Nowe produkty dla komunikacji przemysłowej, budowy maszyn i urządzeń oraz przemysłu kolejowego

W naturze i nauce liczba dwanaście oznacza kompletność i doskonałość – symbolika, która odzwierciedla dążenia firmy LAPP. Pod hasłem “Creating the best value for our customers” światowy lider rynku zintegrowanych rozwiązań w zakresie techniki kablowej i przyłączeniowej postawił sobie za cel oferowanie swoim klientom najlepszych rozwiązań przyłączeniowych z jednej ręki. Dlatego też portfolio jest stale poszerzane. Tej wiosny LAPP zaprezentuje dwanaście nowych produktów dla komunikacji przemysłowej, budowy maszyn i urządzeń oraz przemysłu kolejowego.

Rozwiązania dla Komunikacji Przemysłowej

Dzięki rodzinie produktów ETHERLINE® T1 firma LAPP wyprzedziła konkurencję prezentując prototypowe jednoparowe kable Ethernetowe do zastosowania w maszynach i systemach przemysłowych. Umożliwia on bardziej spójne i wydajne sieci Industrial Ethernet, a do transmisji danych potrzebna jest tylko jedna para żył. Pierwszy jednoparowy kabel Ethernet jest już dostępny w sprzedaży. W ramach wiosennej premiery LAPP wprowadza na rynek nowy kabel ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG. Jest to 2-żyłowy kabel do szybkiej wymiany informacji z certyfikatem UL, który zachowuje wysoką prędkość transmisji danych przy jednoczesnym znacznym skróceniu czasu potrzebnego na konfigurację. Dzięki małym promieniom gięcia i niewielkiej średnicy zewnętrznej jest wyjątkowo lekki, zajmuje niewiele miejsca i jest łatwy w montażu, a także niezbędny do wykonywania połączeń w terenie.

Nowy kabel przewód z Power-Over-Data-Line jest zgodny z IEEE 802.3bu i został specjalnie zaprojektowany do przesyłania sygnałów cyfrowych w zakresie częstotliwości do 600 MHz na odległość do 40 m. Umożliwia jednoczesne zasilanie i przesyłanie danych do terminali SPE przy niskim zużyciu energii (do 50 W). Konstrukcja kabla SPE gwarantuje idealną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi: Dzięki ekranowi z folii laminowanej aluminium i oplotu miedzianego o wysokim stopniu pokrycia (SF/UTP) jest on podwójnie ekranowany. Ponadto płaszcz zewnętrzny z PVC jest odporny na działanie kwasów i zasad oraz częściowo olejoodporny. Certyfikat UL/CSA pozwala na stosowanie produktu w Ameryce Północnej.

Ponadto dostępne są bardzo elastyczne kable krosowe ETHERLINE® FD Cat.6 do zastosowań w łańcuchach kablowych w ruchu ciągłym. Wyposażone są one w złącza M12X i umożliwiają szybką wymianę danych z prędkością do 10 Gbit/s na odcinku 60 m dzięki Ethernetowi Cat.6. Laminowana folia aluminiowa i oplot miedziany zapewniają optymalną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Do ochrony par żył zastosowano separator krzyżowy, który pozwala na maksymalne obciążenie mechaniczne. Wtyk posiada zintegrowaną ochronę przed wibracjami.

Kolejną nowością jest ETHERLINE® CABINET CAT.6A.do szafy sterowniczej w sieciach PROFINET®. Dzięki małym promieniom gięcia patch kable Cat.6A mogą być szczególnie przydatne w ciasnych pomieszczeniach. Umożliwiają one szybką wymianę informacji z prędkością do 10 Gbit/s na odcinku 60 m. Przewody połączeniowe są montowane z obu stron, co pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje możliwość popełnienia błędów podczas montażu na miejscu. Złącze RJ45 jest wyjątkowo wąskie, co oznacza, że przewody krosowe idealnie nadają się do urządzeń o bardzo dużej gęstości portów. Dzięki certyfikacji UL/CSA są one dopuszczone również na rynek północnoamerykański.

Rozwiązania dla inżynierii mechanicznej i zakładowej

Jeśli przewody są instalowane na zewnątrz, powinny być również odporne na promieniowanie UV. LAPP posiada obecnie w swojej ofercie cztery kable PVC do transmisji danych i sygnałów w zakresie niskich częstotliwości z czarną powłoką zewnętrzną (BK). Dzięki temu nadają się one do stosowania na zewnątrz zgodnie z normą DIN EN ISO 4892-2. 

Na przykład, klasyczny kabel do transmisji danych i sygnałów jest dostępny w kolorze czarnym, UNITRONIC® LiYY BK. Kompaktowa budowa umożliwia uzyskanie małych średnic zewnętrznych pomimo dużej liczby żył. Sklasyfikowane właściwości zachowania w warunkach pożaru zostały określone zgodnie z dyrektywą UE 305/2011 (BauPVO/CPR). Oznacza to, że nowy czarny UNITRONIC® może być stosowany uniwersalnie w interfejsach maszyn w wielu aplikacjach do transmisji danych i sygnałów w zakresie niskich częstotliwości. Na przykład dla komputerów, systemów, elektronicznych urządzeń kontrolnych i regulacyjnych, maszyn biurowych lub wag. Nadaje się do montażu na stałe lub do lekkich obciążeń mechanicznych i może być stosowany w środowisku suchym i wilgotnym.

Do zastosowań zewnętrznych firma LAPP posiada w swojej ofercie również nową wersję skrętki UNITRONIC® LiYY (TP) BK. Dzięki zastosowaniu skrętki (TP) o krótkich długościach układania, obwody żył są dobrze odseparowane. Dostępny jest również ekranowany UNITRONIC® LiYCY BK. Dzięki miedzianemu oplotowi chroni on w wysokim stopniu przed zakłóceniami pojemnościowymi od pól elektrycznych. Uzupełnieniem jest ekranowana wersja ze skręconymi parami UNITRONIC® LiYCY (TP) BK.

Pojedynczy rdzeń H07V-U z certyfikatem projektu HAR zgodnie z EN 50525-2-31 jest teraz dostępny również w 100 metrowych krążkach. Kompaktowa żyła jednożyłowa z przewodem stałym jest dostępna w różnych kolorach i nadaje się do wszechstronnego zastosowania w technice budowlanej i budowie szaf. Większa długość krążka oznacza krótsze odcinki do pokonania przez monterów instalacji elektrycznych. W połączeniu z modułem TRONIC i wózkiem TRONIC żyły pojedyncze można w kontrolowany sposób przycinać na długość i kompaktowo przechowywać.

Kolejną nowością jest ÖLFLEX® PLUG 540 P. Jest to zespół przyłączeniowy ze sprawdzonym przewodem ÖLFLEX® 540 P do budowy urządzeń i szaf. Ten gotowy do użycia zespół przyłączeniowy oszczędza czas podczas montażu i jest niezwykle wytrzymały oraz kompatybilny z różnymi systemami wtyczek oraz certyfikacją zewnętrzną. W zależności od liczby żył, przekroju żył i rodzaju złącza nadaje się do różnych zastosowań. Wersje 3-żyłowe o stopniu ochrony IP 44 nadają się nawet do zastosowań zewnętrznych w Europie i mogą być wystawione na działanie deszczu.

Odciążenie kabla jest już zintegrowane w metrycznej, wodoszczelnej dławnicy SILVYN® FPAD-M. Dzięki zabezpieczeniu zamka pozostaje on niezawodnie uszczelniony. Wytrzymały poliamid zwiększa odporność na olej i uszkodzenia mechaniczne. SILVYN® FPAD-M dostępny jest w różnych wielkościach metrycznych i dwóch stopniach ochrony (IP 66 lub IP 68) i może być optymalnie uzupełniony o sprawdzone przewody ochronne SILVYN® FPAS i SILVYN® HCC.

W ofercie LAPP znajduje się również SKINTOP® MS-M 40×1,5 PLUS do optymalnego montażu przewód z prostokątną obudową złącza. Dzięki gwintowi zewnętrznemu M40 można go przykręcić do sprawdzonego kapturka standardowego M40. Dzięki rozszerzonemu zakresowi zacisku M50 (27-35 mm) można teraz wprowadzać również przewody o większych średnicach (> 28 mm). Nie są już wymagane drogie obudowy specjalne. Ta strona jest szczególnie korzystna w przypadku zastosowań z ograniczoną ilością miejsca. Nowy dławik umożliwia uszczelnienie zgodnie z klasą ochrony IP 68 i IP 69, jest odporny na wysokie obciążenia mechaniczne i chemiczne, a nawet nadaje się do stosowania na zewnątrz.

Nowości dla przemysłu kolejowego

LAPP strategicznie rozszerza swoje portfolio dla przemysłu kolejowego. Przewód jednożyłowy ÖLFLEX® TRAIN 331 600 V do pojazdów szynowych jest teraz dostępny również w innych wymiarach (0,5 + 0,75 mm²) oraz w dodatkowych kolorach (BN, GN, YE, WH, GY, OG, VT). Wszystkie artykuły są sklasyfikowane zgodnie z normą DIN EN 45545-2 i dzięki wysokiej jakości materiałów izolacyjnych sieciowanych wiązką elektronów doskonale nadają się do okablowania obwodów i oświetlenia wewnątrz maszyn, okablowania szaf sterowniczych, a nawet do wewnętrznych instalacji elektrycznych.

Więcej informacji: https://cutt.ly/RbHxrB7

Poprzedni artykułCo autor dzieła miał na myśli?
Następny artykułA niech to, jasny gwint!
LAPP POL
Producent przewodów elektrycznych LAPP to jeden z głównych producentów kabli i akcesoriów kablowych na świecie. W 1957 roku, założyciel firmy, Oskar Lapp wyprodukował pierwsze przewody sterownicze i kable elektryczne na świecie, na skalę przemysłową i nadał im nazwę ÖLFLEX®. Dzisiaj przewody oraz akcesoria kablowe firmy LAPP sprawdzają się w zastosowaniach inżynierii mechanicznej, przemyśle samochodowym, technologiach pomiarowych i kontrolnych, w instalacjach zasilających i wielu innych. Produkcja wyrobów jest prowadzona głównie w 17 własnych zakładach przemysłowych umiejscowionych w Europie, Ameryce i Azji. Rezultatem jest ponad 40.000 różnych standardowych produktów gotowych do odbioru z magazynów.