Choć bardzo często spotykana w naszych kuchniach jedna, centralnie rozmieszczona lampa, dla wygodnego korzystania z tego pomieszczenia będzie niewystarczającym rozwiązaniem. Kuchnia to centrum życia rodzinnego, które pełni wiele funkcji, a odpowiednie dobranie oświetlenia pomaga stworzyć ergonomiczną, podzieloną na określone strefy przestrzeń.  

Uniwersalne oświetlenie sufitowe

Lampa sufitowa to centralne źródło światła w kuchni, które powinno dawać jasne, neutralne dla oczu światło. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór opraw z dwoma lub trzema reflektorami. Dzięki temu w zależności od potrzeb możemy zapalić tylko jedną lub wszystkie żarówki. Dodatkowo reflektory dają  możliwość obrotu lampy w różnych kierunkach i podświetlenia wybranej przez nas przestrzeni. Sprawdzą się zwłaszcza w długich i wąskich kuchniach. W ofercie GTV dostępne są reflektory podwójne i pojedyncze, okrągłe i prostokątne w dwóch uniwersalnych kolorach: czerni i bieli.  

Jeśli zależy Ci na dyskretnym efekcie, warto zastosować oprawę wpuszczaną w sufit. Dodatkowo możesz zdecydować się na modele bardziej stonowane lub z efektowną, szklaną obudową oraz te, które dają możliwość sterowania kierunkiem światła. Montaż kilku punktów świetlnych na suficie daje doskonały efekt, szczególnie w większych kuchniach otworzonych na salon.  

Dla wizualnego oddzielenia salonu od kuchni dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie taśmy LED. Aby oświetlenie posłużyło nam na dłużej, warto wybrać trwałą i funkcjonalną obudowę dla taśm. Firma GTV wprowadziła na rynek serię nowych profili na taśmy led, które można zamontować w pływach gipsowo-kartonowych.

W ofercie dostępne są profile sufitowe, ścienne i kątowe.

Profil LED GTV sufitowy do płyt gipsowo-kartonowych

Oświetlenie blatu roboczego – jakie wybrać?

Oświetlenie meblowe w kuchni musi przede wszystkim umożliwiać wygodną pracę. Dodatkowe źródła światła powinniśmy więc umieścić wszędzie tam, gdzie wykonujemy większość prac: nad blatem roboczym, w okolicach kuchenki i zlewozmywaka. Ze względu na potrzebę dodatkowego miejsca do przechowywania, często w kuchni decydujemy się na montaż szafek wiszących. Jako funkcjonalne oświetlenie podszafkowe możesz wykorzystać pojedynczy lub podwójny profil do taśm LED w formie montowanego pod linią szafek paska LED. Dla minimalistów firma GTV przygotowała profil, który łączy dwie funkcje: profil na taśmy led i uchwyt. Profil wieńcowy, dzięki swojej budowie jest w prosty sposób nabijany na front mebla, a specjalne zaokrąglenie w profilu tworzy przestrzeń do otwierania szafki podchwytem.

Oświetlenie wyspy – najpopularniejsze rozwiązania

Kolejną strefą kuchenną, w której warto zamontować dodatkowe oświetlenie jest stół i wyspa. Oświetlenie w tym miejscu powinno być dosyć jasne, ale nie oślepiające, dlatego najlepszym wyborem będą klasyczne oprawy wyposażone w klosze. Możliwość regulacji wysokości tego rodzaju lamp sprawia, że możemy dzięki nim stworzyć przytulne miejsce spotkań całej rodziny. Alternatywą dla kloszy, są nowoczesne lampy LED, w postaci długich linii lub w kształcie okręgu. Firma GTV wprowadziła kilka modeli w kolorze białym i czarnym, świecące jednostronnie lub dwustronnie.

Dobrym wyborem dla minimalistów będzie ultracienka  z zaledwie 34 mm szerokości oprawa FORTA. Wszystkie modele prezentują się niezwykle efektownie w nowoczesnych przestrzeniach i loftach.

Ultracienka oprawa FORTA – GTV

Świecąca dwustronnie lampa firmy GTV – model VILANA

Oprawa zwieszana firmy GTV – model LEON