak wyglądają ich preferencje względem produktów oraz sposobów, w jaki dokonują zakupów? Na te i wiele innych pytań odpowiedziało ponad 1200 elektroinstalatorów z całej Polski.
Raport Elektrobarometr powstał jako element projektu Elektrobohater, który jest wspierany przez firmę WAGO oraz najważniejsze media branżowe. Raport został opublikowany już po raz czwarty, dzięki czemu możemy śledzić wyniki w dłuższej perspektywie.
Optymizm nie opuszcza branży
Pomimo wielu trudności polskich elektroinstalatorów nadal nie opuszcza optymizm i wiara we własny sukces. Tegoroczne odpowiedzi na pytanie o przyszłość zawodu elektryka są nawet bardziej optymistyczne niż w poprzednim roku. A wszystko to pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej oraz politycznej.
Jako powody do optymizmu instalatorzy najczęściej wskazywali duże zapotrzebowanie na nowe budownictwo mieszkaniowe, deficyt wykwalifikowanych fachowców oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Nastrojów panujący w branży nie popsuła również wysoka inflacja, z którą zmagaliśmy się w poprzednich latach. Na pytanie, jakiej sytuacji gospodarczej spodziewasz się w 2024, w porównaniu do roku 2023, wskazówka naszego barometru wychyliła się delikatnie w stronę zielonego obszaru.
Realizm i pragmatyzm
Generalny optymizm nie przysłonił naszym respondentom wielu wyzwań, które są związane z wykonywaniem zawodu instalatora. Jako najważniejsze bariery wymienili brak wykwalifikowanych pracowników połączony z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi oraz mniejsze możliwości finansowe inwestorów indywidualnych.
2023 to także kolejny rok, w którym ceny usług elektroinstalacyjnych poszły mocno w górę. Respondenci wskazali na wzrost cen na poziomie przekraczającym 20%. Głównym czynnikiem mającym wpływ na podniesienie cen usług była wysoka w 2023 roku inflacja.
– Większość instalatorów jest zgodna co do tego, że fachowiec powinien stale poszerzać swoje kompetencje i aktualizować wiedzę. W tegorocznym badaniu Elektrobarometr wśród najczęściej wymienianych obszarów rozwoju zawodowego zdecydowanie dominowała tematyka inteligentnych instalacji. Aż 35% ankietowanych zadeklarowało dokształcanie się w tej dziedzinie w ciągu ostatniego roku, a ponad połowa badanych wskazywała tzw. instalacje smart jako kompetencje szczególnie poszukiwane na rynku – komentuje Łukasz Szklanko z Grupy Elektryka prąd nie tyka na Facebooku i portalu elektroonline.pl, partnera raportu Elektrobarometr.
Instalatorzy chętnie korzystają z internetu
Tegoroczne wyniki tylko potwierdzają trend, który obserwowaliśmy w poprzednich edycjach badania. Rola internetu jako źródła wiedzy i informacji oraz miejsca, w którym dokonujemy zakupów nieustanie rośnie. 30% respondentów wskazało internet jako miejsce pozyskiwania wiedzy. To wzrost (o ile?) w porównaniu do zeszłorocznego badania. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preferowanych sposobów dokonywania zakupów. 35% badanych korzysta ze sklepów internetowych. To w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o aż 6%!
– Cieszymy się, że już czwarty rok z rzędu tak wiele osób bierze udział w naszym badaniu. Cieszy się także, że możemy liczyć na wsparcie tak wielu partnerów mówi Aleksander Czech, Marketing Manager WAGO. – Tworząc raport chcieliśmy oddać głos polskim elektroinstalatorom, tak aby mogli wypowiedzieć się w najważniejszych tematach dotyczących ich pracy.