PODZIEL SIĘ
blank

Jakość i ekonomia powinny iść w parze. Tak jest w przypadku żarówek LED, które mają bardzo długą żywotność. Taka technika świetlna cieszy się coraz większą popularnością, co w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę jeszcze aspekt ekonomiczny, wszak każdemu zależy na oszczędności, a ze względu na rosnące potrzeby zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Warto więc zastanowić się nad tym, jak wypadają żarówki led w kwestii żywotności w porównaniu do świetlówek, czy starych, wycofanych już z obiegu żarówek wolframowych, a także czy mają jakieś wady?

Żarówki LED – jakość w czystej postaci

Żarówka LED jest niczym innym jak diodą elektroluminescencyjną świecącą, która charakteryzuje się niskim poborem prądu oraz niewielką wartością napięcia zasilającego. Jednocześnie zapewnia wysoki poziom luminacji, a to oznacza, że przy mniejszym poborze energii możemy uzyskać efekt podobny do tego, którym można się było cieszyć w przypadku tradycyjnych żarówek, które jednak „konsumowały” sporo energii elektrycznej. Żarówki led są wielokrotnie bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki, a można to określić liczbowo jako stosunek 1000 godzin świecenia, w przypadku zwykłych żarówek do nawet 100 tys. godzin świecenia, w przypadku żarówek ledowych. Zatem oszczędność energii może tu osiągnąć nawet stokrotność. W przypadku halogenów czy świetlówek i ich porównania z żarówkami led, także to diody elektroluminescencyjne zamknięte w oprawach wielokrotnie „biją na głowę” pozostałe źródła światła. Można powiedzieć, że ledy, w zależności od intensywności użytkowania mogą świecić swoim niemal pełnym światłem, określanym na poziomie 70-80% strumienia, średnio od 4 do 16 lat. Oczywiście na trwałość żarówek led, a zatem ich żywotność wpływa zarówno rodzaj użytych diod, które różnią się między sobą jakością, a także użyta oprawa, czy temperatura i wilgotność, w jakiej diody muszą pracować. Wszystko określone jest w teście przeprowadzanym przez stowarzyszenie oświetleniowe IES, które wydaje normy dla poszczególnych LED-ów w zakresie żywotności. Owe normy są podstawą do ustalenia długości gwarancji, jakie producenci oświetlenia oferują na swoje produkty. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Żarowki led – funkcjonalność i oszczędność w jednym

blank

Żarówka led powinna oddawać około 80% strumienia świetlnego przynajmniej przez kilka lat. W badaniach IES praca diody sprawdzana jest w określonych warunkach, przy stałym napięciu i w określonej temperaturze pracy chipu. Naukowcy dokonują pomiarów co tysiąc godzin, biorąc pod uwagę jak zmienił się strumień świetlny czy temperatura barwowa diod led. Te wyniki są zapisywane, a badanie kończy się na 6 tys. godzin pracy. W dalszej perspektywie, na tej podstawie zużycie diod jest prognozowane, gdyż prowadzenie dalszych obserwacji z punktu widzenia długiej żywotności tego źródła światła byłoby nieopłacalne, a przecież wartości dla normy IES LM-80 bądź IES TM-21 producenci muszą uzyskać w miarę szybko. Można powiedzieć, że im krótsze świecenie ledów w ciągu dnia, tym dłuższa jest ich żywotność. Przykładowo żarówki led o żywotności 36 tys. godzin będą świecić na odpowiednim poziomie przez 4 lata, jeśli są użytkowane bez przerwy, natomiast przy eksploatacji przez 6 godzin żywotność wzrasta do 16 lat. Oczywiście wszystko zależy od jakości zastosowanych diod. Tutaj można polecić żarówki LED w sklepie Amper.pl, które dają gwarancję najwyższej jakości od renomowanych producentów.

Żarówki led – czy mają jakieś wady?

Na sam koniec przyjrzyjmy się kwestii wad. Czy żarówki led mają takowe? Z pewnością największą jest wysoka cena w porównaniu z innymi źródłami światła, jednak zestawiając to z żywotnością, taki zakup może się szybko lub w miarę szybko zwrócić. Jedynie w przypadku głównych źródeł światła, gdzie stosowane są diody SMD dające szerszy kąt padania światła, w większej ilości, na zwrot poniesionych kosztów trzeba czekać kilka lat, biorąc pod uwagę cenę w granicach stu kilkunastu złotych za jedną żarówkę. Zatem na oszczędność można liczyć tylko w przypadku najlepszej jakości żarówek led, użytkowanych w odpowiednich warunkach. Pewną wadą żarówek led jest również ich temperatura barwowa, która nie każdemu odpowiada, choć w tej kwestii u czołowych producentów zmieniło się wiele i można wybierać zarówno ledy zimne o temperaturze 4000K i wyższej, jak i ciepłe, które posiadają temperaturę barwową do 3000 K, zatem można dopasować je według potrzeb. W przypadku kiepskiej jakości żarówek do dyspozycji są jednak zwykle jedynie zimne ledy, których światło dla większości osób jest drażniące.

Zatem przy zakupie żarówek należy zwracać uwagę na ich żywotność, a także inne parametry, które gwarantują komfort użytkowania. Oszczędzanie na gorszych diodach się nie opłaci, gdyż tańsze ledy zwyczajnie szybciej się przepalą, bądź będą miały większą tendencję do nagrzewania się, choć teoretycznie nie powinno to mieć miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here