Od pewnego czasu na naszym forum dyskusyjnym często pojawiają się pytania o wybór przyrządów pomiarowych które chcemy zakupić. Dziś zastanowimy się jaki wybrać miernik uniwersalny (inaczej multimetr) w cenie do 100 zł?

Przed podjęciem wyboru musimy zadać sobie dwa pytania:

Czy to mój pierwszy miernik?
Do czego jest mi potrzebny i do czego w przyszłości będę go używał?

Jeśli to Twój pierwszy miernik, ponieważ się uczysz, to zapewne potrzebujesz takiego którego nie da się zbytnio zepsuć wskutek pomylenia rodzaju pomiaru lub upadku, co zdarza się każdemu raz na jakiś czas. Z pewnością najtańsze mierniki kosztujące w granicach od 10 do około 20 zł, takie jak na poniższych dwóch zdjęciach odpadają, gdyż upadek z niewielkiej wysokości zwykle powoduje uszkodzenie, a złe ustawienie pokrętła może skończyć się nie tylko uszkodzeniem, ale także i poważnym wypadkiem. Również słaba jakość izolacji oraz słaby montaż sond (końcówek przewodów pomiarowych) może doprowadzić do porażenia np. podczas próby pomiaru napięcia w domowym gniazdku elektrycznym. Bardzo często przewody wypadają z sond, a ich naprawa zajmuje zwykle więcej niż 2 minuty. Wysłanie takiego na gwarancję kosztuje więcej niż sam miernik, więc bardzo szybko lądują w śmietniku. Najbardziej sensowne dla nich zastosowanie to używanie go do sprawdzania baterii od pilota z tym że spora część z nich jest na tyle niedokładna, że nawet do tego się nie nadają…

Miernik DT830B w dwóch kolorach

Ciekawą opcją jest UT120B – rzekomo firmy UNI-T – w cenie 60-80 zł, który od niedawna można zakupić w marketach budowlanych. Jego niepodważalna zaleta to rozmiary dopasowane do większości małych kieszeni z tyłu spodni. Jest na tyle mały, że przy pracy na wysokości nie zajmie dużo miejsca, a waga netto wynosi zaledwie 76 g.

Napisałem „rzekomo” – gdyż cztery rzeczy zdradzają, że to może być tzw. podróbka dość dobrej i niedrogiej firmy UNI-T. Mianowicie logo jest nieco inne od oryginalnego, instrukcja jest uboga jak na tą markę, w załączonych dokumentach podany jest inny producent narzędzi z innego kraju (Lux Tools) oraz sondy nie wyglądają na nadające się do bezpiecznego pomiaru napięć tak jak jest podane do 600 V.

Pomiar pojemności przy sondach wiszących w powietrzu cały czas pokazuje niecałe 10 nF, co jest definitywnie niemożliwe przy tak krótkich przewodach. Ręczna zmiana zakresu pomiaru napięcia nie jest możliwa. Poniżej można zobaczyć te mankamenty:

To maleństwo polecam tylko wtedy gdy ten rozmiar i waga jest koniecznością. W innych wypadkach go odradzam.

Przejdźmy teraz do dużo ciekawszych mierników w granicach cen około 50-100 zł. Zaczynając od dwóch kombajnów mających duże możliwości w przystępnej za to cenie.

Pierwszy – a właściwie pierwsze, bo jest kilka podobnych wersji i są też modele innych producentów – ma dość charakterystyczne pudełko jak na poniższych dwóch zdjęciach. Odchylany wyświetlacz co jest niewątpliwą zaletą. Pomiar rezystancji do 20 MΏ. Pomiar prądu stałego i zmiennego do 20 A. Funkcja hold (wstrzymuje pokazaną wartość w momencie wciśnięcia przycisku). Pomiar pojemności kondensatorów. Pomiar „wzmocnienia” β tranzystorów bipolarnych NPN i PNP. I więcej jak w większości mierników. Do wad trzeba zaliczyć rozmiar, łatwość ich uszkodzenia i dużą trudność wymiany bezpiecznika od miliamperomierza. Za to chociaż wymiana baterii jest łatwa i przyjemna.

DT9205 i jemu podobne

Podobny do powyższych, nie posiadający niektórych ww. funkcji, lecz solidniejszy, mniejszy, stosunkowo bardzo dokładny (przez co wiarygodny) i z automatycznymi zakresami jest Emos EM420B. Przez 2 lata to był jeden z moich mierników i w zasadzie jedyne, co może czasem zdenerwować to fakt, że zmiana pomiaru napięcia stały/zmienny jest na przełączniku, a zmiana natężenia prądu stały/zmienny odbywa się przy pomocy przycisku co często powodowało, że mierzyłem prąd AC z ustawieniem DC i odwrotnie. Po własnoręcznym wyczyszczeniu styków przełącznika pomiar niskich rezystancji okazał się bardzo dokładny. Jego ceny kształtują się w granicach 100-120 zł. Na poniższym zdjęciu widać go po prawej podczas pomiaru prądu AC szeregowo z innym miernikiem, w tym wypadku cęgowym, o czym będzie można przeczytać w następnych artykułach.

Emos EM420B (ten niebieski)

Wśród użytkowników serwisu Facebook zadałem pytania o opinie o miernikach w tych granicach cen. Większość odpowiedzi pochodzi z posta na naszej grupie.

Polskiej produkcji UNI-T M890G według opinii solidny, służy bezawaryjnie 8 lat i więcej. Jak chyba każdy miernik tej firmy. Posiada podstawowe zakresy pomiarowe oraz pomiary częstotliwości, pojemności kondensatorów, hFE („wzmocnienie” tranzystorów bipolarnych) jak i pomiar temperatury za pomocą termopary. Wydaje się być dobrym wyborem dla początkującego zarówno elektryka jak i elektronika. Koszt tego modelu to około 60 zł.

UNI-T M890G

Możliwy do sprowadzenia z Chin ANENG AN8008 posiadający przetwornik True-RMS oraz jego nieco poprawiona wersja AN8009 w cenie 80-100 zł, który według testu w poniższym filmie o dziwo bardzo dokładnie mierzy bardzo niskie napięcia DC rzędu wręcz pojedynczych uV. Poniższe nagranie domyślnie jest w języku angielskim i po kliknięciu rozpoczyna się od testu z ww. niskimi napięciami. Znajomość języka nie jest konieczna, gdyż na filmie widać bardzo wiele.

Porównanie AN8008 z poprawionym AN8009:

Jak widać wybór jest duży. Z powyższych modeli można śmiało wybrać, pomijając niedogodności i niebezpieczeństwa o których wspominałem z miernikami w cenie do 30-50 zł. Poniżej jeszcze dwa ciekawe modele, o których jak wspomniałem była mowa na grupie.

ANENG Q1 posiadający True RMS, oryginalny wygląd i bardzo dobre parametry jak na cenę około 110 zł.

ANENG Q1

Oraz RM219 marki Richmeters posiadający rozdzielczość 4.5 cyfry (wszystkie powyżej wymienione mają 3.5 cyfry) oraz NCV czyli bezdotykowe wykrywanie napięcia w pobliskich przewodach np. w ścianie co w tej półce cenowej jest rzadkością.

Richmeters RM219

Podsumowanie

Powyższy wybór może przyprawiać o zawrót głowy, a różnych mierników na rynku nie brakuje, nawet w tym wąskim zakresie ceny. Jeśli wiemy co potrzebujemy, a zwykle tak jest to wystarczy przejrzeć kilka modeli i przeważnie wystarczy 10-20 minut na podjęcie decyzji. Początkujący zazwyczaj potrzebuje wykonywać podstawowe pomiary oraz może zdarzyć się pomyłka np. z złym podłączeniem przewodów do miernika – w tym wypadku najczęściej wygrywają mierniki rodzimej firmy UNI-T które zarazem oferują dużą trwałość także podczas poważnych błędów użytkownika jak również co bardzo istotne, dużą dokładność. Z tych powodów można też oczywiście wybrać inną markę ale to już nie w tej półce cenowej.

W następnych artykułach będziemy się zastanawiać jaki wybrać miernik cęgowy do 100 zł i do 300 zł, które zazwyczaj służą do pomiaru znacznie większych natężeń prądu – bez konieczności rozłączania obwodu, a zarazem bez ryzyka porażenia prądem elektrycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj