Jeśli nigdy nie szukałeś odłożonego przed chwilą narzędzia, jeśli nigdy szczypce czy wkrętak nie upadły ci podczas pracy, to nie czytaj tego tekstu!

Zwykle złości nas wypadnięcie narzędzia z ręki, bo trzeba się po niego schylać, bo gdy potoczy się nieco dalej czeka nas „pełzanie” pod szafkami. A gdy pracujemy na drabinie, podnośniku czy platformie, opadające narzędzie nie tylko zmusza nas do przerwania pracy ale również do zejścia na niższy poziom lub proszenia kogoś o padanie uciekiniera. W dodatku spadając z pewnej wysokości przedmiot może uszkodzić coś lub nawet kogoś. Aby zaradzić tym nieprzyjemnościom Knipex zaprojektował i wyprodukował system zwany w skrócie TT, czyli narzędzia na uwięzi Tethered Tools system przypomina elementy zestawu wspinaczkowego: linka, zaczep, karabińczyki, pasek mocujący.

Znane już przez elektryków i cenione narzędzia marki Knipex zyskały nowy wariant – wyposażono je w zaczep, do którego mocuje się linkę zabezpieczającą. Dostępnych jest już 16 rodzajów szczypiec izolowanych i 29 szczypiec z wielokomponentowymi nakładkami. Wybrane przez użytkownika super-specjalistyczne lub po prostu ulubione narzędzia producent może na indywidualne zamówienie wyposażyć w zaczep. W przypadku szczypiec VDE zaczep jest oczywiście również izolowany. Dla wkrętaków VDE pomyślano o nieco innym rozwiązaniu. W rękojeści stworzono przelotowy otwór przez który przeciąga się końcówkę paska mocującego.

Podstawowy zestaw TT składa się z:

  • zaczepu,
  • linki zabezpieczającej,
  • trzech pasków mocujących,
  • dwóch karabińczyków.

Linka zabezpieczająca jest elastyczna i dynamicznie rozciąga się oraz kurczy. Jej czerwony kolor jest łatwo zauważalny i zarazem ostrzegawczy. Zaczep przenosi obciążenia dynamiczne na odległość maximum 3 m (10 ft), lub obciążenia statyczne – max 400 N (90lb). Paski mocujące można łączyć bezpośrednio z narzędziami, z linką lub z torbą roboczą. Cienkie arkana pomocnicze, tworzące pętle, wykonano z linek paracord. Są to linki plecione z włókien syntetycznych, początkowo używanych w spadochronach. Splot z 7 nici daje jej duży udźwig. Badania Knipex wykazały pełne bezpieczeństwo podczas upadku narzędzia z wysokości, do obciążenia 1,5kg.

Karabińczyki wyposażono w zamknięcie śrubowe. Aby je otworzyć trzeba na tę czynność poświecić kilka sekund, ale takie rozwiązanie zapobiega przypadkowemu otwarciu uchwytu i wypadnięciu narzędzia. Projektanci Knipex pomyśleli też o tym, by nie obciążać nadmiernie kieszeni roboczych i dlatego karabińczyk waży zaledwie 28 g. Wykonano je z lekkiego stopu aluminium.

Narzędzia można zakotwiczyć na nadgarstku, pasku lub nawet na barierce ochronnej.

Oczywiście nie jednym narzędziem człowiek pracuje, dlatego Knipex pomyślał też o bezpiecznej wymianie. Nie biorąc narzędzia w dłoń, wystarczy przepiać linkę z jednego karabińczyka na drugi, a dopiero potem wyjąc narzędzie z kieszeni roboczej. Ponieważ obraz mówi czasem więcej niż słowa – zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji systemu Tethered Tools.