KNIPEX ErgoStrip to narzędzie, które służy do usuwania zewnętrznej izolacji z różnych rodzajów kabli stosowanych w instalacjach domowych. Jako pierwsze tego typu narzędzie ma unikalną konstrukcję pistoletową, która znacznie ułatwia obróbkę przewodów. Wykonany jest z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym.

Uniwersalne narzędzie do ściągania izolacji KNIPEX ErgoStrip® teraz dostępne też w wersji dla leworęcznych

Narzędzie tworzą dwie połączone połówki zagiętych po kątem ok. 30° rurek, które zaopatrzono na końcach w odpowiednie rozmiarowo noże i boczne gniazda do ściągania izolacji bezpośrednio z przewodów oraz w prowadnicę z nożem do wzdłużnego rozcinania kabli. W celu ściągnięcia izolacji zewnętrznej przewody wkładamy do środka przyrządu, następnie zamykamy go oraz zaciskamy i wykonujemy niepełny ruch obrotowy w celu jej przecięcia, a następnie ściągamy ją. Kabel możemy rozciąć wzdłużnie, wkładając go w prowadnicę, zaciskając połówki przyrządu i pociągając go wzdłuż obrabianego przewodu.

Narzędzie to jest znacznie bardziej ergonomiczne niż klasyczne tego typu przyrządy. Umożliwia praktycznie bezwysiłkowe i łatwe ściąganie izolacji jednym ruchem, w tym w miejscach trudno dostępnych, co jest możliwe m.in. przez zwężone stożkowe zakończenia. KNIPEX szczególnie poleca ściągacze ErgoStrip do obróbki przewodów w puszkach oraz skrzynkach przyłączowych i rozdzielczych. Mają one w środku grzebieniowe krawędzie, na których pozycjonuje się kable podczas ściągania izolacji. Umożliwia to intuicyjne znajdowanie prawidłowej pozycji kabla i pracę w nawet w ciemnych pomieszczeniach.

Warto zwrócić uwagę na to, że miejsca do obróbki kabli informatycznych i koncentrycznych są odgięte. Dlatego bez wywierania nacisku możemy je włożyć w ściągacz i ustawić w prawidłowej pozycji. Narzędzia te mają skalę, która umożliwia odizolowanie kabli teleinformatycznych i koncentrycznych na odcinku tej samej długości, co w prosty sposób zapewnia wysoką jakość montażu instalacji kablowych.

Prezentowany ściągacz KNIPEX daje możliwość odizolowania kabli koncentrycznych o średnicy 4,8–7,5 mm (w tym kable antenowe), okrągłych kabli o średnicy 8–13 mm, kabli elektrycznych (NYM) od 3 x 1,5 mm2 do 5 x 2,5 mm2, jak też do kabli teleinformatycznych typu UTP i STP i CAT 5-7.

Bezpośrednio gniazdami bocznymi możemy ściągać izolację z żył o przekrojach od 0,2 do 4 mm2. Aby to zrobić, wkładamy przewód w odpowiednie gniazdo, zamykamy i zaciskamy przyrząd, a następnie ściągamy z niego izolację.

Ściągacz KNIPEX ErgoStrip występuje w dwóch wersjach, dla praworęcznych 16 95 01 SB  oraz dla leworęcznych – 16 95 02 SB. To wysoce ergonomiczne, kompaktowe i uniwersalne narzędzie.

Oficjalnym dystrybutorem produktów marki Knipex na polskim rynku jest firma Agentools.

Poprzedni artykułWidelec teściowej
Następny artykułInżynier w lesie prezentuje: Przenośna lodówka z ogniwem Peltiera
Od ponad 130 lat Knipex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych szczypiec. Wąska specjalizacja oraz konsekwentna polityka rozwijania produktów zapewniła firmie pozycję światowego lidera oraz największego producenta profesjonalnych narzędzi szczypcowych. W aktualnej ofercie firmy znajduje się ponad 1200 modeli narzędzi dla różnych zastosowań a roczna produkcja firmy to prawie 15 mln sztuk szczypiec. Są to narzędzia dla elektryków, szczypce precyzyjne do zastosowań w elektronice i telekomunikacji. Szeroką oraz dynamicznie rozwijającą się grupę produktów stanowią także narzędzia do obróbki kabli oraz montażu instalacji fotowoltaicznych (tzw. solarnych). Knipex posiada nowoczesną fabrykę o powierzchni ponad 45.000 m2 w miejscowości Wuppertal. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od odkuwania (włącznie z wykonaniem matryc) do pakowania odbywają się w jednym zakładzie. Pozwala to w najwyższym stopniu kontrolować jakość i koordynować cały proces produkcji.