Oprawy dające światło punktowe, jak żadne inne, potrafią doskonale podkreślić wybrane elementy we wnętrzu, wyeksponować miejsca warte uwagi, a mankamenty ukryć w cieniu. Światło punktowe jest niezastąpione we współczesnych aranżacjach wnętrz. Dzięki niemu można stworzyć przytulny klimat, a jednocześnie podkreślić symboliczne podziały przestrzeni.

Szczególne lampy posiadające proste formy, są chętnie stosowane w nowoczesnych aranżacjach, ponieważ nie ograniczają możliwości światła – nie konkurują z nim ozdobnymi kształtami czy mocnymi kolorami.

Geometryczne formy lamp i ich modne, a jednocześnie ponadczasowe kolory – czerń, biel, grafit – pozwalają na stworzenie kompozycji świetlnych, w których nie tylko sama lampa, ale i strumień światła stają się elementami dekoracyjnymi. GTV proponuje kilka nowości, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie potrzebne jest dobre oświetlenie, zamontowane w dobrym punkcie.

Dekoracyjna barwa światła

Warto pamiętać, by do opraw pełniących rolę dekoracyjną, wybierać źródła dające ciepłe światło. Najbardziej polecana jest barwa między 2700 a 3500 K (kelwinów). Jest to światło białe, ciepłe, najlepiej sprawdzające się w pomieszczeniach, w których wypoczywamy.

Oświetlenie boczne

Popularnie zwane kinkietami, lampy boczne, są doskonałe do tworzenia nastroju we wnętrzu. Zamontowane na ścianie, pięknie rozpraszają światło. Podkreślają fakturę ściany, mogą eksponować obrazy, grafiki czy inne dekoracje ścienne. Także w holach czy na klatkach schodowych są niezastąpione.

Przykładem bardzo nowoczesnych opraw są wykonane w całości z aluminium modele MISSOURI. Posiadają zintegrowane źródło światła o mocy 7 W. Co istotne, a przy tym wyróżniające tę lampę wśród innych tego typu, są listki kierunkujące strumień światła. MISSOURI można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ponieważ ma wysoki stopnień ochrony IP54, a więc jest zabezpieczona przed kurzem, pyłem i wodą.

Punktowo z sufitu

W miejscach takich, jak przedpokój, garderoba, spiżarnia bardzo dobrze zdają egzamin oprawy sufitowe typu spot. Dzięki minimalistycznemu designowi i niewielkim rozmiarom, niemal znikają na suficie (szczególnie te w kolorze białym). Jednocześnie dają wystarczająco światła, by dobrze spełniać swoją funkcję.

Na przykład sufitowa lampa ISUMI ma wysokość 10 cm i średnicę 13 cm. Jest bardzo funkcjonalna dzięki możliwości regulowania kąta świecenia. Oprawa (do wyboru biała lub czarna) jest sprzedawana bez źródła światła, natomiast posiada wbudowane gniazdo GU10. Polecane do niej źródło to ES111.

Niczym ażurowa ścianka

Z lamp o subtelnym, prostym designie można skomponować efektowną wiszącą „ściankę” – na przykład nad stołem czy nad wyspą kuchenną. Szczególnie dekoracyjnie będą prezentowały się lampy zawieszone w rzędzie. Im dłuższy stół czy blat wyspy, tym więcej lamp można zawiesić. Nie tylko dobrze oświetlą, ale i przełamią laboratoryjny charakter kuchni. Doskonale sprawdzą się także nad stołem, nie będą bowiem oślepiać siedzących przy nim osób. Najlepszym przykładem są oprawy TREZOS (z wbudowanym gniazdem GU10),  w których źródło światła jest ukryte głęboko w tubie, więc nie tylko nie razi, ale i daje punktowy snop światła.

Oprawa dekoracyjna TREZOS
Obraz zawierający wewnątrz, sufit, stół, kuchnia

Opis wygenerowany automatycznie

Szyny w czerni lub bieli

Szynoprzewody z zamontowanymi w nich reflektorkami to praktyczne rozwiązanie zarówno na sufity, jak i na ściany. Na ogół szynoprzewody wymagają zasilania 3-fazowego, jednak pojawił się na rynku model 1-fazowy, podłączany do zasilania 220 V. To model TRAX 3 od firmy GTV. Składa się z szyny o długości 1 metra oraz trzech reflektorów.

Obraz zawierający wewnątrz, krzesło, stół, pomieszczenie

Opis wygenerowany automatycznie

Szynoprzewody szybko i bezpiecznie montuje się np. na poddaszach z dużymi skosami, gdzie na ogół problematyczne jest montowanie typowych lamp sufitowych. TRAX 3 jest oferowany w kolorze białym oraz czarnym. Reflektory nie mają wbudowanego źródła światła, natomiast jest w nich gniazdo GU10 przystosowane do źródła o mocy do 20 W. Można regulować ustawienie reflektorów, więc na pewno strumień światła będzie oświetlał to, co jest nam potrzebne.

Zatem ważne, by zamontować dobre światło, w dobrym punkcie, a efekt będzie zadowalający zarówno pod względem praktycznym, jak i dekoracyjnym.

Poprzedni artykułSTRAJK oświetleniowców ⚡
Następny artykułTVP: Rząd na tropie nielegalnych klinik aborcyjnych
GTV
GTV to międzynarodowy producent akcesoriów meblowych i oświetlenia. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Spółka obecna jest na kilkudziesięciu rynkach w Europie, Azji i Ameryce, a produkty z logo GTV znajdują się w milionach domów i biur na całym świecie. GTV jest firmą w 100% z polskim kapitałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj