25 października 2021 r. w trakcie prowadzenia prób napięciowych na nowej linii energetycznej 400 kV Chełm-Lublin wyszło na jaw, że drzewa w miejscowości Pliszczyn znajdują się zbyt blisko przewodów. Sytuacja została już opanowana, gdyż dokonano wycinki, aby nie dochodziło do podobnych przypadków w przyszłości.

Mieszkańcy obawiają się czy w związku z tym co zobaczyli, nie zostały popełnione błędy na etapie projektowym i wykonawczym.

Nowa linia WN ma około 66 km i łączy 2 duże węzły energetyczne: lubelski i zamojski. Dokładnie linia 2x400kV łączy stację 220/110kV Chełm oraz stację 400/110kV Lublin Systemowa.

Realizacja inwestycji trwa od 2015 r., kiedy to rozstrzygnięto przetarg na budowę linii. Głównym wykonawcą jest chińska firma Sinohydro, inwestorem zaś Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Sieć przebiega przez teren gmin: Niemce, Wólka, Spiczyn, Łęczna, Puchaczów, Cyców, Siedliszcze, Wierzbica oraz Chełm. Łącznie na tym terenie ustawiono 176 słupów, zaś łączna długość przekroczyła 620 kilometrów.

Główny wykonawca: Synhydro z siedzibą w Pekinie

Inwestor: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj