PODZIEL SIĘ

Czym cechują się mikrofalowe czujniki ruchu?

Mikrofalowe czujniki ruchu dają możliwość zautomatyzowania procesu włączania i wyłączania światła, dzięki czemu jego włącznikiwyłączniki stają się zbędne. Zasada działania czujników mikrofalowych opiera się na wysyłaniu i odbieraniu fal elektromagnetycznych. Kiedy fale odbijają się od ruchomej przeszkody, czujnik pozwala na przepływ energii elektrycznej do lampy i zapala światło. W momencie gdy czujnik nie wykrywa ruchu, przepływ prądu do lampy jest blokowany.

Mikrofalowe czujniki ruchu to urządzenia o wysokiej czułości, reagujące na najdelikatniejszy ruch w pomieszczeniu. Znajdziemy wśród nich różne rodzaje, m.in. czujki 360 (pozwalające na wykrycie ruchu z każdej strony), małe czujniki o mocy 12V (idealne do taśmy LED), czujniki ruchu sufitowe czy też zewnętrzne (o wyższej szczelności, odporne na trudne warunki atmosferyczne). Można je zastosować do większości opraw świetlnych, w tym także taśmy LED. Większość czujek daje też możliwość dostosowania ich parametrów do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu możemy samodzielnie określić np. czas świecenia się lampy od momentu, w którym ruch przestał być rejestrowany.

Jak działają czujniki zmierzchu?

Czujniki zmierzchu mierzą moc i natężenie światła słonecznego, zapalając lampy wtedy, gdy będzie ono niższe od określonej wartości. Są więc niezastąpione w ogrodach, na podjazdach czy przed wejściem do domu. Czujniki zmierzchu wykorzystuje się też w przestrzeniach publicznych oraz jako element ochrony przeciwwłamaniowej. Czujniki zmierzchowe można też łączyć z czujkami ruchu – dzięki takiemu rozwiązaniu światło zapali się tylko po zapadnięciu zmroku, gdy czujnik wyczuje ruch w otoczeniu. Podczas ich montażu należy zwrócić uwagę na umieszczenie czujnika w takim miejscu, do którego bez przeszkód dociera światło słoneczne.

Kiedy zastosować czujniki podczerwieni?

Czujniki podczerwieni działają jak włączniki światła w momencie, gdy wykryją zmianę promieniowania na określonym obszarze. Są one wyczulone na zmianę temperatury w otoczeniu, emitowanego przez człowieka lub zwierzę. Czujniki podczerwieni należy montować na odpowiedniej wysokości, ponieważ wykazują największą czułość w stosunku do obiektów, które poruszają się prostopadle do nich. 

Włącznik dotykowy na podczerwień nie powinien być niczym przysłonięty ani umieszczony w pobliżu urządzeń grzewczych czy klimatyzacyjnych. Tego rodzaju czujki stosuje się tylko wewnątrz pomieszczeń – nie nadają się one bowiem do zastosowań zewnętrznych. Jednym z bardziej uniwersalnych modeli jest czujnik ruchu CR-1, produkowany przez GTV Lighting, który wykrywa ruch w promieniu 20 metrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here