Spiżarnia z czujnikiem ruchu

Czujniki służące do automatycznego uruchamiania oświetlenia zyskują coraz większą popularność. Obecnie w łatwy i niedrogi sposób możemy usprawnić włączanie światła. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu produkty GTV przygotowało dwa modele czujników oświetleniowych: CR-9 i CM-4.

Czujniki ruchu inicjują uruchomienie innych podzespołów lub urządzeń w wypadku wykrycia ruchu. Dzięki temu ułatwiają codzienne życie – najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie odnalezienie standardowego włącznika światła bywa utrudnione. Pozwalają zapomnieć o poszukiwaniu drogi w ciemności czy próbach zapalenia światła z rękami pełnymi zakupów. Ponadto, czujniki takie jak CR-9 i CM-4 pozwalają ograniczyć zużycie energii.

Korytarz z czujnikiem ruchu

Czujnik ruchu CR-9

Czujnik na podczerwień reaguje na szybkie zmiany temperatury, które interpretuje jako ruch. Przy tym nie emituje żadnych sygnałów, a tylko odbiera te napływające z otoczenia. Model CR-9 od GTV jest dostosowany do montażu na ścianie lub suficie. Ze względu na horyzont kąta wykrycia na poziomie nawet 180 stopni idealnie sprawdzi się w takich przestrzeniach jak garaż, piwnica i inne pomieszczenia gospodarcze, w których odnalezienie łącznika bywa szczególnie trudne. CR-9 nadaje się do stosowania także na zewnątrz pomieszczeń ze względu na stopień ochrony IP-65.

Czujnik ruchu CR-9

Producent CR-9 zadbał także o odpowiedni zasięg, który wynosi od 2 do 8 m. Dzięki temu zamontowany na wjeździe przed garażem lub drzwiami wejściowymi czujnik zapali światło odpowiednio wcześnie i pozwoli nam na komfortowe poruszanie się przed domem. CR-9 współpracuje także z oświetleniem LED, co pozwala z kolei na oszczędności oraz większą elastyczność w projektowaniu systemu oświetlenia.

Czujnik mikrofalowy CM-4

Czujniki mikrofalowe, zwane także radarowymi, mają charakterystykę aktywną. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pasywnych czujników na podczerwień CM-4 wysyła do otoczenia mikrofale o  wysokiej częstotliwości, które po odbiciu od otoczenia powracają do czujnika. Obiekt poruszający się w polu czujnika zniekształca powracający sygnał, przez co aktywuje czujnik.

Czujnik mikrofalowy CM-4

Czujniki mikrofalowe posiadają zdolność wykrywania ruchu z pominięciem barier, np. drzwi i cienkich ścian. W praktyce oznacza to, że możemy ustawić CM-4 w taki sposób, by zapalał światło w pomieszczeniu, do którego chcemy wejść, jeszcze zanim otworzymy drzwi. Czujnik przeznaczony jest do montażu na ścianie, a jego maksymalny horyzont kąta działania to nawet 180 stopni. Tak jak w wypadku modelu CR-9, producent zadbał, aby czujnik współpracował z oświetleniem LED.