Oświetlenie w formie taśm LED stale zyskuje na popularności i nic dziwnego: jest energooszczędne, łatwe w montażu i niezwykle efektowne. Możemy z jego pomocą podświetlić wybrane elementy aranżacji mieszkania: od półek na książki czy kuchennych szafek, przez krawędzie ścian i sufity podwieszane, aż po szuflady w garderobie czy szafie przesuwnej. Zarówno montaż, jak i użytkowanie taśm LED zdecydowanie ułatwiają specjalne profile do LED, dzięki którym taśmy są zabezpieczone przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, co wydłuża ich żywotność i wpływa na bezawaryjne działanie. Jakie są zalety profili LED i jak je wykorzystać, urządzając domową przestrzeń?

Profil GLAX drążkowy

Jakie funkcje pełnią profile GLAX do taśm LED?

Dostępne w ofercie marki GTV profile GLAX są bardzo funkcjonalne. Nie tylko ułatwiają montaż taśmy LED, podtrzymując ją w odpowiednim miejscu, ale dodatkowo chronią przed odklejeniem bądź uszkodzeniem. Zabezpieczając taśmę przed dostępem kurzu czy wilgoci, wydłużają czas jej pracy, a dzięki zastosowaniu radiatora odprowadzają do profilu ciepło emitowane przez LED-y. Taka konstrukcja chroni taśmę przed przepalaniem się i minimalizuje ryzyko awarii.

Profil GLAX kątowy

Profile GLAX występują w zróżnicowanych wersjach; do dyspozycji mamy m.in. modele profili nakładanych (do montażu nawierzchniowego), profile wpuszczane (do montażu we wcześniej przygotowanych kanałach) oraz nabijane (montowane bezpośrednio na płytę meblową). Ciekawą opcją jest też profil wieńcowy, montowany od dołu szafek i umożliwiający ich łatwe otwieranie, bez potrzeby stosowania uchwytów. Warto też wiedzieć, że profile umożliwiają zamontowanie osłonki na taśmie, która delikatnie rozprasza światło emitowane przez diody i pozwala uzyskać bardziej subtelny efekt. Jak więc widać, możliwości wykorzystania profili LED jest bardzo wiele i tylko od nas zależy, które wybierzemy.

Profil GLAX wpuszczany

Profile GLAX – wszechstronne zastosowanie

Profil do taśmy LED możemy zamontować niemal wszędzie: zarówno na płaskich powierzchniach, jak i w szczelinach czy rowkach, między płytkami w łazience, we wnękach architektonicznych czy podwieszanych sufitach. Dostępne są także specjalne profile przeznaczone do szklanych półek, które sprawdzą się np. w łazience i salonie. Z kolei profile architektoniczne, przeznaczone do montażu w płytach gipsowo-kartonowych, pozwolą uzyskać idealnie prostą linię świetlną, dokładnie zintegrowaną z krawędzią ściany. Za pomocą profili GLAX możemy również dostosować efekt świetlny do swoich potrzeb, np. zmieniając kąt padania światła, jego natężenie czy barwę. Sam profil również może stanowić element dekoracyjny, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model w modnej, matowej czerni albo w kolorze szampana, który świetnie zgra się z jasnymi odcieniami drewna.

Profil wieńcowy LED

Jaki zasilacz do taśmy LED wybrać?

Oprócz taśmy LED i odpowiedniego profilu GLAX, do montażu tego rodzaju oświetlenia niezbędny będzie także zasilacz. Większość stosowanych w domach taśm LED korzysta z napięcia 12V prądu stałego, dlatego potrzebujemy urządzenia, które podłączymy pomiędzy gniazdem prądu zmiennego 230V a taśmą z diodami LED. Najlepiej wybierać zasilacze przeznaczone do użytku wyłącznie z LED-ami, o właściwej mocy. Aby ją obliczyć, należy pomnożyć moc znamionową metra wybranej taśmy LED przez jej długość oraz dodać do otrzymanego wyniku ok. 10% zapasu. Warto też wybrać zasilacz od sprawdzonego dostawcy, ponieważ jego działanie bezpośrednio przekłada się na bezawaryjność i żywotność diod LED.