PODZIEL SIĘ
blank
Oryginalna tablica sterująca urządzeniami elektrycznymi

Schody ruchome na trasie W-Z powstały w związku z budową trasy W-Z w latach 1947–1949. Były to pierwsze uruchomione w Warszawie schody ruchome. Radziecka maszyneria schodów ważyła 150 ton i zajęła całe podziemia kamienicy.

blank

Trzy wybudowane przez radziecką firmę Metrostroj (Метрострой) ciągi schodów o długości 30 m i przepustowości 10 tys. osób na godzinę były niegdyś dużą atrakcją turystyczną Warszawy.

Podczas eksploatacji, w związku z brakami części zamiennych, wyłączano z użycia kolejne ciągi, które stawały się źródłem części zamiennych dla pozostałych schodów.

blank
Szczegółowe przepisy ruchu nakazywały wchodzenie na schody zwykłym krokiem. Zakazywały natomiast wchodzenia na nie boso, biegania, siadania na stopniach, wprowadzania rowerów, palenia tytoniu, korzystania ze schodów w stanie nietrzeźwym oraz jazdy wielokrotnej z peronu dolnego na górny (i odwrotnie).

blank

Oryginalną aparaturę schodów częściowo zezłomowano, częściowo oddano do Muzeum Techniki, częściowo zachowano w podziemiach kamienicy – tu oglądać można dawny pulpit sterowniczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here