PODZIEL SIĘ

Firma LAPP jest znanym i cenionym na całym świecie producentem kabli oraz osprzętu kablowego. Szeroka gama produktów stworzonych dla przemysłu ma sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, ale także ułatwić procesy produkcyjne na etapie tworzenia gotowego wyrobu.

W ofercie firmy dostępna jest bardzo szeroka gama produktów, poczynając od przewodów, również specjalistycznych, kończąc na akcesoriach, które są nieodłącznym elementem wykorzystywanym w gotowych wyrobach przemysłowych.

Chcąc połączyć jakość produktów firmy LAPP z dostępnością a także łatwością ich stosowania, grupa inżynierów przygotowała równie szeroki asortyment narzędzi i akcesoriów ułatwiających pracę na każdym etapie produkcji. 

W publikacji zostały przedstawione wybrane akcesoria oraz narzędzia, znacząco poprawiające prace inżynierów na wszystkich etapach przygotowania produktu w różnych gałęziach przemysłu.

Najlepszym przykładem zastosowania całej gamy wyrobów LAPP jest rodzinna firma znajdująca się w Jarocinie, założona przez inż. Zenona Gościniaka. Firma Mechanika Elektronika Sterowanie Automatyka “MESA” zajmuje się produkcją szaf sterowniczych z pełnym wyposażeniem dla międzynarodowych koncernów. Dodatkowo na potrzeby stałych wieloletnich kontraktów, powstał osobny dział zajmujący się konfekcją przewodów jedno i wielożyłowych. Początkowo dział konfekcji był działem wewnętrznym firmy, stworzonym w celu przygotowania jak najbardziej kompletnego wyrobu dla klientów, w tym przypadku szaf sterowniczych z kompleksowym okablowaniem zewnętrznym. W chwili obecnej firma obsługuje również zamówienia na pakiety przewodów konfekcjonowanych lub też pojedyncze wiązki dedykowane dla klienta, zgodnie z otrzymaną dokumentacją.

W dobie automatyzacji wszelkich gałęzi przemysłu, szafy sterownicze obecne są wszędzie ułatwiając codzienne funkcjonowanie w zabieganym świecie. Przykładowe gałęzie przemysłu, w których mają zastosowanie szafy wykonywane w firmie MESA, to przemysł budowlany, dźwigi i podesty wysokościowe, chłodnictwo, urządzenia do produkcji tablic rejestracyjnych, maszyny CNC do obróbki metalu, maszyny do obróbki drewna, urządzenia do filtracji.

Przy obsłudze tak wielu zleceń długoterminowych, dużym ułatwieniem w pracy monterów, okazało się zastosowanie SKINTOP® LOCATOR, który wspomaga precyzyjne i szybkie rozplanowanie otworów w stalowych ściankach szaf elektrycznych pod metryczne dławnice kablowe SKINTOP.

SKINTOP® LOCATOR umożliwia rozplanowanie dławnic w rozmiarach M12-M63 oraz szybki przydział dławnic kablowych i przewodów. Instalacja SKINTOP® LOCATOR jest niezwykle prosta. Dzięki magnesom można przytwierdzić SKINTOP® LOCATOR do metalowej obudowy niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się obudowa, następnie oznaczyć punkt centralny oraz wpisać rozmiar w przygotowanym do tego otworze i dokonać odwiertu.

Rys. 1. SKINTOP LOCATOR zainstalowany na płycie dolnej obudowy z rozplanowanymi wymiarami.
Rys. 2. Zamontowane dławnice firmy Lapp Kabel – gotowe do zainstalowania przewodów dzięki SKINTOP LOCATOR

Często spotykanym rozwiązaniem w szafach sterowniczych jest uziemienie grupy przewodów w jednym miejscu. Tu z pomocą przychodzi miedziany oplot ekranujący firmy LAPP, który chroni przewody przed zakłóceniami ze strony innych pól elektrycznych. W poniższym przypadku używany jest oplot CU 1020.

