Witajcie w nowym formacie na naszym blogu, gdzie we współpracy z producentami podejmę się recenzji wybranych produktów. Na pierwszy ogień – osprzęt oferowany pod marką MOWION.

MOWION to nowa marka osprzętu elektroinstalacyjnego wprowadzona na rynek przez firmę Kanlux. Osobiście miałem okazję zapoznać się z produktami z serii DOMO – poniżej znajdziecie krótką fotorelację z testów oraz moją opinię.

Czym charakteryzuje się osprzęt MOWION?

Firma Kanlux jako jeden z wiodących producentów oświetlenia na polskim rynku z pewnością ma wiedzę i doświadczenie w kreowaniu przestrzeni przy pomocy światła. Wpisuje się w to również nowa marka osprzętu MOWION, która ma uzupełniać tę przestrzeń. Sama nazwa nawiązuje do idei mówiącej o kreowaniu przestrzeni poprzez ruch, dotyk związany z zapaleniem światła jednym gestem.

Warto również wspomnieć o wysokiej jakości materiałów, które zostały użyte do produkcji osprzętu.

W obrębie marki MOWION powstały serie produktów dedykowane do konkretnych rozwiązań i zastosowań:

 • LOGI – jest to podstawowa/ekonomiczna grupa oferowanego osprzętu charakteryzująca się dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania, stworzona głównie do rozwiązań deweloperskich, komercyjnych. Odnajdzie się również w standardowych rozwiązaniach z zakresu budownictwa mieszkaniowego. Osprzęt ma klasycznie rozwiązany system podłączania przewodów poprzez zastosowanie – zarówno w przypadku łączników jak i gniazd – zacisków śrubowych. Występuje w 4 barwach: biel, grafit, krem i srebro.
 • DOMO – jak sama nazwa wskazuje osprzęt jest przeznaczony głównie do rozwiązań z zakresu budownictwa mieszkaniowego, indywidualnego. Jakość elementów przewodzących (wykonane zostały ze stopu fosforobrązu z 94% zawartością miedzi), jak i materiałów tworzywowych zewnętrznych (poliwęglan) czynią ten osprzęt trwałym i nowoczesnym rozwiązaniem. Zwiększona paleta barw w stosunku do serii LOGI jak i możliwość zastosowania dodatkowych elementów wzorniczych pozwoli nam dopasować osprzęt DOMIO praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. W przypadku łączników system montażu przewodów zrealizowany jest poprzez szybkozłączki.
 • TEKNO – seria osprzętu natynkowego dedykowana do zastosowań zewnętrznych dzięki zwiększonej klasie szczelności ( IP54). Cechuje się solidną konstrukcją oraz ciekawą jak na ten rodzaj osprzętu kolorystyką (szara obudowa – czarna klapka/klawisz). Sprawdza się również w instalacjach natynkowych dedykowanych do rozwiązań przemysłowych.
 • BIURO – tutaj również nazewnictwo serii również określa obszar, do którego zostało stworzone. Jest to system modułowy 45×45 stworzony do rozwiązań biurowych. Istnieje możliwość konfiguracji systemu w innej kolorystyce niż biała. Osprzęt BIURO daje duże możliwości jeżeli chodzi o sposób montażu od systemu ramkowego poprzez klasyczne puszki elektroinstalacyjne, a skończywszy na kanałach elektroinstalacyjnych. Tak jak w przypadku systemu LOGI podłączenia przewodów do osprzętu realizujemy poprzez standardowe zaciski śrubowe.

Seria DOMO w praktyce

Z uwagi na swoją funkcjonalność oraz spektrum możliwości zastosowania skupmy się na bardziej szczegółowym omówieniu serii osprzętu DOMO. Jeżeli chodzi o aspekty estetyczne/wizualne seria DOMO, oprócz palety składającej się z 6 kolorów tj. białej, kremowej, perłowej białej, grafitowej, szampańskiej oraz srebrnej, oferuje dodatkowe wzorniki, które obrazuje rysunek 2. Dzięki nim możemy nadać indywidualnego charakteru naszemu osprzętowi oraz nawiązać do aranżacji konkretnego wnętrza.

Rys. 2. Ramki wewnętrzne w dodatkowych kolorach dedykowane do osprzętu DOMO.

 

Najważniejszymi aspektami, które wyróżniają w świetle konkurencji omawiany osprzęt, są następujące kwestie techniczne:

 • Wykonanie elementów zewnętrznych z poliwęglanu (PC) co czyni osprzęt bardziej trwalszy, wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne, bardziej odporny na działanie wyższych temperatur.
 • Zastosowanie dodatkowych osłon na styki przednie oraz części czynnych przewodzących znajdujących się z tyłu gniazd/łączników, co poprawia bezpieczeństwo dla instalatorów oraz użytkowników końcowych osprzętu (rys. 3).
Rys. 3. Osłona przednia styków przewodzących
 • Opisy zacisków śrubowych z tyłu gniazd dla mniej doświadczonych lub zapominalskich instalatorów 🙂 – bardzo praktycznie rozwiązanie nie zawsze stosowane przez konkurencję,
Rys. 4. Opisy zacisków śrubowych
 • Zastosowanie mechanizmu sprężynowego oraz chowanych łapek rozporowych służących do montażu osprzętu w puszce zapewnia trwały oraz bezpieczny montaż osprzętu.
 • Konstrukcja wewnętrzna osprzętu zapewnia więcej przestrzeni wewnątrz puszek instalacyjnych niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań, daje to możliwości bardziej optymalnego wykorzystania powierzchni wewnątrz dla pewnych oraz trwałych połączeń wykonywanych w obrębie instalacji elektrycznych (rys. 5).
 • Wykonanie elementów przewodzących ze stopu fosforobrązu (zawartość miedzi – 94%) zapewnia wyższą sprawność przepływu prądu przez styki czynne osprzętu przez co wytwarza się mniej ciepła. Te rozwiązanie ma wpływ na zapewnienie dłuższej sprawności elektrycznej oraz mechanicznej osprzętu.
Rys. 5. Gniazdo 1-fazowe DOMO, widok wewnątrz puszki instalacyjnej
 • Zastosowanie dobrej jakości zacisków sprężynowych w łącznikach oświetleniowych zdublowanych dla każdego załączanego toru pozwala w łatwy sposób podłączać obwody oświetleniowe do osprzętu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów łączeniowych, wytrzymałość prądowa styków ogranicza do 16A (rys. 6).
Rys. 6. Łącznik pojedynczy DOMO, widok wewnątrz puszki instalacyjnej

 

Podsumowanie

Powyższy artykuł miał na celu zapoznać Was z nowym osprzętem elektroinstalacyjnym MOWION producenta Kanlux. W świetle konkurencji jest to bardzo dobra alternatywa przeznaczona dla różnego rodzaju rozwiązań. Ilość produktów jest bardzo obszerna, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Obszerny oraz czytelny katalog pozwala w łatwy sposób znaleźć interesujący nas element.

Solidność wykonania oraz aspekty designerskie w porównaniu do kosztów zakupu stawiają osprzęt MOWION na równi z wiodącymi producentami tego rodzaju elementów instalacji elektrycznych.

A Wy spotkaliście się już w pracy z osprzętem MOWION?

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kanlux S.A., która oferuje szeroki wachlarz nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych skupionych wokół 6 grup produktowych: opraw architektonicznych, opraw zewnętrznych, opraw domowych, źródeł światła oraz asortymentu uzupełniającego w postaci osprzętu elektroinstalacyjnego oraz aparatury modułowej. Więcej informacji na stronie: www.kanlux.pl


Poprzedni artykułMural na stacji transformatorowej w Krakowie
Następny artykułW cieniu turbiny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj