W przypadku najnowocześniejszych łodzi, takich jak Haspa, niezawodne połączenia są absolutną koniecznością, fot. Rick Tomlinson.

Bezpieczeństwo podczas regat żeglarskich wymaga najwyższych kwalifikacji i niezawodnego sprzętu. Hamburg Seafaring Association wykorzystuje w swoich jachtach morskich elementy techniczne najwyższej klasy, w tym przewody firmy LAPP.  

Żeglarstwo stało się znacznie bezpieczniejsze od czasu, gdy Krzysztof Kolumb wyruszył ponad 500 lat temu w pełną przygód podróż. Niemniej jest to jednak i dzisiaj wyzwanie, zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu. Wibke Borrmann, 46-latka, na co dzień pracująca w agencji reklamowej, dwukrotnie była członkiem załogi żeglarskiej na Atlantyku. Obecnie jest kapitanem w Hamburg Seafaring Association.

Hamburg Seafaring Association istnieje od ponad stu lat. Zajmuje się szkoleniem kolejnych pokoleń marynarzy oceanicznych. Podczas swoich podróży po Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim oraz innych morzach świata kandydaci na marynarzy muszą przez trzy tygodnie pracować w parach na wąskim jachcie o długości zaledwie 17 metrów. „Z jednej strony jest to fizycznie wyczerpujące, z drugiej strony żeglarze muszą umieć poradzić sobie w takich warunkach”, mówi Wibke Borrmann. „To szkoła na całe życie”.

Naprawy i konserwacja

Podczas rejsu załoga w 100% koncentruje się na zadaniach związanych z żeglowaniem. Tu nie ma miejsca i czasu na walkę ze sprzętem. Miesiące zimowe to czas na konserwację i potrzebne naprawy. Jachty Broader View Hamburg (56 stóp) i Haspa Hamburg (52 stopy) są stosunkowo nowe. Broader View został uruchomiony w 1999 r., a Haspa w 2009 r. Niemniej jednak żeglarze co kilka lat wymieniają ważne komponenty, w tym przewody do napędów oraz sterowniki.  „Nasze jachty są nowoczesnymi łodziami z wieloma urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa” – mówi Wibke Borrmann – „musimy używać tylko najlepszych komponentów. W ostatnich latach jacht Haspa został doposażony w kilka nowych systemów np. w tracker satelitarny, dodatkowe lampy, nową baterię oraz unowocześnił sposób ich zarządzania. „W pewnym momencie stare przewody okazywały się zbyt krótkie, by można było je podłączyć” – mówi Marvin Schlesiger, inspektor HVS odpowiedzialny za technologię Haspa. ”Dlatego zdecydowaliśmy się usunąć niektóre przewody i zastąpić je nowymi. Dzięki temu połączenia były prostsze i łatwiejsze w konserwacji.

Na jachcie Haspa zostały zamontowane przewody firmy LAPP – „to dobry wybór” – podkreśla dr Martin Dorner, szef zarządzania technologią i innowacjami w LAPP, a także, od ponad dziesięciu lat, uczestnik  regat. „Kiedy usłyszałem, że stowarzyszenie potrzebuje nowych przewodów natychmiast poinformowałem mojego kolegę ze Stuttgartu”. Tym kolegą był Andreas Bartsch, konsultant ds. aplikacji w firmie LAPP. Marvin Schlesiger podał mu całą listę kryteriów technicznych dla przewodów. „Potrzebujemy niezawodnych przewodów najwyższej jakości” mówi Schlesiger  Ze względu na to, że przewody biegną przez komorę silnika, ważne jest, aby były odporne na wysokie temperatury.

Wybrano trzy rodzaje przewodów ÖLFLEX:

ÖLFLEX HEAT 125 MC – przewód stosowany w zakresie temperatur od -55°C do + 125°C,  zatwierdzony przez Germanischer Lloyd do użytku w aplikacjach morskich.

ÖLFLEX HEAT 125 MC

ÖLFLEX HEAT 180 SIHF – przewód silikonowy odporny na temperatury do 180 °C,  stosowany w pobliżu rozgrzanych części silnika.

ÖLFLEX HEAT 180 SIHF

Wersja ulepszona przewodu H07RN-F – przewód gumowy pracujący w temperaturach od 40°C do + 90°C.

H07RN-F

Bezhalogenowe przewody odporne na korozję

Przewody montowane na jachtach muszę spełniać odpowiednie kryteria:

  • praca w rozszerzonym zakresie temperatur. Pod pokładem dochodzi do ich nagrzewania, a na pokładzie narażone są na kontakt ze szronem.
  • nie mogą zawierać halogenu. W przypadku, gdy dojdzie do pożaru, przewody zawierające halogen np. w płaszczu zewnętrznym PVC, przy gaszeniu wodą wytwarzają żrące opary. Na środku oceanu nie ma możliwości ucieczki, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla załogi.
  • odporność na kontakt zarówno ze słoną, jak i słodką wodą, dlatego cynowanie żył miedzianych zabezpiecza je przed korozją.

„Jestem bardzo zadowolony z przewodów i współpracy z firmą LAPP” – mówi Marvin Schlesiger. „Niedługo planujemy wymienić przewody na jachcie Broader View Hamburg.
Dlatego pozostajemy z firmą LAPP w stałym kontakcie.”

Autor: Ewa Łopusiewicz