Rys. 3. Zamontowany oplot CU1020

Niektóre instalacje wykonywane przez firmę „MESA” wymagają, aby wszystkie elementy zastosowane w szafie były bezhalogenowe tzn. w dużym uproszczeniu są to wyroby wykonane z materiałów niezawierających halogenków, czyli związków chemicznych fluoru, chloru, bromu i jodu. W momencie pożaru materiały takie emitują przezroczyste dymy, które nie utrudniają ewakuacji przebywających w obrębie pożaru osób. Gazy emitowane podczas palenia są nietoksyczne oraz niekorozyjne. W wyniku połączenia z wilgocią/wodą nie tworzą żrących substancji, które mogłyby być przyczyną poparzeń ciała lub korozji urządzeń elektronicznych. Przy takiej specyfice wyrobu i wymaganiach klienta, wykorzystywane są produkty LAPP z grupy ÖLFLEX® HEAT 125 SC, węże osłonowe,  SILVYN® FPAS oraz zakończenia do węża SILVYN® FPAG-M.

Każdy produkt musi być identyfikowalny zarówno dla pracowników magazynu, produkcji jak i pracowników serwisu, którzy w późniejszym czasie zajmują się urządzeniem. W celu łatwej identyfikacji wyrobów stosowane są oznaczniki z grupy FLEXIMARK® Cablelabel LFL Label LFL2H 9.9-26 YEWH oraz opaski zaciskowe Basic Tie 140×3.5 BK, które również są bezhalogenowe i spełniają wymagania temperaturowe klientów od -40°C do +85°C.

Rys.4 Węże osłonowe FPAS zmontowane z końcówkami FPAG-M oraz oznaczone oznacznikami FLEXIMARK.

Oznaczniki montowane są do węża osłonowego lub bezpośrednio na izolacji kabla. W celu trwałego oznaczenia firma MESA wykorzystuje opaski kablowe firmy LAPP. Opaski zaciskane są przy pomocy narzędzia montażowego TY-GUN ERG, które posiada obracaną głowicę umożliwiając monterowi dostęp nawet do najtrudniejszych miejsc w szafie. Regulacja narzędzia pozwala na dokonanie zacisku z odpowiednią siłą (w zależności od wielkości zaciskanej opaski). Najważniejszą jednak rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, w jaki TY-GUN ERG odcina zbędną część opaski. Dzięki specjalnie dopasowanym nożom opaska zostaję ucięta przy samej główce bez możliwości powstania „zadziorów” często powstających przy zastosowaniu tradycyjnych metod docinania opasek.

Rys. 5. Prawidłowo docięta opaska zaciskowa przy użyciu narzędzia TY-GUN ERG firmy Lapp Kabel

Podsumowując, firma Mechanika Elektronika Sterowanie Automatyka “MESA” zajmuje się produkcją szaf sterowniczych automatyki przemysłowej dla różnych gałęzi przemysłu. Potrzeba stosowania rozwiązań najwyższej jakości, precyzyjnych i szybkich wynika ze współpracy z bardzo wymagającymi klientami. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez inżynierów z firmy LAPP, firma MESA może nieustannie dążyć do podwyższenia jakości swoich wyrobów, zoptymalizowania czasu produkcji co w dużej mierze przenosi się na ilość obsługiwanych zleceń oraz satysfakcję i zaufanie klientów.

Wieloletnie doświadczenie w pracy z wykorzystaniem asortymentu LAPP, zaczynając od przewodów, peszli, zakończeń do peszli po akcesoria jak opaski kablowe, narzędzia jak pistolet zaciskowy czy SKINTOP® LOCATOR umożliwia ciągły rozwój współpracy bazującej na elastyczności i zaufaniu oraz partnerstwie we wspólnym dążeniu do zabezpieczenia potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów

Autor artykułu składa podziękowania dla całego zespołu „MESA” za pomoc w przygotowaniu artykułu

Autor: Łukasz Żelichowski – pracownik firmy Lapp Kabel

PODZIEL SIĘ
Poprzedni wpisĆwiczeń BHP nigdy za wiele!
Następny wpisSygnał wzywający Batmana
LAPP POL
Producent przewodów elektrycznych LAPP to jeden z głównych producentów kabli i akcesoriów kablowych na świecie. W 1957 roku, założyciel firmy, Oskar Lapp wyprodukował pierwsze przewody sterownicze i kable elektryczne na świecie, na skalę przemysłową i nadał im nazwę ÖLFLEX®. Dzisiaj przewody oraz akcesoria kablowe firmy LAPP sprawdzają się w zastosowaniach inżynierii mechanicznej, przemyśle samochodowym, technologiach pomiarowych i kontrolnych, w instalacjach zasilających i wielu innych. Produkcja wyrobów jest prowadzona głównie w 17 własnych zakładach przemysłowych umiejscowionych w Europie, Ameryce i Azji. Rezultatem jest ponad 40.000 różnych standardowych produktów gotowych do odbioru z magazynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here