PODZIEL SIĘ

Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii, na które decyduje się coraz więcej Polaków. O ich wyborze głównie decydują kwestie ekonomiczne – instalacja zwraca się w ciągu kilku lat, a dodatkową zachętę stanowią dotacje rządowe. Czy instalacje fotowoltaiczne na pewno są bezpieczne?

Fotowoltaika a pożar

Systemy fotowoltaiczne nie stanowią większego zagrożenia pożarowego w porównaniu z innymi obiektami technicznymi. Według niemieckiego raportu „Najnowsze fakty o fotowoltaice w Niemczech” („Recent Facts about Photovoltaics in Germany”) opublikowanego 20 czerwca 2020 roku przez Frauhofer Institute for Solar Energy Systems, restrykcyjne przepisy dotyczące doboru i montażu fototowoltaiki pozwalają zachować bezpieczeństwo elektryczne systemów PV, dlatego ich przestrzeganie jest bezwzględnie konieczne. Pojawia się zatem pytanie: dlaczego czasem dochodzi do pożarów w budynkach posiadających instalacje fotowoltaiczne? Do problemu pożarowego dochodzi w sytuacji, gdy montaż był dokonywany przez niedoświadczonych Instalatorów korzystających z niskiej jakości narzędzi. Błędem jest używanie szczypiec uniwersalnych zamiast profesjonalnych narzędzi do fotowoltaiki, które są produkowane i testowane pod kątem potrzeb instalacyjnych. Inną nieprawidłowością jest także korzystanie z niekompatybilnych złącz. Co Instalator może zrobić, by wyeliminować zagrożenie?

Co zrobić?

Niwelacja ryzyka zaczyna się już na etapie budowania świadomości Instalatorów, co do konieczności korzystania z dedykowanych produktów. Powinni oni wiedzieć, że próby cięcia kosztów na narzędziach i złączach nie są rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ wystawiają na niebezpieczeństwo pożarowe gospodarstwo domowe, w którym dokonano danej instalacji. Profesjonalne narzędzia do fotowoltaiki, to gwarancja poprawnie wykonanych zacisków i najwyższej jakości instalacji. Szczególnie wyróżniające się jakością produkty do obróbki przewodów pochodzą od niemieckiego producenta Rennsteig, którego sklep internetowy Fastons.pl jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce. Marka Rennsteig wchodząca w skład Grupy Knipex oferuje narzędzia do fotowoltaiki gwarantujące poprawność i powtarzalność zacisku.  O jakości produktów tej marki przekonało się wielu Instalatorów i nie tylko —  marka zdobyła zaufanie największych producentów, w tym również sektora awiacyjnego, gdzie poprawność połączeń kablowych ma ogromne znaczenie i gdzie nie ma miejsca na błędy. A co ze złączami? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, równie ważny jest odpowiedni dobór złączy. Rynek jest pełen podrabianych produktów, których użycie skutkuje nagrzewaniem się instalacji, niosące za sobą ryzyko pożarowe. Dlatego ważne jest, by złącza były oryginalne i pochodziły wyłącznie od autoryzowanych dostawców. Przykładem wysokiej jakości oryginalnego złącza do fotowoltaiki jest Helios H4 marki Amphenol. Główną zaletą tego produktu jest jego uniwersalność, więc można je z powodzeniem stosować w pracy z każdym systemem fotowoltaicznym. Złącze Helios H4 posiada certyfikat UL do 1000V. Oznacza to możliwość używania produktu zarówno w już istniejących, jak i nowych systemach wymagających większego napięcia. Zwiększenie napięcia znamionowego pozwala na tworzenie systemów o wyższym napięciu z mniejszym procentem spadku napięcia. Warto podkreślić, że ten typ złącza jest idealnie zamienny ze złączem MC4. Należy dodać, że oba złącza są równej jakości.

Reasumując, w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji konieczny jest dobór profesjonalnego sprzętu, a do takich możemy zaliczyć narzędzia Rennsteig, które dają Instalatorom szerokie możliwości montażu różnego typu złączy, dzięki zaciskarkom z wymiennym systemem matryc oraz pozycjonerów – również pod złącza Amphenol. Same złącza również są istotne – powinny być oryginalne i pochodzić od autoryzowanych dostawców.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni wpisSpawarka
Następny wpisZeszyt BHP
Fastons
Fastons - Sklep stacjonarny we Wrocławiu i Internetowy, wprowadzający nowe standardy obsługi e-commerce. Zaopatrujemy Instalatorów, dla których priorytetem jest jakość produktów, szybki czas dostawy oraz profesjonalne doradztwo. Pomagamy w doborze narzędzi, końcówek kablowych, indywidualnie dobieramy pakiety narzędziowe, wyposażamy brygady instalacyjne od A do Z. Prowadzimy kanał Fastons na YouTUBE oraz Akademię narzędziową Fastons. W naszej ofercie można znaleźć asortyment producentów, takich jak: Rennsteig, Wera, Knipex, Cembre, Scangrip, Multi-Contact.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here